Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Vegetarizmas ir nėštumas

2018-03-16
Publicējiet savu rakstu

Sveika mityba labai svarbi kiekvienam žmogui, tačiau ypač apie tai susimąsto besilaukiančios moterys. Jos tampa atsakingos ne tik už save, bet ir už besivystančią gyvybę. Tada ir iškyla klausimas, ar galima ir toliau laikytis vegetariškos mitybos? Ar nekils sunkumų susilaukti sveiko vaiko visiškai atsisakius mėsos ir žuvies? Į šiuos klausimus ir pabandysime atsakyti.

Vegetariškas gyvenimo būdas nekenkia nėštumui

Nors nėra atliktą daug tyrimų kaip vegetarizmas įtakoja nėštumą, keliuose nėščiųjų moterų stebėjimuose, buvo matyti, kad vegetarės turėjo mažesnį cholesterolio kiekį, tai sumažino pirmalaikio gimdymo riziką. Nebuvo pastebėta, jog vegetarės dažniau susilauktų vaikų su rimtomis sveikatos problemomis. Tačiau būtina suvokti, kad besilaukiančios moters mityba turi būti subalansuota. Ši taisyklė galioja visoms, nesvarbu, ar jūs vegetarė, veganė, ar visavalgė. Todėl kiekviena vegetarė  turėtų atkreipti dėmesį į medžiagas, kurių pagrindinis šaltinis yra mėsa.

Vitaminas B12

Jei prieš nėštumą kurį laiką nevalgėte mėsos, žuvies, o ypač, jei esate veganė ir atsisakėte net pieno ir kiaušinių, būtina gerti papildus. Tiesa, kai kurie veganiški produktai, pvz. dribsniai, migdolų ar sojos pienas, baltymų batonėliai, yra praturtinti šiuo vitaminu, taigi, praverstų juos irgi įtraukti į savo meniu. Šio vitamino stygius nėštumo metu gali padidinti riziką vaikui susirgti antro tipo cukriniu diabetu. Taip pat, jo trūkumas lėtina smegenų formavimąsi, todėl kartais tokie vaikai turi lėtesnį vystymąsi nei jų bendraamžiai.

Geležis

Geležis žmogui labai svarbi, ji išnešioja deguonį po kūną, stiprina imuninės sistemos veiklą. Nėštumo metu geležies trūkumas net dvigubai padidina riziką pagimdyti neišnešiotą ar per mažo svorio kūdikį. Geležies papildus vegetarės turėtų gerti nuo nėštumo pradžios ir taip pat valgyti brokolius, ankštines daržoves, riešutus. Pasistenkite gauti geležies ir su maistu, nepasitikėkite vien papildais. Tiesa, reiktų prisiminti, kad pienas, arbata ir kava sutrikdo geležies pasisavinimą, todėl negerkite šių gėrimų su maistu.

Vitaminas D

Lietuvoje negalima džiaugtis saule visus metus, o jei saulėta diena, tai praleidžiame ją ofise prie kompiuterio, todėl daugumai žmonių šio vitamino trūksta. Tačiau vegetarės jo gauna dar mažiau, kadangi nevalgo mėsos ir žuvies. Geriausias būdas užtikrinti, jog vitamino D organizme turite pakankamai, gerti papildus.  Tiesa, nepakenks ir kas dieną praleisti bent kiek laiko gryname ore. Taip natūraliai padidinsite vitamino D kiekį, o ir grynas oras būtinas sveikam kūnui.

***

Subalansuota vegetariška dieta nekenkia nėštumui. Svarbiausia, nepamirškite apie vegetarizmą pasakyti savo gydytojui, jis atliks visus reikiamus organizmo ir kraujo tyrimus ir padės pasirinkti papildus. Tačiau nereikia galvoti, jog jei geriate tabletes, tampa nesvarbu, ką valgote. Turite stengtis išlaikyti visavertę mitybą ir įtraukti produktus, turinčius vitamino D, B12 ir geležies, pvz: brokolius, ankštines daržoves, riešutus. Svarbu mylėti save ir mėgautis  skaniu, kokybišku maistu.

 

Radvilė Mikalčiūtė @Meniu.lt