Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Nuo šiol norėdami apsipirkti maisto parduotuvėje, užtruksite žymiai ilgiau

2010-07-29
Paskelbk savo straipsnį

Jeigu įprastai į pirkinių krepšelį įsimesdavote keletą parduotuvėje ruoštų kulinarinių gaminių, saldumynų ar aliejaus, nuo šiol turėsite atidžiai išsinagrinėti jų etiketes. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) neseniai papildė maisto produktų, kurių sudėtyje yra GMO, sąrašą, kurį jau sudaro 163 gaminiai.

Produktai, kurių parduotuvėse vertėtų vengti

Nors teigiama, jog Lietuvoje GMO neauginami, tačiau tai dar nereiškia, kad „pirkdami prekę Lietuvišką” esat apsaugoti nuo produktų iš dirbtinai sukurtų organizmų. Taigi maisto prekių lentynose galite rasti iš GMO pagamintų Lietuviškų aliejų, saldumynų, pusfabrikačių ir kitų gaminių. Žemiau pateikiamas naujausias GMO turinčių produktų sąrašas. Deja produktų skaičius jau pasiekė tokį lygį, kuomet visų nebeįmanoma įsiminti todėl, norint išvengti šių produktų sekite ar ant etikečių nėra pažymėta: „Pagaminta iš genetiškai modifikuotų (nurodomi organizmai)”, „Produkto sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų” ar tiesiog “Genetiškai modifikuoti organizmai”. Simbolius, logotipus ar sutrumpinimus gamintojams vartoti – draudžiama.

Maisto produktų, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų, sąrašas:

24 pavadinimų augaliniai aliejai , kurie pagaminti iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių arba kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – Tautas, Aukselis, Grace, Jasmine, Brolio, Optima linija, Luccia, Omili, Huilor, Sodžiaus, Kolumbo, Saulutė, Augalinis aliejus, Oilio, Perla, Tėviškės, Caroli, Dolores, Lankų, Flarina, Karolina, Cento, Kooperacijos aruodai, Virtuosso.

7 pavadinimų margarinai, tepūs riebalų mišiniai, kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – Aukselis, Optima linija, Aima, Sodžiaus, Aiwa, Luxua light, Riebalų tepinys 25 procentų riebumo.

31 pavadinimo saldumynai, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų produktų – šokoladiniai kiaušiniai su siurprizu: ANL Heros, Toy Toy, Dino, Turto, ANL Hanny, Elvan, ANL My Chick, ANL Space, ANL Formula, Jungle, Focus, saldainiai su žaisliuku Chik&Duck, saldainiai Truffle su pūstų ryžių ir braškių, lazdyno riešutų kremo ir karamelės įdarais, Korėtoji saldžioji plytelė Schock, Safari, Chocair, dražė su kakava, susikramtomi saldainiai Toffix su vaisiniu įdaru, saldainiai Extrime, braškių, riešutų, kokoso skonio, saldainiai Prestij Napolitan, šokoladiniai saldainiai su ryžių trapučiais Olivija, šokoladiniai saldainiai Tvist, Volcano caramel, Wonderfull, Dream Coconut, Extra Princh.

1 pavadinimo majonezas, kurio sudėtyje yra sojų aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – Sodžiaus Provanso (Vokietija).

3 pavadinimų maisto papildai, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų produktų – Hair / Skin / Nail Hard Kapsule (JAV),  Memortop (JAV), Power Multi Vit 90 Lithu (Kanada), Power vitamins for means (Kanada).

1 pavadinimo skrudinta duona, kepta sojų aliejuje, pagamintame iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – kepta duona su česnaku.

