Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Graikai iš alyvuogių spaudžia panacėją (svetur)

2007-02-27
Paskelbk savo straipsnį

Graikijoje gandai, kad alyvmedžių lapai gydo vėžį, sukėlė visuotinę euforiją: alyvmedžių lapai gyventojų „nušluojami“ net pakelėse ir miestų skveruose, kai kurie barai lankytojam siūlo specialią lapų tyrę frapelią.

Graikija atrado naują medicinos stebuklą – alyvmedžių lapus. Pasklidus kalboms, kad šie lapai gali išgydyti vėžį, šia tema diskutuojama ne tik gatvėse ir kavinėse; žinia neaplenkė ir televizijos bei laikraščių pirmųjų puslapių.

Onkologų kabinetai apgulti lankytojų, su viltimi klausiančių, ar tiesa, jog alyvmedžių lapai gali išgydyti vėžį, ir prašančių šio vaisto. Sveikatos apsaugos ministrui teko viešai raminti visuomenę ir paraginti sergančiuosius nevengti gydytojų paskirtų vaistų, skelbia anglų kalba leidžiamas Atėnų savaitraštis „Athens News“ (AN).

Pasak savaitraščio, visuotinę euforiją sukėlė populiarioje televizijos laidoje parodytas siužetas apie savamokslius liaudies „daktarus“, kurie neva lapų nuoviru išgydė keletą vyresnio amžiaus žmonių, sirgusių vėžiu.

Netrukus po laidos alyvmedžių lapų stirtos nugulė šalies turgaus prekystalius. Naujoji panacėja, parduodama po 60 EUR/kg (207 Lt) arba 4 EUR/100 g (apie 14 Lt), gerokai lenkia alyvuogių ir jų aliejaus kainas.

AN praneša, kad Graikija pradėjo alyvmedžių lapų eksportą į Japoniją, kur jie geriami kaip vaistažolių antpilas. Amerikoje galima įsigyti alyvuogių lapų nuoviro piliulių, kur jos parduodamos po 10 USD už 60 piliulių dėžutę.

Tačiau tik Graikijoje kai kuriuose baruose galima paragauti frapelia arba alyvuogių frappe – žalios spalvos alyvuogių lapų sulčių arba tyrės, kuri yra kartaus skonio, todėl geriama gausiai pagardinus cukrumi. Vienas iš pagrindinių graikų dienos gėrimų yra mikseriu plakama kava frappe, tad sultys, spaudžiamos iš mikseriu susmulkintų alyvmedžių lapų, vadinamos panašiai – frapelia.

Viename Kretos bare „VŽ Savaitgaliui“ pasiteiravus šio „magiško“ gėrimo, barmenas šypteli: ši manija daugiausia apėmusi Atėnus ir jų apylinkes, o čia, saloje, žmonės frapelia pabando tik dėl įdomumo, baruose ja neprekiaujama.

Graikijos žiniasklaida skelbia, kad alyvmedžių lapų manija Graikijoje pasiekė tokį lygį, kad Peloponeso pusiasalyje, Mesinos mieste, dviem broliams susiginčijus dėl vėžiu sergančio trečiojo brolio gydymo šių lapų nuoviru, ginčo metu vienas iš brolių buvo nužudytas.

Gydytojai skeptiški
AN teigimu, vėžiu sergantiems ligoniams užgulus gydymo įstaigas su viltimi, kad lapų nuoviras gali daryti stebuklus, gydytojai bando malšinti visuotinę isteriją ir išsklaidyti pacientų viltis, teigdami, kad nėra jokių medicininių įrodymų ir būtina daugybė tyrimų, kurie įrodytų, jog alyvmedžių lapai tikrai gali gydyti vėžį. Gydytojai pripažįsta, kad tokia visuotinė isterija gali padaryti daugiau žalos nei naudos, nes sergantys pacientai gali atsisakyti vartoti paskirtus vaistus ir reikalauti tik šios naujos, mediciniškai neištirtos panacėjos.

Pasak savaitraščio, Atėnų prokuratūra pradėjo tyrimą, ar frapelia žmonėms nesukelia sveikatos sutrikimų, ir nurodė kaip įtariamuosius apklausti apsišaukėlius gydytojus, naudojančius šį lapų nuovirą.

Alyvuogės – sveika
Nepaisant abejonių, netyla diskusijos: jei alyvuogių aliejus sveika skrandžiui ir gali apsaugoti nuo širdies ligų, tai kodėl – ne alyvmedžių lapai? AN cituoja graikų gydytoją Dimitrisą Kremastinosą (Dimitris Kremastinos), Atėnų universiteto medicinos mokyklos kardiologą, atlikusį tyrimą su alyvmedžių lapais ir parodžiusį, kad alyvuogių aliejuje ir lapuose randamas antioksidantas oleuropeinas turėjo teigiamų rezultatų bandymuose su triušiais.

„Padarėme išvadą, kad veiksmingesnis yra iš alyvmedžių lapų nei iš alyvuogių išgaunamas oleuropeinas. Šiuo antiokdsidantu „pašerti“ triušiai neturėjo kardiosutrikimų, o jo negavusieji – turėjo“, – dėsto p. Kremastinosas.

Šis tyrimas pernai buvo publikuotas „The Journal of Molecular and Cellular Cardiology“ ir „The Journal of Nutrition“. Nepaisant savo patirties, gydytojas neigiamai reagavo į tokią visuotinę euforiją dėl alyvmedžių lapų, teigdamas, kad jo tyrimas tebuvo eksperimentas, o ne medicininė studija. Jo metu nebuvo atlikta tyrimų su žmonėmis ir nebuvo tirtas lapų poveikis vėžiui gydyti.
Skeptikai linkę raminti visuomenę: jei alyvuogės ir jų aliejus sveika ir juolab – tikrai nekenkia sveikatai, dėl alyvmedžių lapų teigiamo poveikio geriau neapgaudinėti savęs ir patikėti, kad lapų ekstraktas tikrai negydo vėžio. Juokaujama, kad valgyti alyvuoges sveika, o valgyti alyvuogių medžius – ne.

„VŽ Savaitgalio“ kalbinti Kretos salos, kur yra didelės alyvmedžių plantacijos, gyventojai tai pat įsitikinę, kad vargu ar šie lapai gali išgydyti vėžį.

„Mes šiuos medžius genėjame kas antri metai ir lapus sudeginame. Jei parduotume kaip žaliavą vaistams, visi būtume milijonieriai, nes alyvmedžių čia auga labai daug. Aliejus ir alyvuogės gal ir sveika, tačiau lapų ekstraktas – gryniausia išmonė. Jei ir būtų moksliškai įrodyta, kad lapai padeda įveikti vėžį, vargu ar tai būtų paskelbta viešai, nes tokia galimybė suduotų didžiulį smūgį galingai farmacijos pramonei“, – svarsto alyvmedžius auginantys kretiečiai.

Gabrielė Vasiliauskaitė iš Kretos
„Verslo žinios“, 2007 02 23
 Interneto archyvo nuotraukos
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius >>