Koks kiekis alkoholio gali Jus nužudyti?
Gerdami bet kokį alkoholinį gėrimą, geriate etilo alkoholį (etanolis). Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos (SPA) duomenimis, mirtina alkoholio dozė yra 5 – 7 g etilo spirito vienam žmogaus kilogramui. Tad jei sveriate 70 kg etanolio kiekis esantis butelyje degtinės gali Jus nužudyti. Skaitote ir galvojate, kad mokate gerti, o galbūt ir esate išgėrę butelį degtinės ir vis dar gyvi? Greičiausiai taip pat galvojo ir „The Doors“ vokalistas Jim Morrison, ir „AC/DC“ atlikėjas Bon Scott mirtinai užspringęs savo paties vėmalais, ar „Led Zeppelin“ būgnininkas. Visi jie mirę nuo alkoholio.
Išgėrusiojo alkoholio širdis verčiama sunkiai dirbti.Su krauju į širdį patekęs alkoholis tirpdo širdies raumenų ląsteles, dėl to širdies audinyje atsiranda nedideli randeliai. Dėl šios priežasties širdies raumenys nesugeba dirbti pilnu pajėgumu, praranda elastingumą, nespėja varinėti kraujo. Pastoviai vartojant alkoholį, širdis pasidengia riebalų sluoksniu, arterijose ir kapiliaruose atsiranda trombai, kurie neleidžia pakliūti deguoniui ir maitinimo medžiagoms, ir tada širdies audiniai miršta. Ištinka infarktas. Vartojant alkoholį organizme gaminasi mažiau raudonųjų kraujo kūnelių, todėl žmogus greičiau pavargsta, nusilpsta. Sumažėja ir baltųjų kraujo kūnelių, padedančių organizmui kovoti su ligomis ir infekcijomis. Alkoholio pažeisti inkstai nebegali reguliuoti vandens ir kitų kūno skysčių pusiausvyros. Dėl piktnaudžiavimo alkoholiu pažeistos kasos, organizmas blogiau virškina maistą.
Alkoholis ir vėžys
Geriant bet kokį kiekį, bet kokio alkoholinio gėrimo išsiskiria acetaldehidas. Tai toksiška medžiaga, kurios daugiausiai susidaro kepenyse. Ši medžiaga taip pat kalta dėl nemalonaus burnos kvapo, išgėrus alkoholio. Acetaldehidas patenka į ląstelių vidų, konkrečiai į ląstelės branduolį, į DNR. Pačiame ląstelės branduolyje acetaldehidas iššaukia DNR ląstelės pasikeitimus, kas sudaro palankią terpę vėžinių ląstelių atsiradimui organizme. Vėžio išsivystymą gali iššaukti ne tik stiprūs spiritiniai gėrimai, kaip buvo manoma seniau: 2008 Amerikos onkologai nustatė, kad kasos vėžį sukelia netgi alus.
Pagal statistiką, alkoholis, kaip mirties priežastis, nusileidžia tik vėžiui ir kraujagyslių ligoms, tačiau jau įrodyta, kad alkoholis tiesiogiai prisideda prie šių susirgimų, kaip ligos sukėlėjas.
Legalus narkotikas?
Alkoholis yra narkotikas tiktai nedraudžiamas. Tiek pavartojus narkotikų, tiek alkoholio dirbtinai iššaukiama euforija, gera nuotaika, drąsa, pagerėjęs savęs vertinimas. Visų narkotikų poveikis yra laikinas, alkoholio sukelta euforija tęsiasi nuo pusės iki dviejų valandų.
Nepriklausomo mokslo tyrimo rezultatai rodo, kad alkoholis žalingiausias ir vartotojui, ir visuomenei. Ištyrus įvairių narkotikų sukeliamus žalos faktorius ir surangavus jų neigiamą poveikį asmeniui ir visuomenei tyrimo išvados nedviprasmiškos. Alkoholis visuomenę daugiausiai žalojantis narkotikas. Andrea Lavesson, Europos jaunimo organizacijos „Active“ prezidentas, reaguodamas į šio tyrimo rezultatus, pareiškė, kad „esame labai nepatenkinti tuo, kad žalingiausias Europai narkotikas yra ir labiausiai reklamuojamas. Jauniems europiečiams tenka augti kvaišinančioje kultūroje, kurioje alkoholis užima svarbią vietą visuose visuomenės sluoksniuose. Atsižvelgiant į naujausio tyrimo duomenis tai paradoksas, kuris rėkia tiesiai į veidą.“
Tyrimo metu 20 narkotikų įvertinti pagal 16 žalą sukeliančių faktorių, iš kurių 9 yra susiję su žala, kurią konkretus narkotikas sukelia asmeniui, o 7 - su poveikiais, kurie sukelia žalą aplinkiniams. Žalos faktoriai apėmė socialines, fizines ir psichologines problemas. Nepriklausoma mokslininkų grupė įvertino narkotikus 100 balų skalėje, kurioje aukštesnis įvertinimas reiškė didesnę narkotiko sukeliamą žalą.
Alkoholio sukeliama žala įvertintas daugiausiai - 72 balais. Heroinas užėmė antrają vietą, surinkęs 55 balus, o kokainas krekas trečiają, surinkęs 54 balus.
MENIU.LT informacija
Parengė Ieva Malaiškaitė
Šaltiniai: vtv.lt
Nuotraukos: inmagine.com
2010 11 08