Žuvies pagardai ypač populiarūs Pietryčių Azijos šalyse – Vietname, Malaizijoje, Kambodžoje, Japonijoje, Kinijos Kantono virtuvėje ... . Gal ir skaniai „skaitosi“, bet dažniausiai šie skystos ar pastos konsistencijos pagardai gaminami iš žuvies atliekų - vidurių, žvynų, pelekų – arba tam naudojamos smulkios žuvelės, krevetės, kurios maišomos su druska, paslegiamos ir paliekamos fermentuotis. Proceso metu atsiradęs skystis ir panaudojamas žuvies pagardo gamybai.
Tailandiečiai savąjį nam pla gamina iš sardinių bei kitų smulkių žuvelių, o laosiečiai nam paa ruošia iš įvairių upės bei jūros žuvies ir fermentuoja ne su druska, o su druskos tirpalu. Mianmaryje galima prie patiekalų paskanauti skystuoju ngan – pya – ye bei žuvies pasta ngapi, Filipinuose analogiškai skystasis patis bei pasta bagoon.
Kambodža - skystasis tuk trey, žuvų pasta prahoc.
Indonezija – skystasis kecap ikan, krevečių pasta trassi.
Kinijos Kantono virtuvėje - pagardas yuu rou, krevečių padažas hajeung.
Japonų virtuvėje – gyosho.
Tokie žuvies pagardai gana pikantiški ir ne kiekvienam svečiui gali būti priimtinas jo skonis. Pavyzdžiui, Vietnamo restoranuose paprastai netiekiami prie patiekalo autentiški žuvies pagardai, dažniausiai jie praskiedžiami vandeniu, citrinų sultimis arba įmaišoma šiek tiek cukraus, kai kur šiek tradiciškai įdedama česnako, neišvengiamai „čili“ ar marinuotų morkyčių.
Štai čia yra 1881 metų senovinis namų nefermentuotas žuvies pagardo receptas, kuriam naudojami ančiuviai ( ančiuviai – tai silkiažuvės ), raudonas sausas vynas, balto vyno actas, česnakas, imbieras, juodieji pipirai, citrina, krienai, svogūnai ir čiobreliai.
Jolanta Bagurskienė
Parengta pagal internetą
Nuotraukoje – tailandietiškas žuvies pagardas nam pla (http://celebratefood.blogspot.com )
Meniu.lt inforrmacija