96 pavadinimų kulinariniai gaminiai, kurių gamybai naudojamas aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių – mini varškės spurgos, puošti žagarėliai, varškės spurgos, čeburekai su mėsa, spurgos su daržovėmis, spurgos su mėsos įdaru, spurgos su džemu, spurgos su daržovėmis, kepti pyragėliai su grybais, beliašai, čeburekai, kibinai, Kijevo kotletai, kotletai Jūratė, Astra, lietiniai su džemu, lietiniai su varške, su faršu, lietiniai su vištienos krūtinėle, su džemu, su plikytu kremu, vištienos blynai, kepta vištienos file, vištienos vėrinukai, vištienos kepenėlių kepsneliai, pievagrybiai su žiediniais kopūstais, vištienos kotletukai su džiovintomis slyvomis ir abrikosais, kalakutienos maltinis, kiaulienos šnicelis, keptas karbonadas, naminiai balandėliai, rauginti kopūstai su dešrelėmis, egzotiškas kepsnys, įdaryti baklažanai, pakepinta kiauliena su svogūnais, užkepėlė „Mano mėgstamiausia“, keptos kepenėlės, fermentinio sūrio kepsnys, kepsnys „Kelmas“, netikras zuikis, „Šeduvos“ muštinis, maltinukas su sūriu, bulviniai laiveliai su faršu, su daržovėmis, lazanija, plovas, krabų lazdelės tešloje, žemaitiški blynai, tinginio cepelinai, bulvių plokštainis, vėdarai, salotos su špinatais, aštriosios morkų salotos, brokolių ir žiedinių kopūstų salotos, Pekino kopūstų, pupelių salotos, burokėlių salotos, krabų salotos su ryžiais, kaimiškos silkių salotos, morkų kopūstų salotos, brokolių ir žiedinių kopūstų salotos, gaivinančios salotos, egzotiškos salotos, lęšių salotos, salotos su rūkytomis kiaulių ausimi, salotos „Vasarėlė“, „Itališkos“ salotos, salotos „Gaiva“, salotos „Ruduo“, „Pavasarinės“ salotos, „Gardžiosios“ salotos, salotos „Svaja“, „Meksikietiškos“ salotos, šviežių daržovių salotos, pupelių salotos su pievagrybiais, vištienos salotos su ryžiais, silkių salotos „Egzotika“, marinuota silkė su svogūnais, silkė su majonezu ir pievagrybiais, žirniai su rūkytomis ausimis, kepta jūros lydeka, jūros lydekos file tešloje, tuno salotos, krevečių salotos su makaronais.

Pirkėjų teisė žinoti prieš pardavėjų norą užsidirbti

Šis ilgas sąrašas jokiu būdu nėra baigtinis, kadangi prekyboje nuolat atsiranda naujų maisto produktų su GMO. Atliekant GMO kontrolę Lietuvoje, pasitaikė ne vienas atvejis, kai buvo užfiksuotas neleistinas GMO naudojimas maisto gamyboje ar ženklinimo taisyklių nesilaikymas, kas leidžia manyti, jog 163 toli gražu nėra galutinis skaičius.

Pabaigai truputėlis peno mintims: jei parduotuvėse, gaišdami laiką dar galite atskirti maistą su genetiškai modifikuotais organizmais nuo produktų pagamintų be jų, ar bandėte kada nors pasidomėti kokį aliejų naudoja kavinė, kurioje pietaujate? Kiekviena parduotuvė ar maitinimo įstaiga laiko garbės reikalu įrengti ekologiškų gėrybių kampelį, ar į meniu įtraukti patiekalus pagamintus iš ekologiškų produktų, tačiau apie GMO informuoti neskuba. Tiesa, apie GMO kenksmingumą galima diskutuoti, tačiau teisę žinoti ir apsispręsti ar naudoti tokius produktus turėtų turėti kiekvienas.

Kol vartotojas nepareiškia savo sąlygų ir teisių, nėra ko norėti, kad gamintojai ar pardavėjai apie GMO maisto produktuose „praneštų” bent jau ryškesniu šriftu etiketėje ar sudėtų į atskiras lentynas. Nes ES teisės aktai to nenumato, o pardavėjams svarbiausia...pardavimai, o ne pirkėjų pasirinkimo laisvė ar sveikata.

2010 07 30

Ieva Malaiškaitė
www.ekokarta.lt
Parengta, remiantis VMVT pranešimu
Nuotrauka www.ozonas.lt