Pasaulis nepaliaujamai tobulėja. Paprastai tariant, molekulinė kulinarija – tai kulinarijos ir chemijos derinys, kuomet specialia įranga bei naudojant tam tikras technologijas sujungiami iš pirmo žvilgsnio nesuderinami produktai ar keičiama jų struktūra. Tokie patiekalai kaip rūkyto kumpio ir kiaušinio skonio ledai ar kietas alyvuogių aliejus galbūt ne kiekvieno skrandžiui tiktų, tačiau jų „išvaizda“ išties traukia akį.
Vienas geriausių restoranų, siūlančių paskanauti molekulinės virtuvės patiekalų, įsikūręs Barselonoje (Ispanija). Šio restorano virtuvės virtuozas yra F. Adria, kurio pastangos veltui nenueina. Restoranas „El Bulli“ atviras būna tik balandžio-rugsėjo mėnesiais, o vietas užsisakyti reikia spalį, pasibaigus sezonui. Patiekalų kainos vidutiniškai siekia 250 eurų. Sakoma, jog tokie klausimai „Iš ko pagaminta?“ ar „Gal galite atnešti druskos?“ čia draudžiami. „Truputis oro ir truputis nieko“, – galbūt tokio atsakymo sulauksite iš F. Adria, pasiteiravę apie patiekalo sudėtį.
Kitas molekulinės kulinarijos meistras, F. Adria kolega virėjas Hestonas Blumentalis, šeimininkauja Anglijos Berkšyro grafystėje įsikūrusiame restorane „Fat Duck“. Šį molekulinės virtuvės puoselėtoją labiausiai išgarsino sraigių košės receptas. Vadinamas sraigių sviestas ruošiamas iš česnako, garstyčių, sviesto, grybų, migdolų riešutų, petražolių, kumpio, o pati košė paruošiama iš aprašyto sviesto, sraigių, avižų, kumpio, chereso...
Geriausiu nauju britų virtuvės patiekalu pripažintas desertas „arbata ant skrebučio“. Tai restorano „Avenu“, kuris yra Duramo mieste, Šiaurės Anglijoje, virėjo Sheeno Wilkinsono idėja. Maisto alchemikas „Earl Grey“ arbatos įberia į nedidelį rutulį ir deda jį į skystą azotą, kuriame arbata akimirksniu pavirsta ledu. Rutuliukas dedamas ant skrebučio ir paskaninamas aviečių želė.
Parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotraukose:
Rinkinys, iš kurio bus ruošiami „karamelizuoti svogūnai“ (http://i3.photobucket.com)
Sraigių košė (http://farm2.static.flickr.com)