Apie lietuvišką vasarą vegano akimis, pasakoja pirmosios Lietuvoje veganų mugės „Vegfest LT” sumanytoja Ventės Viteikaitė.
Lietuva – veganams draugiška šalis
Kalbinama Ventė džiaugėsi, kad vasarą Lietuva tampa mažyčiu veganų rojumi. Ne, ne dėl plataus augalinių prekių pasirinkimo parduotuvėse, šiam, nors ir pakankamai dideliam, dar tikrai yra kur augti, tačiau dėl vis dar gyvos lietuviškos sodų kultūros. Sunku Lietuvoje rasti sandėliuką neprikrautą tuščių stiklainių gausioms vasaros gėrybėms konservuoti. Mamos, močiutės, tetos ir kaimynės vis apdovanoja serbentų kibirais, nusišėrusio katino dydžio cukinijomis ir kuokštais salotų. O jei nepasisekė ir niekas dykai šių turtų nesiūlo, kokybiškų produktų visada galima rasti turguose ir turgeliuose.
„Šiuo metu atostogauju pas tėvus kaime ir šį mėnesį dar iš viso nepirkau jokio maisto – turime labai daug savo vaisių ir daržovių: bulvių, morkų, burokėlių, žirnių, cukinijų, agurkų, pomidorų, įvairių žalumynų, slyvų, serbentų, aviečių, gervuogių, jau prasidėjo ir obuoliai. Taip pat labai mėgstu grybauti – kasdien parsinešam bent po kibirą grybų, jau ir žiemai atsargų priruošėm,“ – toks gyvenimas smarkiai skiriasi nuo namais merginai jau tapusios Anglijos kasdienybės.
Veganai neturi atsisakyti barbekiu malonumų
Paklausus Ventės kaip ištveria šašlykų sezoną, ji teigė, kad nors pati šią vasarą dar neturėjo progos pasilepinti barbekiu malonumais, veganams jų atsisakyti tikria nereikia. „Tofu riekelės, sojų kepsniai, įvairios daržovės – paprikos, baklažanai, cukinijos puikiai tinka grilinimui, bet man skaniausia – porą valandų sojų padaže pamarinuoti portabello grybai“, - vardijo ji.
Taigi, jei net kepamą mėsą galima pakeisti cukinijomis ir grybais, galbūt nėra taip sudėtinga apskritai atsisakyti gyvūninių maisto produktų? „Man nebuvo sunku, nustojusi valgyti mėsą bei pieno produktus, kiaušinius, niekada jų ir nesiilgėjau“, - sakė ji. Negalintiems atsisakyti dešrelių, kumpių, sūrio, jogurtų yra gaminami augaliniai pakaitalai, kurių bus ir artėjančioje „Vegfest LT“ mugėje.
Veganizmas tinka norintiems taupyti
Vis dėlto augaliniai tradicinio gyvūninio maisto pakaitalai Lietuvoje – naujiena, todėl kainos neretai nustebina ir išgąsdina, dažnas tebemano, jog veganu gali būti tik pasiturintys žmonės. Ventė ramina, jog norintys išeitį visuomet ras, neišlaidaujant ir nepiktnaudžiaujant viešųjų maitinimo įstaigų maistu, veganiškas gyvenimo būdas tikrai pigesnis. „Kruopos, makaronai, bulvės, įvairios daržovės – tai pigiausi produktai“, - sakė Ventė. Atsižvelgiant į tai, jog augalinė mityba padeda išvengti daugybės ligų, tampa akivaizdu, jog ilgalaikėje perspektyvoje kelionėms ir pramogoms pinigų taip pat lieka daugiau būtent veganui.
