Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Alyvuogių aliejus gali apsaugoti kepenis

2010-11-02
Paskelbk savo straipsnį

Viduržemio jūros šalių virtuvėse gausiai naudojamas alyvuogių aliejus. Jį dėl daugelio sveikatai naudingų savybių rekomenduoja ir mitybos specialistai. Pasirodo, ne veltui. Mokslininkai išsiaiškino, kad alyvuogių aliejus saugo ne tik nuo širdies priepuolio bei insulto, koronarinės širdies ligos, mažina kai kurių vėžio formų susirgimo tikimybę, bet ir gali apsaugoti kepenis nuo oksidacinio streso.

Oksidacinis stresas - tai procesas, kurio metu susidarę laisvieji radikalai atakuoja ląsteles ir sukelia dažnai negrįžtamus pakitimus. Laisvieji deguonies radikalai – tai deguonies atomai, susidarantys oksidacijos-redukcijos reakcijų metu. Savo išoriniame sluoksnyje jie turi vieną nesuporuotą elektroną ir todėl yra labai kenksmingi. Jie reaguoja su ląstelių membrana, kuri yra labai jautri laisviesiems radikalams. Jie taip pat žeidžia ir genetinę medžiagą - DNR, gali sukelti joje mutacijas, kurios ateityje gali tapti vėžio priežastimi. Tyrimai parodė, kad laisvieji radikalai yra viena pagrindinių organizmo senėjimo priežasčių. Laisvieji radikalai atakuoja genetinės medžiagos dalis, vadinamas telomeromis, jos trumpėja ir ląstelė sensta.

Mokslininkai atliko ekperimentą su žiurkėmis, kurias suskirstė į keletą grupių: kontrolinę grupę, alyvuogių aliejaus grupę ir 6 grupes, kurioms buvo duotas vidutiniškai toksiško herbicido, ardančio antioksidantus ir sukeliantį oksidacinį stresą su arba be alyvuogių aliejumi arba vienu iš dviejų alyvuogių aliejų ekstraktų (hidrofilinių frakcija arba lipofilinių frakcija). Herbicidai reikšmingai pažeidė žiurkių kepenis. Vis dėlto aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus (Extra Virgin) ir hidrofilinių frakcija gerokai padidino antioksidacinio fermento aktyvumą ir sumažino kepenų pažeidimą.

Geriausiai alyvuogių aliejaus naudą galima pajusti naudojant „Extra virgin“ aliejų. Tai aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus, išgaunamas mechaniniu būdu. Jis nėra termiškai apdorotas, jame nėra cheminių medžiagų, naudojamų išgavimo proceso metu.

Tyrimą atliko Tuniso ir Saudo Arabijos mokslininkai. Mohamed Hammami komentavo, jog alyvuogių aliejaus hidrofilinių frakcija, atrodo, veiksmingiausiai mažina toksino sukeltą oksidacinį stresą. Pasak mokslininko, šis ekstraktas gali daryti tiesioginį antioksidacinį poveikį kepenų ląstelėms, tačiau siekiant iki galo patvirtinti šią prielaidą, būtini tolimesni tyrimai.

Alyvuogių aliejų verta rinktis ir dėl kitų priežasčių.

Skonis, kvapas, spalva. Alyvuogių aliejus yra savotiško skonio, kai kurie aliejai gali būti kartūs. Yra ir švelnių alyvuogių aliejaus rūšių, todėl vien dėl kartumo nereikėtų jo atsisakyti. Alyvuogių aliejaus skonis, kvapas ir spalva priklauso nuo:

Alyvuogių rūšies.

Vietovės ir žemės, kurioje auga alyvmedžiai, sudėties.

Aplinkos faktorių bei oro sąlygų.

Alyvuogių prinokimo.

Derliaus nuėmimo laiko.

Derliaus nuėmimo metodų.

Laiko tarp derliaus nuėmimo ir aliejaus spaudimo.

Spaudimo technikos.

Pakavimo ir sandėliavimo metodų.

Pirmieji alyvuogių aliejų pradėjo gaminti graikai. Įvairiuose šaltiniuose teigiama, jog kitų šalių aliejai kartais maišomis su graikišku (ypatingai Kretos) aliejumi, siekiant pagerinti jų kokybę. Ispaniškas alyvuogių aliejus paprastai yra geltonos spalvos, vaisių, riešutų skonio. Itališkas alyvuogių aliejus beveik visada yra tamsiai žalios spalvos ir pasižymi įvairių žolelių aromatu. Italija ir Ispanija kartu užima apie 60 % pasaulinės alyvuogių aliejaus rinkos.

Maistinės savybės. Alyvuogių aliejuje gausu vitamino E, K, A, taip pat polifenolių bei kitų medžiagų, šimtai kitų mikroelementų.

Daug monenosočiųjų riebalų bei omega-9 rūgščių. Paskutiniųjų skaičius sudaro iki 55–85 procentų visų rūgščių.

Alyvuogių aliejus nėra hidrogenizuotas aliejus. Hidratacija sukuria pavojingus „transriebalus“, kurių yra margarine ir kituose supakuotuose maisto produktuose.

Širdies ligų prevencija. Širdies ligas iš dalies sukelia reaguojanti deguonis, įskaitant laisvuosius radikalus, kurie paveikia MTD arba padidina blogojo cholesterolio kiekį. Dėl to užsikemša arterijos. Oksidacija labiausiai kenkia raudonosioms kraujo ląstelėms, kadangi jos išnešioja deguonį po visą kūną.

Prieš kurį laiką atlikto tyrimo metu buvo išskirtas vienas iš pagrindinių alyvuogių aliejaus antioksidantų DHPEA-EGA. Jis raudonuosius kraujo kūnelius apsaugo nuo neigiamo poveikio labiau nei kitos alyvuogių aliejaus sudedamosios dalys. Alyvuogių aliejuje, lyginant su kitais, yra daugiausia antioksidantų DHPEA-EGA. Šie antioksidantai gali sudaryti iki pusės viso antioksidantų, kurie yra alyvuogių aliejuje, kiekio.

Mažina cholesterolio kiekį. Ypač gryname alyvuogių aliejuje yra daug polifenolių (stiprūs antioksidantai) ir mononesočiųjų riebalų, kurie padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį.

Mažina susirgimo vėžiu riziką. Dieta, į kurią įtraukiamas alyvuogių aliejus, mažina krūties, odos ir kitų vėžinių susirgimų riziką.

Mažina kraujo spaudimą. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad alyvuogių aliejus padeda sumažinti kraujo spaudimą – pacientai sugebėjo atsisakyti arba sumažinti naudojamų vaistų kiekį, kai pradėjo pastoviai vartoti alyvuogių aliejų.

Alzhaimerio ligos prevencija. Šios ligos priežastis – dėl cholesterolio ir sočiųjų riebalų užsikimšusios arterijos. Alyvuogių aliejus galimi sumažinti riziką susirgti šia liga.

Akmenligė. Alyvuogių aliejus natūraliai skatina tulžies ir kasos hormonų išsiskyrimą, todėl dažnai jį vartojantys žmonės rečiau serga akmenlige.

Elena Germanovič
Šaltinis: medicalnewstoday.com, amazingoliveoil.com
Nuotraukos: inmagine.com

2010 11 02