Kisielius Lietuvoje pradėtas virti nuo tada, kai šalyje pradėtos auginti avižos. Tokio kisieliaus gamyba šiek tiek primena senovinius duonos gamybos būdus. Avižų kisielius buvo rauginamas, o subrendęs raugas buvo pilamas iš vieno kisieliaus raugo į kitą, taip nukeliaudamas ilgą kelią.
Lenkų etnografai, tyrinėję lenkiškojo ir lietuviškojo kisieliaus atmainas bei jų istoriją, tvirtina, jog priežodis „devintas vanduo nuo kisieliaus“, apibūdinantis tolimus gimines, prigijęs kalboje būtent dėl tokių raugo „kelionių“.
Pats žodis „kisielius“ į lietuvių kalbą atėjo iš gudų (baltarusių) kalbos. Slavams šio patiekalo pavadinimo reikšmė tiesiogiai susijusi su senuoju gaminimo būdu – rauginimu. Slaviškasis „кисель“ kilo iš būdvardžio „кислый“ (rūgštus).
Ne tik Kūčių stalui
Anksčiau kisielių virdavo iš avižinių miltų ir ne gerdavo, o kabindavo mediniais šaukštais iš molinių dubenų. Kisielių valgydavo ir šiltą, ir šaltą, su pienu ar be jo.
Toks patiekalas tiks ne tik Kūčių stalui – tai skanu ir naudinga kasdienos pusryčiams bei vakarienei. Avižų kisielius – vienas sveikiausių valgių, turinčių įvairių maisto medžiagų. Avižų baltymuose yra visų nepakeičiamų ir kitų amino rūgščių, riebalų sudėtyje – polinesočiųjų riebiųjų rūgščių; gausu vitaminų B, B1, B6, E, cholino ir kt. Iš mikroelementų daugiausia silicio, kalio, fosforo ir magnio, tačiau yra ir kitų elementų. Avižų valgiai – geras dietinis produktas.
Tradiciniam kisieliui tereikia 2 stiklinių avižinių miltų (galima sumalti avižinius dribsnius), 2 šaukštų medaus, juodos duonos plutelės, 8 stiklinių vandens ir trupučio druskos. Avižinius miltus užpilkite šiltu vandeniu, įmeskite duonos plutelę (galima įdėti kelias medžio anglis kartumui panaikinti) ir parą laikykite kambario temperatūroje. Paskui masę perkoškite, tirščius dar kartą perplaukite vandeniu, kad būtų 1 litras skysčio. Jį truputį pasūdykite ir nuolat maišydami virkite 2–3 minutes. Valgyti kisielių galima šaltą su medumi, miešimu, pienu arba karštą – su pakeptais svogūnais.
Kisieliaus virimo gudrybės
Šiandien dažniausiai mėgaujamės su krakmolu virtu kisieliumi. Tačiau ir čia yra savų paslapčių. Štai į pieno ir migdolų kisielius labiau tinka kukurūzų krakmolas, o į kitus – bulvių. Be to, kisielių galima virti tokio tirštumo, kokio norite ir mėgstate:
• skystam kisieliui – 1 litrui vandens dedami 3 šaukštai krakmolo;
• vidutinio tirštumo kisieliui – 1 litrui vandens reikia 4 šaukštų krakmolo;
• tirštam kisieliui – 1 litrui vandens – 5 šaukštai krakmolo.
Norėdami išvirti paprastą tradicinį kisielių, jam skirtą skystį (sultis, kompotą ir pan.) užvirinkite ir nuolat maišydami supilkite nedideliame šalto vandens kiekyje išmaišytą krakmolą. Užvirusį kisielių iškart nukelkite nuo ugnies.
Visi kisieliai turi nemalonią ypatybę – vėsdami užsitraukia plėvele. Ji nesusidarys, jeigu išvirusį kisielių pabarstykite cukrumi. Jeigu plėvelė jau susidarė, galite įpilti truputį šviežių sulčių ir gerai išmaišyti. Tai tik pagerins kisieliaus skonį ir „įkvėps“ jam naujos gyvybės.
Svarbiausia kisieliui – pagrindinis skystis. Jis turi būti šiek tiek ryškesnio skonio (saldesnis, rūgštesnis ir pan.) nei norimo kisieliaus, nes krakmolas truputį „prigesina“ skonį.
Įdomūs kisielių receptai
Šokoladinis kisielius
Jums reikės:
20 g. kakavos;
50 g. krakmolo;
4 stiklinių pieno;
Šaukštelio vanilinio cukraus
Pasilikite puse stiklinės pieno, o likusį užvirinkite su cukrumi, kakava ir vaniliniu cukrumi. Krakmolą išmaišykite šaltame piene, maišant supilkite į verdantį pieną. Užvirinkite, kad sutirštėtų, leiskite atvėsti. Valgydami galite pridėti mėgstamų priedų.
Giros kisielius
Jums reikės:
2 šaukštų bulvių krakmolo;
3 stiklinių duonos giros;
0,5 l pieno;
Cinamono, vanilės, gvazdikėlių, cukraus – pagal skonį.
Dalį giros pavirinkite su priskoniais, iškoškite. Į girą supilkite kitoje dalyje giros išleistą bulvių krakmolą, užvirinkite. Į atvėsintą kisielių, prieš patiekdami galite įpilti saldintą pieną arba grietinėlę.
Kavos kisielius
Jums reikės:
3 stiklinių pieno;
1.5 šaukšto krakmolo;
1.5 maltos kavos;
2 šaukštų cukraus pudros;
4 šaukštų vandens;
Vanilės pagal skonį.
Kavą užplikykite verdančiu vandeniu ir iškoškite. Dalį pieno užvirinkite su cukraus pudra ir vanile. Kitą dalį sumaišykite su krakmolu ir supilkite į verdantį su vanile pieną. Užvirinkite ir sumaišykite su kava.
Avižų kisielius su svogūnais
Jums reikės:
300 g avižinių dribsnių;
1,2 l vandens;
2 svogūnai;
Aliejaus, druskos.
Avižinius dribsnius užpilkite kambario temperatūros vandeniu. Laikykite šiltai apie vieną parą, kol pradės putoti. Mėgstantieji rūgštesnį kisielių gali parauginti ir dvi paras. Išmirkusius dribsnius pertrinkite per tankų tinklelį arba išsunkite per marlę su visu skysčiu. Gautą tyrę supilkite į puodą, įberkite truputį druskos ir kaitinkite ant nedidelės ugnies nuolat maišydami, kol pradės tirštėti. Svogūnus susmulkinkite ir pakepkite aliejuje. Į dubenėlius įdėkite svogūnų, įpilkite kisieliaus ir atvėsinkite. Pakeptų svogūnų galima užpilti ir ant kisieliaus.
Skanių švenčių!
MENIU.LT ir Valstietis.lt informacija
Parengė: Ieva Malaiškaitė; Rima Marcinkevičienė
Nuotraukos: inmagine.com
2010 12 24