Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Zin - vynuogė amerikietė (Svetur)

2005-02-28
Publicējiet savu rakstu

Skaitytojams pristatome mažiau žinomą Zinfandel vynuogių veislę.

Iš užsieninės literatūros apie vyną ir vyndarystę pravartu atsiminti keletą trumpinių. Tokioje literatūroje žodis „Cab“ reiškia visai ne kebą (arba taksi), o vynuogių rūšies Cabernet sauvignon pavadinimą; jau kuris laikas naudojama abriaviatūra GSM – ne mobiliojo ryšio standartą, o pietų Prancūzijai būdingą vynuogių veislių Grenache, Syrah ir Mourvede mišinį. Pagaliau, Zin – ne žmogaus vardas, o „pati amerikietiškiausia iš visų vynuogių veislių“ - Zinfandel, tikina tinklalapio www.vedomosti.ru  vyno žinovai.

Amerikiečiai ir patys prisipažįsta, jog šios vynuogių veislės atsiradimo istorijos nežino. Vienintelis dalykas, apie ją paaiškėjęs visai neseniai, yra tas, jog artima Zinfandel giminaite laikoma Italijoje ir Kroatijoje paplitusi Primitivo veislė. Kada vynuogė buvo pavadinta kitu vardu, kada ir kaip pateko į Ameriką, nežinia.

Aišku tik, jog atvykėliai į Šiaurės Amerikos valstijas, keliaudami iš šalies rytų į Kaliforniją, atsivežė su savimi šios veislės sodinukų, kurie čia išplito, nes veislė buvo gana ištverminga ir derlinga.

Zinfandel, vertina specialistai, iš tiesų yra „amerikietiško charakterio“: iš jos galima gaminti labai paprastą ir pigų vyną (kitaip tariant - demokratišką), galima pagaminti ir tokį, kuris nustebintų net patį išrankiausią vartotoją – ir vyno sudėtingumu, ir jo kaina.

Dėl šios veislės atsparumo ligoms Amerikoje yra sklypų, kuriuose auga 80-100 m. senumo Zinfandel vynmedžiai. Žinoma, amžius riboja derlumą, iš tokių vietų gaunamas vynas yra itin koncentruotas ir gilus.

Beje, reikia būti visai prastam vyndariui, tikina specialistai, kad iš Zinfandel veislės pagamintum nepakenčiamai vandeningą vyną. Paprastai ši vynuogė, auganti karšto klimato Kalifornijoje, sukaupia savyje daug cukraus ir, panaudojus specialias mieles, iš jos derliaus gaminamas ryškus ir kūningas sausasis vynas iki 16 laipsnių stiprumo.

Veislė – prekės ženklas
Vyndarystės globalizacijos sąlygomis amerikiečiai ėmė galvoti apie tai, kaip Zinfandel paversti savo prekės ženklu. Cabernet, Merlot, Chardonnay augina visi, niekuo šiomis veislėmis nenustebinsi, taigi Naujojo pasaulio vyndariai „ieško razinos“ augindami jų klimatui tinkamiausias ir savičiausias veisles. Argentiniečiai puoselėja Malbec, Čilė - Carmenere, Pietų Afrika – Pinotage vynmedžius. O Kalifornija prisiminė ir ėmėsi Zinfandel.

Šiams vynui populiarinti ir reikalingiems tyrimams atlikti JAV sukurta Zinfandel gynėjų ir augintojų asociacija ZAP (Zinfandel advocates and producers). Ji apima apie 300 vyndarių ir daugiau nei 6000 vartotojų, iš jų kiekvienas turi balsavimo teisę sprendžiant bendruosius klausimus.

ZAP San Franciske ir miestui artimuose vyndarystės regionuose rengia kasmetį Zinfandel festivalį. Daugybėje degustacijų ir gastronomijos akcijų čia galima paragauti per 700 pavyzdžių iš Zinfandel veislės gaminamo vyno.

Zinfandel veislė vynui naudojama ne tik viena, iš jos gaminami ir kupažinis (maišytas iš kelių vynuogių veislių) vynas. Jis gali būti maišomas dirbtinai, gali būti ir vadinamuoju „laukų kupažo“ (field blend, kaip jį vadina Amerikoje) būdu. Pastaruoju atveju Zinfandel maišoma su mažiau populiariomis veislėmis: Alicante buche, Petit sira ir kt.

Vienas iš puikaus tokio mišinio pavyzdžių - „Karma Zin Russian River“, pagamintas Kerol Šelton (Carol Shelton) , vienos iš geriausių Kalifornijos moterų vyndarių.

Lietuvoje - su išlygomis
Jeigu norite paragauti rimto Zinfandel, pagaminto iš labai senų vynmedžių derliaus, specialistai siūlo pasidairyti „Murietta's Wel“ vyno, gaminamo „Wente“ įmonės. Tiesa, Lietuvoje jo, kaip ir apskritai Kalifornijos vyno, nėra, tačiau svetur rasite. Šis vynas, pasakojama, pavadintas Coakino Murrietos, kuris vogė arklius ir neva padėjo vargšams, garbei - greta vynuogyno yra šulinys, iš kurio jis esą girdydavo arklius ir pats malšindavo troškulį.

Saldaus ir stipraus vyno mėgėjams žinovai rekomenduoja „portveino“, pagaminto iš Zinfandel, išauginto Rutherfird Hill vynuogynuose. Tiesa, reikia turėti galvoje, jog jo kaina bus didesnė negu puikaus išlaikyto porto iš Portugalijos.

Vyno iš Zinfandel veislės mūsų parduotuvių lentynose yra, tai „Millaman Zinfandel Reserva 2001“. Jis ne kalifornietiškas, o iš Čilės, taigi skrupulingai iliustruoti tekstui netiks.

Tačiau veislės ypatumus pajusti galima kuo puikiausiai, juolab kad vynas - 12 mėn. prancūziško ir amerikoniško ąžuolo statinėse brandintas 100% Zinfandel.

Beatričė Laurinavičienė
„VŽ Savaitgalio“ informacija