Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

„Skurdo“ dieta

2008-03-04
Publicējiet savu rakstu

Šiuolaikiniame vartotojiškame pasaulyje daugelis suka galvas, kaip numesti nereikalingus kilogramus. Žiniasklaidoje pilna straipsnių apie dietas, belieka jas išbandyti, tačiau paprasti metodai dažniausiai suveikia geriau. Štai Kubos gyventojai paskutiniais dešimtmečiais priverstinai laikėsi „skurdo“ dietos.

1990 metais, kai iširo Sovietų Sąjunga ir Kuba neteko galingo sąjungininko bei jo pagalbos, daugelis žmonių pajuto nepriteklių. Parduotuvių lentynos akimirksniu ištuštėjo. Nuo 1989 iki 1993 metų Kubos ūkis išgyveno krizę: BVP sumažėjo apytiksliai 35 procentais. Pasireiškė maisto deficitas – maisto daviniai buvo ribojami, o porcijų niekada nepakako patirti sotumą.

Sklandė juokai, kad žmonės, lankydamiesi zoologijos sode ir apžiūrinėdami gyvūnus, varvindavo seilę ir spėliodavo, kiek iš meškos pavyktų pagaminti kotletų. Situacija buvo ir graudi, ir komiška. Kai kurie pasiryždavo nelegaliai laukinių ančių medžioklei, bet netgi sužeistos antys sugebėdavo nuskristi – tai brakonierių grupelei sukeldavo dar didesnius skrandžio skausmus.

Anot ekspertų, tokia situacija arba priverstinė „dieta“ prailgins Kubos gyventojų gyvenimą ir daugelis jų galės sulaukti net 100 metų amžiaus. Tokias išvadas padarė mokslininkų grupė, kurią sudaro atstovai iš prestižinių ir žinomų JAV, Ispanijos ir Kubos universitetų. Jie parengė raportą, kuriame išdėstyti aspektai, aiškinantys teigiamą nepritekliaus poveikį Kubos gyventojų sveikatai.

Gydytojai, epidemiologai ir mitybos ekspertai iš Johno Hopkinso universiteto Baltimorėje, o taip pat iš kitų universitetų JAV, Kuboje ir Ispanijoje padarė išvadą, kad praeito amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje priverstinis Kubos gyventojų dienos maisto raciono kalorijų sumažinimas lėmė nutukimo rizikos faktoriaus sumažėjimą perpus. Kitas teigiamas faktorius buvo tuo laikotarpiu susiklosčiusi transporto krizė – ji privertė žmones daugiau judėti, daugelis aktyviai pradėjo naudotis dviračiais. Kitaip tariant, kūno masės sumažėjimas ir didesnis fizinis aktyvumas teigiamai paveikė žmonių sveikatą. Gydytojų teigimu, Kubos gyventojų sveikata geriausia buvo 1997-2002 metais, kai sunkiausias laikotarpis baigėsi ir jų maisto racionas pagerėjo. Apie tai byloja ir skaičiai: mirtingumas nuo kraujagyslių ligų sumažėjo 35 procentais, nuo diabeto – 51 proc., o nuo insulto – 20 procentų.

Šis raportas buvo išspausdintas „American Journal of Epidemiology“. Deja, optimistines tyrimų išvadas temdo kai kurie faktai: 1997-2002 metais kai kuriems pacientams pasireiškė neuropatijos požymiai. Taip pat nežymiai padidėjo senyvo amžiaus gyventojų mirtingumas. Nors tyrimo išvados daugelį papiktino, bendrai nepriteklius pagerino daugelio salos gyventojų sveikatą. Taigi šią paprastą ir veiksmingą dietą gali išbandyti kiekvienas.

Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotrauka: pictures.traveladventures.org;
Meniu.lt informacija