Mėsa – tokia pat nuodinga kaip asbestas
Užsiminus apie sveikatą, Ventė ir čia turi ką pridurti. Nors įvairios nepriklausomos studijos jau seniai yra pateikusios ne vieną įrodymą, jog mėsa tiesiogiai susijusi su vėžiniais susirgimais, į juos iki šiol buvo žiūrima skeptiškai. Tačiau pernai net Pasaulio sveikatos organizacija pripažino, jog mėsa sukelia vėžį ir buvo priskirta pirmosios kategorijos, kuriai priklauso ir radioaktyviosios medžiagos bei asbestas, kancerogenams. „Vėžiniai susirgimai, širdies ir kraujagyslių, kepenų ligos, antrojo tipo diabetas, alergijos, artritas, osteoporozė – tai tik nedidelė dalis ligų, kurių atsiradimas siejamas su gyvūninės kilmės maistu“, - dėstė mergina. Visame pasaulyje garsių autorių T.Colino Campbello („Natūralus būdas išvengti ligų“, „Visuma“), Caldwello B.Esselstyno („Širdies ligos prevencija ir išgydymas“) knygos, kuriose surinkti įrodymai apie augalinės mitybos naudą siekiant išvengti sunkių ligų bei jas gydant, yra išleistos ir lietuviškai.
Veganiškas maistas patiks estetams
Sveikata ir gera savijauta – tarsi šalutinis šiaip jau labai skanaus ir etiško augalinio maisto poveikis. Paklausta ar mėgsta gaminti, Ventė sako, jog taip, tačiau dažniausiai ji renkasi nedaug ingredientų turinčiųs patiekalus: „Tokie patiekalai sveikesni, ne taip apkrauna skrandį. Tiesa, vasarą valgau daugiausia žaliavalgiškai – reikia juk prikaupti vitaminų artėjančiai žiemai.”
Dar vienas veganiško maisto privalumas – vaizdas lėkštėje. Iš spalvingų vaisių, daržovių ir kruopų pagaminti patiekalai yra ryškūs, spalvingi, net tradicinius veganų gaminamus kotletus norisi fotografuoti ir visiems parodyti. Ventei svarbu estetika: „Net ir paprastą maistą mėgstu valgyti iš gražių lėkščių. Manau, kad gražiai patiektas maistas – skanesnis.“ Tai, kad maisto estetika jai svarbi, patvirtina ir didžiulė Ventės surinkta senovinių lėkščių kolekcija: „Lėkštes kolekcinionuoju tik du metus, bet jau turiu per 500 vienetų. Gražiausios pasaulyje lėkštės gaminamos Anglijoje – juokauju, kad būtent dėl to persikrausčiau gyventi į šią šalį.“
Pirmoji Lietuvoje veganų mugė – rugsėjo 10 d.
Net ir gyvendama užjūryje Ventė daug prisideda prie veganiško gyvenimo būdo puoselėjimo gimtojoje Lietuvoje. Socialiniame tinkle „Facebook“ ji subūrė grupę „Lietuvos veganai“, kuri šiuo metu jungia beveik 10.000 narių ir yra pagrindinė veganų platforma internete. O dabar organizuoja ir pirmąją Lietuvoje veganų mugę „Vegfest LT“. „Susidomėjimas muge didžiulis, prekybos vietos buvo užpildytos per mėnesį ir visi norintys dalyvauti netiplo. Kitam renginiui reikės ieškoti erdvesnės vietos“, - planavo ji.
Į mugę susirinks beveik pusšimtis įmonių iš Lietuvos ir kaimyninų šalių. Renginio lankytojai galės paragauti įvairių mėsos ir pieno produktų pakaitalų, be kiaušinių, grietinės ir sviesto iškeptų tortų ir pyragų, veganiškos varškės sūrelių, pasistiprinti sveikais užkandžiais ir karštaisiais patiekalais, įsigyti įvairių ekologiškų prekių, kosmetikos ir higienos priemonių, literatūros apie sveiką gyvenseną ir augalinę mitybą, receptų knygų, drabužių, papuošalų ir aksesuarų, veganų atributikos.
Mugė vyks rugsėjo 10 d. Vilniaus viešbutyje „Panorama“ nuo 10 iki 16 val. Įėjimas nemokamas.
Parengė: Jurga Talaikytė