Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Super produktai, kurie nusipelno šio vardo

2018-03-21
Publicējiet savu rakstu

Pastaraisiais metais žiniasklaidoje, prekybcentrių bukletuose ar naujai išleistose sveiko maisto receptų knygose vis garsiau giriami ir reklamuojami didelio populiarumo vakarų valstybėse susilaukę, iki šiol negirdėti, sveikatai itin naudingi maisto produktai, kurie dar vadinami „super maistu". Deja, labai dažnai ypatingosios tokių produktų maistinės savybės yra smarkiai hiperbolizuojamos siekiant paskatinti pardavimus ir norint pateisinti kartais neadekvačiai dideles kainas už mažas pakuotes. Tačiau, kai kurie maisto produktai tikrai verti super vardo.

Lapiniai kopūstai (kale)

Kopūstų sriuba ar salotos, rauginti ar toškinti kopūstai – šie patiekalai tokie įprasti lietuvių namuose ir nors šviesios spalvos kopūsto gūžė negali pasigirti egzotiška išvaizda, šios daržovės nauda sveikatai žinoma jau seniai.

Vis dėlto, klasikinį kopūstą vis dažniau nurungia tos pačios šeimos daržovė – lapinis kopūstas. Dėl savo ryškiai žalių garbanotų lapų jis daug panašesnis į salotas nei į kopūstą. Lapiniai kopūstai labai universali daržovė, tinkama tiek salotoms, tiek troškiniams, o pakepti orkaitėje lapeliai tampa daug sveikesne bulvių traškučių alternatyva.

Lapiniai kopūstai turi itin didelį kiekį skaidulų, gerinančių žarnyno veiklą. Suvalgę vos šimtą gramų šios daržovės gausite dvigubai daugiau vitamino C nei jo yra citrinoje. Dėl savo ryškiai žalios spalvos, lapiniai kopūstai laikomi fitomedžiagų, kurios siejamos su antivėžinėmis ir imunitetą stiprinančiomis savybėmis, užtaisais.

Mėlynės arba šilauogės

Abi šios uogos mėgstamos vaikų ir saugusiųjų tarpe, dažnai jomis pagardiname kepinius, blynelius ar jogurtą. Ir nors mėlynių sezonas gana trumpas, o valgyti jas, kol dar šviežios, progą turime tik vasaros pabaigoje, šilauogių įsigyti prekybos centruose galima visus metus. Tačiau ar verta už saujelę uogų mokėti daugiau nei už kilogramą kitų sezoninių vaisių?

Mėlynės ir šilauogės net mažomis porcijomis yra vienas maistingiausių pasirinkimų vaisių kategorijoje. Šios mažytės uogos gausios antioksidantų, kurie saugo ląsteles nuo pažeidimo, o tuo pačiu ir nuo kitų šiuolaikinių chroniškų susirgimų kaip vėžys, diabetas ar širdies ligos. Abi uogos turi mažai kalorijų ir nors yra saldžios, natūralaus jose esančio cukraus nedaug, todėl tai idealus užkandis norintiems sulieknėti. Saujelė uogų su migdolų riešutais ar jomis pagardintas natūralus jogurtas, numalšins alkį ir padės lengviau sulaukti pietų ar vakarienės.

Ispaninio šalavijo sėklos (chia)

Tikriausiai nerasčiau žmogaus, kuris neragavo arba bent jau negirdėjo apie pudingą, pagamintą iš ispaninio šalavijo seklų. Šios sėklytės jau kurį laiką užkariavusios visų sveikuolių virtuves. Dėl savo unikalios savybės sugerti didelį kiekį vandens ir aplink save suformuoti gelinį sluoksnį, sėklytės naudojamos vietoj želatinos daugelyje desertų, ir pusryčių patiekalų: pudinguose, sveikesniuose keksiukuose, košėse. Kepinių mėgėjai chia sėklas gali naudoti vietoj kiaušinių minkštuose pyraguose ar blynuose. Visiškai neutralus sėklyčių skonis leidžia pagardinti ir saldžius, ir pikantiškus receptus.

Ispaninio šalavijo sėklos ne tik pasižymi ypatingomis kulinarinėmis, bet ir maistinėmis savybėmis. Gausios skaidulų, šios sėklytės yra prebiotikas – maistas gerosioms žarnyno bakterijoms (probiotikams) daugintis. Jose apstu gerųjų Omega-3 riebalų rūgščių, gerinančių smegenų ir širdies veiklą. Taip pat vos keliuose šaukšteliuose šių sėklų yra trečdalis visos rekomenduojamos dienos normos manganio. Manganis saugo stiprius kaulus, mažina chroniško uždegimo procesus organizme.

Ciberžolė

Ciberžolė – į imbierą panaši ryškiai geltonos spalvos šakninė daržovė atkeliavusi iš Azijos ir gausiai naudojama kaip prieskonis indiškiems bei tailandietiškiems patiekalams paskaninti. Tačiau priešingai nei imbieras, ciberžolė yra labai švelnaus skonio ir be galo kvapni. Todėl dabar madinga ne tik įmaišyti jos į troškinius, bet ir į vaisių kokteilius ar net kavą bei arbatą.

Ciberžolėje esanti medžiaga kurkuminas yra stiprus antioksidantas. Taip pat ji pasižymi antibakterinėmis ir imunitetą stiprinančiomis savybėmis, padedančiomis apsisaugoti nuo peršalimo. Ciberžolė turi teigiamą poveikį nervinės sistemos veiklai, smegenų sveikata, mažina nervingumą ir pdeda kovoti su stresui. Svarbu atsiminti, jog gerosios ciberžolės savybės geriausiai atsiskleidžia tuomet, kai ši prieskoninė šaknis vartojama kartu su aštriaisiais pipirais, pavyzdžiui, indiškuose ar tailandietiškuose kario troškiniuose ar mėsos, daržovių marinatuose.

***

Skambiais šūkiais giriami super produktai dažniau yra tiesiog mados reikalas nei iš tiesų sveikatai nepaprastai naudingas maistas. Tačiau, keletas produktų šio vardo nusipelno dėl savo didelio antioksidantų kiekio, saugančio nuo vėžio ar uždegimo, skaidulų, gerinančių virškinimą bei medžiagų būtinų nervinei sistemai. Į mitybą įtraukite lapinių kopūstų, valgykite mėlynes ar šilauoges, o patiekalus pagardinkite ispaninio šalavijo sėklomis ir ciberžole. Šie produktai ne tik naudingi dėl savo maistinių savybių, bet ir įneš naujų spalvų į jūsų kasdienių patiekalų repertuarą, o tokių patiekalų paragavę artimieji ar draugai liks maloniai nustebinti. Svarbu nepamiršti, kad joks vienas super produktas negali magiškai suteikti sveikatos, daug svarbiau yra kasdienė subalansuota, įvairi mityba, aktyvus gyvenimo būdas ir streso valdymas.

Lauryna Nelkinė @Meniu.lt