Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Ar detoksai ir organizmo valymai – gera mintis?

2018-06-28
Publicējiet savu rakstu

Detoksai, organizmo valymai ar iškrovos dienos skamba viliojančiai, o jų pažadai greitai sulieknėti tampa dar patrauklesni vasaros metu. Lyg ir visai badauti nereikės, gersite skanias sultis ar arbatas kelis kartus per dieną, o kilogramai tiesiog tirps akyse. Jeigu netirps, tai bent jau organizmas „išsivalys nuo toksinų“. Kodėl nepabandžius? Dauguma tokių organizmo valymo programų ne visada gali būti naudingos sveikatai, todėl šiandien pakalbėkime apie visus šių programų minusus ir pliusus.

Neigiamos organizmo valymo pasekmės

Dideli cukraus kiekiai

Dažnai organizmo valymo programą sudaro vaisių sultys. Tokiu atveju reikėtų turėti omeny, kad vaisių sultyse yra didelė cukraus koncentracija. Ir visai nesvarbu, kad tai natūralus cukrus, jo sultyse yra gerokai daugiau, nei gautume valgydami vaisius. Vaisiai nuo sulčių skiriasi tuo, kad vaisių skūrelėje ir minkštime daug skaidulų, kurios sulėtina cukraus patekimą į kraują. Sultyse skaidulos pašalintos spaudimo metu, todėl cukrus į kraują patenka itin greitai. Greitas cukraus patekimas į kraują paskatina didesnį hormono insulino išsiskyrimą, o tai gali dar labiau padidinti alkį saldiems užkandžiams, apsunkinti kepenų ir kasos darbą, paskatinti riebalų kaupimąsi, padidinti diabeto riziką. Be to, dideli cukraus kiekiai iš vaisių sulčių ardo dantų emalį, todėl dantys daug greičiau genda.

Nepamirškime detoksifikuojančių organų

Inkstai, kepenys, plaučiai, žarnynas ir oda kasdien atlieka organizmo valymo procesus ir tai vyksta itin efektyviai, jei nesergate šių organų ligomis. Jeigu neapsinuodijote ir nesate priklausomas nuo narkotinių medžiagų, detoksifikacijos programos yra daugiau mados reikalas, nei itin didelė pagalba organizmui. Žinoma, jei kasdien kemšate perdirbtus, riebaluose skrudintus produktus, saldžius gėrimus, alkoholį, jūsų kūnas tikrai mielai pailsėtų nuo tokių pasirinkimų.  Deja, vienas detoksas per savaitę ar per mėnesį neatsvers visos žalos, kurią darote organizmui. Verčiau apsvartykite savo požiūrį į sveikatą ir pradėkite ne nuo detoksifikacijos, o nuo sveikesnių kasdienių mitybos įpročių ugdymo.

Svoris krenta, o tada grįžta su kaupu

Organizmo valymo programų efektyvumas dažniausiai paremtas tuo, jog kelias dienas vartojamas daug mažesnis energijos kiekis, nei reikia žmogaus kūnui, todėl daug greičiau pastebimas svorio kritimas. Geriant arbatas ar sultis, kurios vos siekia 500-600 kalorijų per dieną, svoris išties pradeda kristi. Tačiau klaidinga manyti, kad atsikratysite riebalų – per kelias ar daugiau detoksifikacijos dienų pirmiausia netenkate organizmo skysčių, o dažnai pradeda irti ir raumeninė masė. Dėl tokio kalorijų deficito smarkiai sulėtėja medžiagų apykaita, organizmas gauna signalą, kad jūs dabar badaujate ir įjungia visas įmanomas apsaugines funkcijas, kad išsaugotų visus kūno riebalus kaip energijos rezervą besitęsiančiam badui. Tik pradėjus valgyti įprastai visi skysčiai grįžta ir dažnai su kaupu, todėl svarstyklės gali pradėti rodyti dar didesnius skaičius.

