Prasidėjus grilio sezonui ir atšilus orams ne vienas iš mūsų svajoja apie šašlykus ar kepsnį, kvepiantį dūmais. Vis dėlto amerikiečių mokslininkai perspėja, kad piknaudžiauti grilio patiekalais negalima...
Per daug apkepusioje mėsoje atsiranda vėžį sukeliančios toksinės medžiagos. Taip pat jei mėsa pervirta – didėja šlapimo pūslės vėžio rizika. Šias išvadas padarė mokslininkai iš Teksaso universiteto, ištyrę daugiau nei 1700 žmonių. 12 metų trukusiam tyrimui vadovavo profesorius Xifeng Wu.
Pastebėta, kad rizika padidėja tiems, kurie dažnai valgo gerai paruoštą mėsą: didkepsnius, kiaulienos pjausnius ir šoninę. Vėžio riziką žymiai padidina net gerai apkeptos vištienos ir žuvies patiekalai.
Yra trys pagrindinės vėžį sukeliančių chemikalų rūšys, kurios bendrai vadinamos heterocikliniais aminais. Pastarieji padidina vėžio riziką net du su pusę karto. JAV Nacionalinio vėžio institutas nustatė, kad yra 17 heterociklinių aminų, kurie žmonėms gali padidinti vėžio riziką.
Pastebėta, kad kai kuriems žmonėms, vartojant daug raudonos mėsos, šlapimo pūslės vėžio rizika padidėja dėl genetinių priežasčių. Tai reiškia, kad rizika kiekvienam žmogui yra skirtinga ir priklauso nuo tam tikrų genų.
Mokslininkai apibendrino tyrimo išvadas, kad žmonėms, vartojantiems daug raudonos mėsos, ypač keptos ar paruoštos ant grilio, šlapimo pūslės vėžio rizika yra padidėjusi. Vis dėlto tyrėjai pabrėžia, kad reikalingi tolesni, nuodugnesni tyrimai.
Dr. Panagiota Mitrou iš Pasaulinio vėžio tyrimo fondo teigė, kad nerasta tvirtų įrodymų, kad mėsa didina šlapimo pūslės vėžio riziką, tačiau toks ryšys rastas raudonos ir apdorotos mėsos atveju. Dėl šios priežasties rekomenduojama per savaitę valgyti ne daugiau 500 gramų paruoštos raudonos mėsos. Tuo tarpu kepant mėsą ant grilio neleiskite liepsnai liesti mėsos, geirua palaikykite žemesnę temperatūrą, o mėsą ruoškite ilgiau. Pasak ekspertų, tokiu būdu mėsoje susidarys mažiau vėžį sukeliančių toksinų.
Elena Germanovič
Šaltinis: news.bbc.co.uk
Nuotrauka: inmagine.com
MENIU.LT informacija
2010 05 21