Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Duona, duonelė ...

2008-03-07
Paskelbk savo straipsnį

Vaikystėje močiutė sakydavo, kad duona yra šventa ir mėtyti jos nevalia. Iki šiol ją laikau svarbiu stalo akcentu ir neįsivaizduoju be jos nei dienos. Visame pasaulyje, nesvarbu kokią duoną kiekviena kultūra bekeptų, tai yra vienas labiausiai paplitusių kepinių.

Duona yra vienas seniausių pasaulio istorijoje minimų produktų, priskiriamų dar Neolito erai. Pirmoji duona buvo ruošiama iš rupių grūdų ir vandens, nerauginama. Kol duona įgavo šiandieninę formą, jai teko „praeiti“ daugelį savo „gyvenimo“ etapų. Vienas svarbiausių duonos gamybos etapų yra tešlos rauginimas. Pirmą kartą toks duonos ruošimo procesas buvo atliktas dar senovės Egipte, vėliau jį perėmė graikai bei senovės romėnai. Raugintos tešlos duona Europoje pradėta kepti IX-XI a.

Šiandien duonos pasirinkimas itin platus. Prekybos centruose nuo baltos ir juodos duonos rūšių raibsta akys. Galime mėgautis keturių, penkių ar net šešių rūšių grūdų duona. Duona kepama su grūdais, su sėlenomis, labai rupių miltų duona, duona su džiovintais vaisiais (ši ypač skani), su saulėgrąžomis, su moliūgų ar sezamo sėklomis, su jūrų kopūstais, o taip pat kviečių ar grūdų sėlenomis. Medicinos mokslų daktaras Rimantas Stukas teigia, jog šie priedai duonai ne tik suteikia malonų skonį bei aromatą, bet ir labai padidina duonos maistinę bei biologinę vertę.

Pasak specialisto, suaugęs žmogus per dieną suvalgo apie 300-400 g duonos, o kartais, fiziškai padirbėjęs, ir 600-700 gramų. Duonoje yra nuo 40 iki 50 proc. angliavandenių, taip pat baltymų ir nedaug riebalų. Ji suteikia apie 600-900 kcal energijos per parą, todėl nuo 1/4 iki 1/3 visos gyvybiškai reikalingos energijos žmogus gauna iš duonos ir jos gaminių. Duonoje esančias maisto medžiagas lengvai įsisavina žmogaus organizmas (baltymus 75-92 %, angliavandenius 93-98 %). Be to, vitaminai tešlos susidarymo procese ir kepant duoną gerai išsilaiko – vitaminų B1, B2 ir PP skilimas nėra didesnis, nei 10-20 %.

Vienos duonos juk nevalgome, nors... Su duona galima pasigaminti ir labai skanių sumuštinių. Mano draugė mane dažnai pavaišina juodos penkių grūdų duonos sumuštiniais. Silkę ir svogūnus ji sumala, tada tepa ant minėtos duonos ir uždeda riekelę kietai virto kiaušinio. Prie sumuštinio pasiūlo pomidorų. Labai skanu! Išbandykite.

Parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotrauka: www.replica.co.uk
Meniu.lt informacija