Būtinų maisto medžiagų deficitas ir alkis

Mažai kalorijų turinčios detoksifikacijos programos nėra pilnavertiškai subalansuotos, todėl negausite visų reikalingų maistinių medžiagų, o ypač baltymų. Kasdien būtina suvalgyti bent 30 gramų baltymų, kurių organizmas pats negali pasigaminti, o esant deficitui pradeda ardyti kūno audinius. Detoksifikacijos programos, sulčių valymai nėra subalansuoti pilnavertiški patiekalai ir dažniausiai geriame tik angliavandeniais gausius skysčius, o būtinaisiais baltymais ir riebalais kūnas nėra aprūpinamas, nepasisavinami riebaluose tirpūs vitaminai.

Dar vienas pamirštas organizmo valymo negiamas efektas gali būti dėl kalorijų deficito ar maisto medžiagų trūkumo vėliau kylantys nesuvaldomi alkio priepuoliai, kurių metu tikėtina, kad prisikimšite ne daržovių, o daug greitos energijos turinčių saldumynų ar sūrių užkandžių.

Galvos svaigimas, psichologinės problemos

Svaigsta galva, silpna, atrodo, kad nualpsite? Patikėkite, tokia būsena tikrai nereiškia, kad valosi jūsų organizmas. Tai dažniausiai reiškia, kad jums trūksta pilnavertiško maisto, iš kurio gautumėte visas būtinas maistines medžiagas. Be to, nesubalansuotos detoksifikacijos programos ir jų griebimasis norint sulieknėti gali sutrikdyti ne tik biocheminius ir fiziologinius procesus, bet prisidėti prie rimtų psichologinių problemų ir valgymo sutrikimų vystymosi, ypač jaunoms merginoms.

Teigiamos organizmo valymo pasekmės

Žarnyno ląstelių atsinaujinimas

Galbūt kartais mums išties verta pailsėti nuo maisto, tačiau tai turėtų būti atliekama puikiai suprantant savo kūno reikmes ir pasitarus su mediku, ypač, jei turite sveikatos sutrikimų. Naujausi moksliniai tyrimai atlikti su gyvūnais rado įrodymų, teigiančių, kad sveikatai gali būti naudinga, jei retkarčiais skirsite vieną dieną, per kurią susilaikysite nuo maisto ir 24 valandas gersite tik vandenį. Tokia paros pertrauka nuo valgymo gali atstatyti žarnyno ląsteles, paskatinti jas atsinaujinti ir pradėti efektyviau veikti bei geriau pasisavinti maistines medžiagas.

Geresnis skonio jutimas

Dar vienas tokių trumpalaikių iškrovos dienų ar skysčių detoksifikacijos programų teigiamas bruožas – geresnis skonio jutimas. Tai gali būti naudinga tiems žmonėms, kurių mityboje yra itin daug saldžių ar sūrių perdirbtų patiekalų ir natūralus maistas atrodo itin prėskas bei visiškai nepatrauklus. Padarius bent dienos pertrauką nuo įprastinių maisto produktų ir geriant tik nesaldintus skysčius, skonio receptoriai gali greičiau atsinaujinti, todėl vėliau lengviau pradėti valgyti daržoves ir kitus patiekalus, kuriuose gerokai mažiau cukraus bei druskos.

***

Kad ir kokios žarnyno valymo, detoksifikacijos ar iškrovos programos ketinate imtis, visuomet nepamirškite, kad šios programos jums suteiks ne tik reklamuojamus pažadus ir atrodysite nepriekaištingai ar bent jau išsivalysite kūną nuo toksinių medžiagų. Deja, organizmo valymo programos gali būti ne tik naudingos, bet ir žalingos sveikatai. Todėl prieš pradėdami pokyčius, atidžiai išanalizuokite, kaip tai gali paveikti būtent jūsų sveikatą, o ne programą reklamavusio žymaus žmogaus ar draugės. O jei turite dvejonių, verčiau kreipkitės į specialistą.

Lauryna Nelkinė @Meniu.lt