Šylant orams, slepiame žieminius batus ir kailinius, o iš spintos traukiame lengvesnius drabužėlius. Vis dėlto jie gali ne taip gražiai atrodyti kaip rudenį. Kodėl? Per žiemą priaugti kilogramai nepuošia, todėl jų atsikratyti norisi kuo greičiau. Drastiškų dietų nepatartina laikytis, nes taip galima susirgti diabetu ar širdies ligomis. Kai kurios dietos nepraktiškos, todėl jų sunku laikytis, greitai nusibosta. Kurią pasirinkti, kad gerų rezultatų pasiektumėte kuo greičiau?
Pasak Donaldo Laymano, profesoriaus iš Ilinojaus universiteto, efektyviausia yra vidutinio baltymų kiekio dieta. Buvo ištirta 130 žmonių, kurie 4 mėnesius aktyviai lieknėjo, o kitus 8 šį svorį bandė išlaikyti. Pagrindinis tyrimo tikslas – ilgalaikio efekto stebėjimas. Dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes. Visi su maistu gavo vienodą kiekį kalorijų, tačiau vienos grupės žmonių maiste buvo vidutinis baltymų kiekis (40 % angliavandenių, 30 % baltymų, 30 % riebalų), kitai grupei maistas buvo patiekiamas pagal JAV Žemės ūkio departamento sudarytą maisto piramidę (55 % angliavandenių, 15 % baltymų, 15 % riebalų). Taigi pirmoji grupė su maistu gavo dvigubai daugiau baltymų. Būtent baltymai daro didžiausią įtaką figūrai – pirmosios grupės atstovai per 4 mėnesius kūno riebalų kiekį sumažino 22 proc., o per 12 mėnesių nuo tyrimo pradžios – 38 proc.
Donaldas Laymanas komentavo: „Papildomi baltymai leido žmonėms išlaikyti raumenų struktūrą. Tai ypač svarbu siekiant ilgalaikių rezultatų, kadangi raumenys degina kalorijas. Kai sumažėja raumenų masė, jei, pavyzdžiui, sunaudojote 2 000 kalorijų per dieną nepriaugant svorio, po dietos laikymosi pastebėsite, jog galite suvartoti 1800 kalorijų.“
Mokslininkas taip pat pridūrė, kad dieta būna efektyvi tik jos laikantis. Minėtos dietos, kurioje baltymų kiekis yra didesnis, laikytis lengviau, nes nesinori užkandžiauti – valgydami patiekalus ar produktus, kuriuose daugiau baltymų, ilgiau jaučiamės sotūs. Palyginus abiejų grupių rezultatus paaiškėjo, kad besilaikantiesiems pirmosios dietos pavyko numesti vidutiniškai 23 procentais daugiau svorio nei tiems, kurių mitybos racionas sudarytas pagal maisto piramidę. 31 procentui pirmosios grupės žmonių pavyko numesti daugiau nei 10 procentų svorio, o antroje grupėje tokių rezultatų pasiekė tik 21 procentas dalyvių. Išsamus straipsnis publikuotas kovo mėnesio „Journal of Nutrition“ žurnalo numeryje.
Elena Germanovič
Šaltinis: medicalnewstoday.com
Nuotraukos: corbis.com
Meniu.lt informacija