Daugeliui nemaloniausi vaikystės prisiminimai yra susiję su žuvų taukų gėrimu. Juos skirdavo rachito gydymui ir profilaktikai, akių stiprinimui, nes žuvų taukuose yra daug vitaminų A ir D. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad tai nėra didžiausias žuvų taukų pranašumas. Pasirodo, jų sudėtyje yra specialių rūgščių (vadinamų „omega-3“), kurios yra būtinos kiekvienai mūsų organizmo ląstelei. Šių rūgščių organizmas negamina – jos gaunamos su maistu. Jų yra tik žuvų taukuose.
„Omega-3“ riebalų rūgščių reikšmė žmogui išaiškinta tik pastaraisiais metais, atlikus daugybę medicininių tyrimų. Žuvų taukus žvejai vartojo nuo seno kaip vaistą nuo bendro organizmo išsekimo, virškinimo trakto žaizdoms gydyti, esant kvėpavimo infekcijoms, padidėjus limfmazgiams. Žuvų taukai naudingi bet kokio amžiaus žmonėms. Jie puikiai tinka imunitetui stiprinti bei kaip natūrali profilaktinė priemonė. Vartojant žuvų taukus, lėtėja senėjimo procesai ląstelėse, taigi ilgiau išsaugoma jaunystė. Beje, manoma, kad „omega-3“ rūgštys padeda išvengti kai kurių auglių – krūties, prostatos, storosios žarnos.
Žuvis – vienas vertingiausių produktų organizmui. Jos maistinę vertę lemia lengvai virškinamų baltymų, riebalų, vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekiai. Ji valgoma nuo neatmenamų laikų. Senovės Graikijoje žuvimi maitinosi tik neturtingieji. 2000 m. pr. m. e. didžiausiuose Graikijos miestuose, specialiai įrengtuose žuvų turguose, galingi varpų dūžiai miesto gyventojams pranešdavo žinią, kad atplaukęs laivas atvežė ką tik sugautos žuvies. Pastebėta, kad žmonės, valgantys daug žuvies, rečiau serga širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, depresija, jų stipresnis imunitetas.
Pagal užsienio spaudą parengė Raminta Skripkaitė
Nuotraukos: www.fishoildirect.com
Meniu.lt informacija