Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

„Wine Spectator“ vėl išrinko geriausius

2005-12-28
Publicējiet savu rakstu

Kaip ir kasmet, JAV vyno žurnalas „Wine Spectator“ išrinko geriausių 2005 m. vynų šimtuką. Šie rinkimai – reikšmingas įvykis, į kurį atsižvelgia vyno kolekcininkai, apžvalgininkai, viešbučiai, restoranai, importuotojai ir net gamintojai, „papuošdami“ pristatomus savo vynus citatomis iš „Wine Spectator“, „Wine Advocate“, „Decanter“, kitų įtakingų leidinių.

Šiemet „Wine Spectator“ (WS) kolektyvas paragavo per 12 000 vynų, 2 500 iš jų buvo įvertinti 90 balų. Tai reiškia puikią kokybę. Remdamiesi keturiais kriterijais – kokybė (balai), kaina, prieinamumas (pagamintas kiekis) ir X veiksnys, vadinamas susižavėjimu, – vertintojai iš 2 500 vynų išrinko 100 geriausiųjų. Tačiau, kaip sakoma, de gustibus non est disputandum (dėl skonio nesiginčijama). Susižavėjimas vynu yra gana subjektyvus dalykas. Vidutinė šio šimtuko vynų kaina yra 43 USD, vidutinis įvertinimas – 92 balai. Sąraše galima rasti ir Lietuvos vidutiniam pirkėjui priimtinų vynų, kainuojančių iki 44 Lt. Pigiausias sąrašo vynas – vokiškas „St.-Urbans-Hof Riesling QbA Mosel-Saar-Ruwer 2004“, įvertintas 91 balu ir kainuojantis 11 USD. Brangiausias – prancūziškas „Chateau d'Yquem Sauternes 2001“ (100/100; 400 USD).

Pirmasis – iš Kalifornijos
Žurnalo metų vynas – kalifornietiškas „Joseph Phelps Insignia Napa Valley 2002“. Tai 78 % 'Cabernet Sauvignon', 14 % 'Merlot', 7 % 'Petite Verdot' ir 1% 'Malbec' vynuogių, surinktų Stag's Leap ir Rutherford vynuogynuose, kupažas.

Vynas 26 mėn. brandintas naujose prancūziško ąžuolo statinėse. Jo kaina – 150 USD už butelį ir 305 USD – už magnumą (1,5 l). Gamintojas šio vyno dar turi, tačiau dažniausiai puikiai įvertinti vynai greitai persikelia iš vyndario į privačius rūsius. 15 000 dėžių, panašu, pakaks daugeliui smalsių vyno gurmanų. Pirmą kartą „Insignia“ vynas pagamintas 1974 m., ilgainiui jis tapo Napos slėnio pažiba. WS ir „Wine Advocate“ šiam vynui skyrė 96 balus iš 100, pažymėdami sudėtingą prieskonių, juodųjų serbentų, mokos ir kedro aromatą bei galingą ir drauge elegantišką vyno stotą su ilgu poskoniu bei puikiu balansu. Manoma, jog vyno kokybė viršūnę pasieks 2008-2010 m. ir dar 10 metų išlaikys kompleksišką skonį. 77-erių metų vyndarys Joseph Phelps gamina puikių vynų iš 'Riesling', 'Scheurebe', 'Syrah', 'Viognier', 'Chardonnay' bei 'Pinot Noir' veislių.

Mados ir tendencijos
Nuo 1988 m. sudarinėjamas šimtukas atskleidžia vyno pasaulio tendencijas ir madas: šalia senbuvių 'Cabernet Sauvignon' ir 'Merlot' kaip puikių vynų pagrindas įsitvirtina 'Syrah' veislė: iš jos ar jos pagrindu pagaminti vynai sudaro beveik ketvirtadalį 100-uko vynų. Pasaulyje vynas gaminamas nuo Urugvajaus iki Kinijos, tačiau sąraše – tik 11 šalių vynai. Kaip įprasta, pirmauja JAV vyndariai. Net 30 vynų atstovauja Kalifornijos, Oregono ir Vašingtono valstijoms, o pirmame dešimtuke įrašyti 5 Kalifornijos vynai. Kas paneigtų, jog JAV žurnalo bendradarbiai labiausiai žavisi savo šalies vynais, drąsiai metančiais pirštinę kolegoms iš Bordo bei Burgundijos. Į sąrašą pateko 20 vynų iš Prancūzijos, tarp kurių daugiausia, 8, iš Ronos slėnio.

Nesistebėkite, iš premier cru klasės vynų sąraše tik „Latour“ ir „d'Yquem“. Garsiųjų vynų kainos yra labai aukštos, jų sunku įsigyti eiliniam pirkėjui. Beje, net 61 % sąrašo vynų sudaro ne Europoje išspausti vynai.

Lietuvoje – nedaug
Dr. Arūnas Starkus, „Vyno žurnalo“ vyriausiasis redaktorius, mano, jog šimtukas parodo pasaulio nusisekusių derliaus metų ir vyno madų tendencijas, tačiau neatspindi Europos vyno padėties ir profesionalams juo žavėtis nevertėtų: jis pernelyg siauras.

Gintautas Jašinskas, UAB „Mineraliniai vandenys“ (MV) rinkos analitikas, antrina, kad 100-ukas nėra objektyvus, nes sudarytas balansuojant tarp populiaraus, bet, deja, brangaus ir neįprasto vyno. Pasak p. Jašinsko, mūsų horizonte dar nematyti prielaidų, leidžiančių įsigyti daugelį naujojo sąrašo vynų, nes brangus daugumai neįperkamas, o „nestandartinės“ kilmės – nepopuliarus.

Vilniškis „Vyno klubas“ netrukus atveš 27-ą poziciją užėmusio „Quinta do Vallado Douro Reserva 2003“ (94 balai, 36 USD) iš Portugalijos, o MV – 32 poziciją užėmusio australietiško „Rosemount GSM South Australia 2001“ (93 balai, 30 USD). Tiesa, importuotojai turi šimtuke minimų vyndarių kitų vynų.

Mindaugas Jurkynas ir Laimonas Gryva
Verslo žinios, 2005 12 16
Meniu.lt archyvo nuotraukos
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>