Aukštas gliukozės lygis kraujyje viena iš priežasčių, nusinešančių daugiausia gyvybių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Hiperglikemija savo daroma žala sveikatai prilygsta alkoholiui bei tabakui.
Harvardo mokslininkai tikina, kad padidėjęs gliukozės lygis kraujyje susijęs su dar didesne žala sveikatai bei mirtingumo rizika nei per didelis alkoholio vartojimas, aukštas cholesterolio lygis ar druskos kiekis, omega-3 rūgščių trūkumas.
Kapiliariniame kraujyje gliukozės norma yra 3,33-5,55 mmol/l. Pasirodo, kad per aukštas gliukozės lygis, hiperglikemija patenka į ligų penketuką, kurios sukelia didžiausią amerikiečių mirtingumą. Prieš šią ligą sąrašo viršuje atsidūrė tabakas, širdies ligos, hipertonija, mažas fizinis aktyvumas. Cukraligė liko penktoje vietoje. Vien 2005 metais JAV užfiksuota 217 mirčių nuo šios ligos.
Cukraus lygis kraujyje priklauso nuo jo kiekio, gaunamo su maistu bei gėrimais, įvairių ląstelių gliukozės suvartojimo, o taip pat ganimano gliukozės kiekio kepenys. Hiperglikemija pasireiškia žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, pankreatitu (ūminis ar lėtinis kasos uždegimas) bei kai kuriomis kitomis ligomis. Sergant sunkia hiperglikemijos forma, ligonį labai troškina, jis gausiai šlapinasi, ūmiai mažėja svoris, net esant padidėjusiam apetitui. Rezultate, ląstelėse kaupiasi didelis kiekis sorbitolio ir fruktozės. Tai skatina ląstelių membranų pažeidimus ir jų nykimą. Esant smegenų ląstelių pažeidimamas gali ištikti koma, o blogiausiu atveju – mirtis.
Vidutiniškai gliukozės kiekis kraujyje gali svyruoti nuo 4 iki 8 mmol/l. JAV, Vokietijoje, Japonijoje, Prancūzijoje, Egipte bei Kolumbijoje gliukozės kraujyje matavimo vienetas yra mg/dl. Gliukozės lygis matuojamas prieš ir po valgio, kelis kartus per dieną. Užsitęsusi hiperglikemija gali privesti prie kraujagyslių pažeidimo organuose, tarp kitko ir smegenyse.
Elena Germanovič
Šaltinis: infox.ru
Nuotraukos: corbis.com
Meniu.lt informacija