Amerikiečių mokslininkai perspėja, kad energetiniai gėrimai gali būti pavojingi vaikams, paaugliams ir jaunimui. Anot specialistų, kai su energetiniais gėrimais organizmas gauna per daug kofeino, gali ištikti širdies smūgis ar net staigi mirtis.
Mokslininkai iš Majamio universiteto šį teiginį pagrindė raportu, išpublikuotu žurnale „Pediatrics“. Tyrėjai rėmėsi vyriausybės duomenimis, interesų grupių informacija, moksline literatūra, spaudoje išpublikuotais straipsniais bei konkrečių pavyzdžių analize.
Energetiniai gėrimai atsirado JAV prieš 20 metų ir yra greičiausiai besivystantis gėrimų rinkos sektorius. Prognozuojama, kad šiais metais jų pardavimai viršys 9 milijardus dolerių. Tyrimų duomenimis, energetinius gėrimus JAV vartoja apie trečdalis paauglių ir jaunų žmonių. Per parą nerekomenduojama vartoti daugiau nei 400 mg, JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) rekomenduoja ne daugiau nei 65 mg kofeino 340 g gėrimo. Kai kurios kompanijos nesilaiko šių rekomendacijų, deda 140 mg ir daugiau...
Daugumos energetinių gėrimų sudėtyje yra kofeinas, o šių gėrimų reklamose atskleidžiamas jų teigiamas poveikis: suteikia energijos, padeda numesti svorio, didina ištvermingumą, koncetraciją ir padeda pasiekti geresnius rezultatus sporte. Pats kofeinas kaip ir bet kuri kita stimuliuojanti medžiaga, sekina nervinę sistemą. Kofeinas taip pat pasižymi diuretinėmis savybėmis (išvaro iš organizmo vandenį). Be to mokslininkai perspėja, kad energetinių gėrimų sudėtyje galima aptikti medžiagas, padidinančias kofeino poveikį, o taip pat medžiagas, kurios gali sukelti pykinimą ar viduriavimą. Kituose šaltiniuose taip pat išvardinama daugiau šių gėrimų varojimo minusų, nei pliusų. Štai perdozavus energetinių gėrimų gali pasireikšti tokie nepageidaujami poveikiai kaip nervingumas, depresija, širdies sutrikimų dažnių padidėjimas (tachikardija), prischomotorinis sujaudinimas.
Be to klaidinga manyti, kad iš energetinių gėrimų pasisemiame energijos – energetiniai gėrimai ne suteikia energijos, tačiau padeda panaudoti esamus mūsų organizmo išteklius. Išnaudojus jėgas, jas reikia vėliau atgauti, pailsėti, taigi stebuklų nebūna. Be to energetinių gėrimus pavojinga maišyti su alkoholiu, kuris sustiprina kofeino poveikį kelis kartus. Vartojant energetinius gėrimus ir siekiant neviršyti rekomenduojamos kofeino dienos normos kelių valandų bėgyje negalima gerti kitų gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino (arbatos, kavos).
Mokslininkai iš Majamio universiteto teigia, kad reikalavimai energetiniams gėrimams turėtų būti vienodai griežti kaip ir alkoholiui, rūkalams ar receptiniams vaistams. Įdomumo dėlei verta paminėti, kad energetinių gėrimų vartojimas griežtai ribojamas Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje. Šiose šalyse jie parduodami tik vaistinėse ir yra priskiriami vaistams.
Energetinių gėrimų negalima vartoti ne tik vaikams ir paaugliams, tačiau ir nėščioms moterims, pagyvenusiems asmenims, o taip pat žmonėms, su padidintu kraujospūdžiu, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, sergantiems glaukoma, kenčiantiems nuo miego sutrikimų bei asmenims, kurių jautrumas kofeinui yra padidėjęs.
Vietoj energetinių gėrimų rekomenduojame organizmo energijos atsargas didinti natūraliais būdais>>
Elena Germanovič
Nuotraukos: inmagine.com
MENIU.LT informacija
2011 02 15