Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Rytais patingite gaminti pusryčius? Kada (ne)būtina valgyti pusryčius?

2018-06-20
Publicējiet savu rakstu

Nuo vaikystės tėvai mums primigtinai kartoja, kaip svarbu ryte pavalgyti pusryčius, juk be jų neturėsime energijos, bus silpna, skaudės skrandį. Bet suaugusių pasaulyje situacija atrodo šiek tiek kitaip ir tėvų pamokymai dažnai lieka užmiršti. Ryte suskambėjus žadintuvui, jį išjungiame dėl bent dvidešimties minučių saldaus miego. Kartais tiesiog patingime pusryčius gaminti, pasitenkiname tik kavos puodeliu. Tačiau, ar dėl tokių rytų, kai išlekiame iš namų nepusryčiavę ir išgėrę gurkšnį kavos, turėtume nerimauti? O gal vis dėlto mūsų mamos klydo ir pusryčių valgyti visiškai nebūtina norint būti sveikiems?

Kada pusryčių valgyti nebūtina?

Suvalgėte daugiau kalorijų nei reikia jūsų kūnui ir laukia sėsli diena

Sekmadienis tapo valgymo maratonu, kai atrodo norisi visko ir nėra pabaigos? Visiems būna tokių dienų. O gal suvalgėte ne vieną, o net kelias porcijas kaloringo deserto ar riebaus sūrio po ir taip sočios vakarienės? Visas šis kalorijų perteklius tampa energijos atsargomis ir kitą dieną mūsų organizmas kuo puikiausiai šias sukauptas atsargas gali paversti energija. Todėl, jei išties persivalgėte dieną prieš tai ir kitą dieną jaučiatės apsunkę, neketinate daug judėti, pusryčiams išgerkite stiklinę vandens su šviežiai spaustomis citrinos sultimis ir bent iki pietų leiskite organizmui pailsėti be maisto.

Ryte neturite apetito ir verčiate save valgyti

Bandymas priversti save valgyti pusryčius, nes „reikia” prieštarauja intuityvaus valgymo principams. Pagal šiuos principus, turėtume klausyti savo kūno ir nieko nedaryti automatiškai, o taip pat ir nevalgyti pusryčių, jei jų visiškai nenorime. Vien tik religingas pusryčių valgymas kiekvieną rytą, tik tam kad juos valgyti, nežiūrint, kokius produktus renkamės, tikrai nepagerins sveikatos ir juo labiau figūros. Jeigu neturite rimtesnių sveikatos problemų ir praleidę pusryčius jaučiatės puikiai, gerai miegate, nenorite užkandžiauti dienos metu, vakare esate sotus ir nepatiriate persivalgymo epizodų − puiku! Pradėję priverstinai valgyti pusryčius netapsite sveikesni, o gal net ir priaugsite svorio dėl papildomų kalorijų.

Kada pusryčius valgyti naudinga?

Norisi saldumynų, sunku sulaukti pietų

Prieš pat atsibundant, organizme išsiskiria streso hormonai. Taip yra todėl, kad keltumėmės ir eitume ieškoti maisto, kuris patenkintų kūno energijos poreikius. Ilgai po atsikėlimo nepavalgius pusryčių ar išvis juos praleidus, gali smarkiai nukristi gliukozės lygis kraujyje, o dėl to padidėti alkio jausmas angliavandeniams. Paprasčiausia ir greičiausia jų gauti iš saldžių ar miltinių patiekalų (dažniausiai tai smarkiai perdirbti užkandžiai, kepiniai, desertai) arba saldžių gėrimų. Visi šie geidžiami saldumynai nepasotina, o yra tuščių kalorijų šaltinis. Todėl, jei tai jums pažįstama situacija, verčiau nepraleiskite maistingų pusryčių.

Vakare jaučiate alkį, norite užkandžiauti po vakarienės

Pavalgėte vakarienę, bet po jos vis tiek nesijaučiate sotus ir pirmyn atgal einate į virtuvę ieškoti užkandžių? Tokie užkandžiai greitai prideda nereikiamų kalorijų, kurios lengvai pavirsta priaugtais kilogramais. Po tokios užkandžiavimo bangos, įprastai dar seka kaltės jausmas dėl persivalgymo. Taip gali nutikti, jei praleidote pusryčius ir per visą dieną kūnas negavo pakankamai kalorijų, jam trūksta energijos. Nepriklausomai nuo mūsų valios pastangų atsispirti užkandžiavimui, gauname stiprius signalus, kad vis dar esame alkani ir turime valgyti. Sotūs pusryčiai gali padėti viso to išvengti.

Blogai miegate, negalite užmigti

Atsikėlėte, neturėjote laiko pavalgyti pusryčių, toliau sekė keli susitikimai ir neatidėliotini darbai – nejučiomis pastebėjote, kad diena jau įpusėjo, o jūs burnoje neturėjote nė kąsnio. Su pusryčių valgymo laiku gali būti susijęs nakties miego ciklas. Kuo vėliau pusryčiaujame, tuo ir miego ritmas nusikelia vėliasniam laikui, tampa sunku užmigti net jaučiant nuovargį. Dėl sutrikusio miego ciklo, esame dirglesni, nepailsėję, senstame greičiau ir sergame dažniau. Todėl, jeigu kenčiate dėl nekokybiško miego, ryte verta pradėti reguliariai valgyti pusryčius.

Laukia aktyvi diena

Norint patobulinti figūrą, priaugti raumeninės masės ar pasiekti užsibrėžtų sportinių tikslų, nepakanka vien tik sportuoti. Kūną reikia nuolatos aprūpinti energija iš pilnavertiškų maisto produktų. Valgydami pusryčius, lengviau paskirstysite porcijas, turėsite jėgų sportuoti, neprisikimšite vienu prisėdimu ir gausite pakankamą kiekį reikalingų maisto medžiagų.

***

Akivaizdu, kad nėra vienos taisyklės, ar pusryčius valgyti būtina. Reikėtų atsižvelgti į kelis dalykus. Pusryčiai gali būti ne tokie svarbūs tuomet, kai vakare užvalgėte kaloringo maisto, taip pat, jei pusryčiai jums yra kančia ir juos valgote priverstinai. Na, o jei nuolatos norite užkandžiauti, jaučiate potraukį saldumynams, skundžiatės miego sutrikimais ar esate labai aktyvus, pusryčius valgyti naudinga. Svarbiausia, klausykite savo kūno ir pasirinkite individualiam jūsų gyvenimo būdui tinkamiausią ir sveikiausią ryto variantą.

Lauryna Nelkinė @Meniu.lt