Grikis – iš pietų Sibiro kilęs vienmetis augalas, kuris dar prieš mūsų erą buvo vartojamas Tibeto medicinoje. Grikių kruopas maistui senaisiais laikais naudojo hunai ir mongolai. Mūsų šalyje grikiai auginami nuo XVIII amžiaus. Tai itin maistingas produktas, tinkantis tiek jaunam, tiek senam. Grikiuose yra naudingų mineralų, baltymų, fosforo, kalio, kalcio, B grupės vitaminų. Pasaulio dietologai sutaria, jog grikiai – puikus dietinis produktas. Jei norite sulieknėti, būti sveiki, žvalūs – valgykite grikius. Ir nebūtina vien grikių koše maitintis, iš šio produkto galima pasigaminti gausybę skanių patiekalų: blynų, kotletų, sriubų ar salotų.
Specialistai pataria, jog grikiuose išliks daugiau vertingų medžiagų, jei prieš virimą jų nemirkysite. Taip pat nereikėtų virti dideliame kiekyje vandens (grikių ir vandens santykis turėtų būti 1:2) bei verdant maišyti – grikius ruoškite lyg garuose.
Grikių košė su grybais
50 g pasirinktų džiovintų grybų;
1 l pasūdyto vandens;
0,5 kg grikių kruopų;
2 dideli svogūnai;
300 g pasirinktų šviežių grybų;
100 g aliejaus.
Džiovintus grybus sumalkite arba susmulkinkite iki norimo dydžio. Viską suberkite į vandenį, kuriame verda grikiai, ir išvirkite. Svogūnus ir šviežius grybus pakepkite svieste, pasūdykite. Į išvirtą košę sudėkite pakeptus svogūnus su šviežiais grybais ir skanaukite.
Grikių salotos
Grikių kruopų;
Razinų;
Pievagrybių;
Aliejaus.
Išvirkite grikius. Razinas pakepinkite kartu su pievagrybiais, šiek tiek pasūdykite ir viską išmaišykite.
Skanaus!
Parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotrauka: www.coolinarika.com
Nuorodoje: taip gaminami grikių miltų makaronai Italijoje, šalyje, kur populiarus „lėtas maistas“ (http://fxcuisine.com/default.asp?Display=87)
Meniu.lt informacija