Cikorija - tai daugiamečio mėlynžiedžio žolinio augalo trūkažolės šaknys, kurios skrudintos ir maltos yra naudojamos maistui kaip kavos pakaitalas.
Cikorija, skirtingai nei kava, neturi kofeino ir nepasižymi organizmą bei protinę veiklą stimuliuojančiomis savybėmis. Naujausios mokslinės studijos įrodė, kad cikorijos šaknis mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje, padeda kontroliuoti širdies ritmą.
Visos šio augalo dalys turi tam tikrų eterinių aliejų, kurie pasižymi parazitams toksiškomis savybėmis, tačiau didžiausia jų koncentracija yra augalo šaknyje. Cikorijos šaknys gali padėti ir norintiems sureguliuoti kūno svorį. Jos aktyvina virškinimą, žarnyno darbą, padeda skaidyti riebalus.
Cikorijos kartumas ir polisacharidai teigiamai veikia visą virškinimo sistemą. Cikorija tonizuoja kepenų, blužnies veiklą, skatina tulžies susidarymą. Dėl savo kartaus skonio padeda organizmui vykdyti detoksikacijos procesus per kepenis ir inkstus. Manoma, kad cikorija padeda pasisavinti kalcį, dėl to puikiai tinka su pienu. Taip pat pienas, grietinėlė ir medus pagerina cikorijų gėrimo skonį.
Cikorija gali būti gaminama ir parduodama įvairiomis formomis: skrudintų šaknų gabalėliais, milteliais, granulėmis, tiršto koncentrato pavidalu.
Kavos gėrimas iš cikorijų
Išdžiovintas cikorijų šaknis susmulkinkite ir pakepinkite keptuvėje, vos vos aptepę sviestu. 1-2 šaukštus pakepintų šaknų užpilkite stikline vandens ir užvirkite.
Arbata iš cikorijų
Šaukštelį cikorijų šaknų užpilkite ¼ l šalto vandens, užvirkite ir pavirkite 2-3 minutes. Perkoškite.
Svarbu
Žmonėms, sergantiesiems kraujagyslių ligomis, taip pat venų varikoze ar hemorojumi, prieš įtraukiant į racioną cikorijų vertėtų pasitarti su gydytoju.
Nuotraukos: inmagine.com
www.lsveikata.lt informacija
2011 01 10