Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Sveikus produktus galima bus įsigyti pigiau?

2011-11-14
Paskelbk savo straipsnį

Pasak pasiūlymo autorės tyrimai rodo, kad trečdalį savo pajamų šeimos ūkiai skiria maisto produktams. Išaugusios ir toliau beaugančios kainos riboja galimybes rinktis sveikesnius produktus, kurių kaina yra aukštesnė.

„Tikiuosi Seimo pritarimo mano pasiūlytai įstatymo projekto pataisai, kad sveikatai palankesniems produktams būtų taikomas ne 21 procento PVM, o 9 procentų ir jų kaina vartotojams sumažėtų,” – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė A. Zuokienė

Parlamentarė įsitikinusi, kad šis mažesnio PVM siūlymas – tai ne lengvata. „Negalima skaičiuoti, kiek biudžetas dėl to praras lėšų, nes sveikesnė mityba – tai investicija į žmonių sveikatą, kurios rezultatus biudžetas pajustų per gydymo išlaidų mažėjimą,” – sako A.Zuokienė .

2008 metais Seimas jau buvo apsisprendęs sumažinti PVM vaisiams, daržovėms bei ekologiškiems produktams, tačiau likus savaitei iki įstatymo įsigaliojimo, jis buvo panaikintas.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, lietuviai suvartoja 2 kartus mažiau vaisių ir daržovių nei rekomenduotina paros norma. Dažnas vartotojas vaisių ir daržovių atsisako dėl per didelės jų kainos.

Visos senosios Europos Sąjungos narės, išskyrus Daniją, maisto produktams taiko sumažintą   PVM. Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje maisto produktai išvis neapmokestinami PVM. Maisto produktams lengvatinių tarifų be Lietuvos netaiko tik Latvija, Estija, Slovakija ir Vengrija.

Ekologiški žemės ūkio ir maisto bei išskirtinės kokybės produktai yra sertifikuojami bei   ženklinami specialiais ženklais. Šiuo metu nėra daug šių kokybinius reikalavimus atitinkančių produktų, tačiau jų padaugėtų pasikeitus mokestinei sistemai. Siekiant, jog produktai būtų maistingi ir kokybiški, jiems keliama daugybė reikalavimų: jie negali būti užteršti hormonais, antibiotikais, genetiškai modifikuotais organizmais, juose žymiai mažiau sintetinių cheminių medžiagų likučių, tačiau daugiau vitaminų, ląstelienos ir kitų biologiškai vertingų medžiagų. Perdirbant tokius produktus taikomi maistingumą išsaugantys perdirbimo būdai, nenaudojami sintetiniai maisto priedai, tausojama aplinka.