Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kokiais gėrimais gaivintis karštą vasarą? (naudinga)

2010-07-15
Paskelbk savo straipsnį

Pastarosios savaitės lietuvaičiams tikras išbandymas - saulė tokia kaitri, kad jei šalia nėra vandens telkinio ar kondicionieriaus, nežinai nė kaip gaivintis. Tokiu oru visad noris kažko šalto: dėl aukštos temperatūros organizmas dehidratuoja (praranda daug skysčių). Nors skysčius geri geri, o atsigerti niekaip negali. Ekspertai negaili patarimų ir siūlo šiuos gėrimus, kurie tikrai numalšins troškulį.

1. Vanduo su citrina
Įprastu vandeniu sunku atsigaivinti. Pabandykite į jį įdėti citrinos – stiklinei vieno-dviejų griežinėlių pakaks. Citrinos ir askorbo rūgštis, esantys šiame geltoname vaisiuje, didina seilių išsiskyrimą. Taigi, burnoje sumažėja sausumas ir troškulio nebelieka. Beje, vandenį pagardintą citrina reikia gerti ne ledinį (kokio dažniausiai norisi), o vos vos atšaldyto. Patikėkite, toks gėrimas – geriau už parduotuvėse esantį limonadą, prifarširuotą cukrumis ir aromatizatoriais.

2. Mažai gazuotas mineralinis vanduo
Mineralinis vanduo su nedideliu kiekiu burbuliukų malšina troškulį geriau nei paprastas, negazuotas vanduo. Negazuoto vandens neatsigersi, o stipriai gazuoto ne visiems galima (ypač sergantiems gastritu, pankreatitu, cholecistitu) – jie sukelia skrandžio rūgštingumą. Angliarūgštė dirgina skonio receptorius ir sukelia seilių išsiskyrimą, todėl troškulys dingsta.

3. Gira
„Troškulį malšina rūgštys, esančios giroje“, - taip tvirtina gydytojai-dietologai. Jos varinėja kraują, ko pasekoje gerėja kraujotaka ir organizmas greičiau įsisavina drėgmę. Geriau gaivintis nesaldžia gira, pagaminta namuose. Na, o jei gaminti namuose nėra laiko, tuomet rinkitės girą iš statinės, o ne buteliuose. Gira iš statinės – natūralus produktas ir skirtingai nuo išpilstytos į butelius neturi priedų: nei skoninių, nei ilginančių galiojimo terminus.

4. Airanas
Panašiai kaip gira troškulį malšina pieno produktai. Labai gerai per tokius karščius mėgautis ir gaivintis airanu ir tanu. Jei kam pagal skonį šis gėrimas nepriimtinas, puikiai tiks lietuviškos pasukos.

Airanas (ayran) - rauginto pieno gėrimas, atkeliavęs iš tokių šalių kaip Gruzija, Uzbekistanas, Kirgizija ir kitų. Šis gėrimas ko gero populiariausias turkų ir centrinės Azijos gėrimas nuo jogurto atradimo laikų. Airanu ne tik užgeriamas maistas. Jis pats geriamas kaip gaivinantis gėrimas, ypač karštais vasaros mėnesiais. Visuose šalies regionuose airanas yra panašus, tik skiriasi jo tirštumas. Ypač pietuose yra mėgstamas tirštas airanas. Geriausias airanas yra gaminamas Susurluk vietovėje, netoli Balikesir‘o, kur taip didžiuojamasi airanu su burbulais, kad jie kasmet rugsėjo mėnesį rengia Airano šventę …

Šis receptas skirtas tiems, kurie ragavo, tačiau nežino kaip jį galima pasigaminti patiems. Pavyzdžiui Gruzijoje šį gėrimą vadina „Tan“, Uzbekistane – „Ayran“, Turkijoje – taip pat „Ayran“. Valgydami aštrų maistą jie nuolat užsigeria „Ayranu“, nes būtent šis gėrimas nugesina aitrumą ir suteikia labai malonų skonį.

Reikės:
Pieno - 3l; agurkų (raugintų, pjaustytų šiaudeliais) – 150 g; krapų - 20 g (smulkiai pjaustytų); druskos; jogurto (natūralaus, geriausia su bifido bakterijomis) - 250 g.

Pagaminti šį gėrimą reikia kuo daugiau pieno. Imkite 3 litrus pieno ir dėkite ant viryklės. Įpilkite bifido bakterijų arba jogurto su jomis. Neleiskite užvirti, patraukite puodą nuo viryklės. Iškart puodą apdenkite dangčiu ir palikite per naktį. Ryte pienas bus sutirštėjęs. Į jį dar pagardinimui galima įpjaustyti (smulkiais šiaudeliais) silpnai raugintų agurkų, krapų ir druskos pagal skonį.

5. Karšta arbata
Taip taip, būtent karšta arbata, o ne šalta padės nugalėti kaitrą, taip pataria ir gydytojai-gastroenterologai, dietologai. Karštos arbatos paslaptis – paprasta: nuo jos išsiplečia kraujagyslės, pagausėja prakaitavimas, o su juo ir karštis mažėja. Taigi, organizmas atvėsta. Būtent todėl 40-ties laipsnių karštyje Turkijoje piemenys geria karštą arbatą. Imkime iš jų pavyzdį. Kokia arbata geriau: juoda ar žalia – pasirinkimo reikalas. Tiesa, tradiciškai manoma, kad žalia visgi geriau.

Šalta arbata taip apt galima vėsintis, tačiau tik tuo atveju, jei ji ruošta namuose, o ne masiškai parduodama prekybos centre ir dar plastikiniuose buteliukuose.

Pagal užsienio spaudą parengė Raminta Skripkaitė
Nuotrauka: inmagine.com
MENIU.LT informacija

2010 07 16