Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Vyrai, nepamirškite: jūsų gimtadienis - gegužės 5 dieną! (Vilnius)

2005-05-02
Publicējiet savu rakstu

Norite man paprieštarauti ir pasakysite, kad Jūsų gimtadienis anaiptol ne gegužės 5 dieną? Na, gal ir esate teisūs... Tik vienas niuansas - kodėl gi gimtadienio neatšventus du kartus per metus? Juolab - su gera kompanija ir gardžiomis vaišėmis? O kur dar netikėtos staigmenos ir gimtadienio dovanos? Tad nebandykite įtikinti, kad švęsti gimtadienį du kartus - nesmagu...

Japoniškų patiekalų restorano „Miyako“ Vilniuje šefas Katsumi Hinohara pasakojo, kad jo gimtojoje šalyje vaikai daugelį metų nešventė gimtadienių ir tik neseniai imta domėtis šia daugelyje valstybių propaguojama tradicija. Japonijoje iki šiol įprasta rengti dvi grandiozines šventes - mergaičių ir berniukų dieną. Mergaičių diena švenčiama trečio mėnesio trečią dieną, o berniukų - penkto mėnesio penktą dieną. Abi šventės - tai savotiški gimtadieniai.

Pasak K. Hinoharos, kovo 3 dieną restorane „Miyako“ atšvęsti savo gimtadienį pagal japoniškas tradicijas buvo pakviestos Lietuvos moterys. Visos restorano lankytojos ne tik buvo vaišinamos saldumynais, bet ir gavo po magišką senuoju japonų lankstymo būdu - origamiu - išlankstytą lėlyčių porą.

„Vyrai su nuoširdžiu pavydu stebėjo, kaip restorano darbuotojai sveikina ir vaišina mergaites bei moteris. Jie vis klausinėjo, kada surengsime berniukų dieną“, - šypsodamasis sakė „Miyako“ restorano šefas.

Taigi šventė atėjo ir į vyrų kiemą! Gegužės 5-ąją - visą restorano darbo dieną - vyrai ir berniukai bus pagerbiami pagal japoniškas tradicijas. Iš K. Hinoharos pavyko sužinoti, kad ta proga bus išleistas specialus atvirukas, kuriame bus aprašyta berniukų dienos tradicija.

„Daugiau - nieko nesakysiu. Esame gimtadienį gegužės 5 dieną švenčiantiems vyrams paruošę daug staigmenų, bet tebūnie tai mūsų dovana jiems“, - paslaptingai kalbėjo virtuvės šefas.

Anot jo, vyrų ir berniukų diena Japonijoje švenčiama nuo neatmenamų laikų. Ji vadinama Tango no Sekku, arba Berniukų švente. Mergaitės turi savo dieną, pavadintą Hinna Matrsuri - lėlių švente.

Nuo 1948 metų Tango no Seku tapo nacionaline švente ir yra švenčiama visoje Japonijoje. Taip pagerbiami visos šalies berniukai. Jeigu keliausite per Japoniją vėlyvą balandžio ir ankstyvą gegužės mėnesį, pamatysite visur iškabintus didžiulius, linksmus, spalvotus popierinius karpius „Koi-nobori“, imituojančius vėjo aitvarus.

Jie kabinami kiekvienam vyrui šeimoje: pats didžiausias skirtas vyriausiam vyrui, o mažesni - jaunesniems šeimos nariams.

Karpis tapo berniukų dienos simboliu, nes, japonų manymu, tai pati energingiausia ir atkakliausia žuvis. Gegužės 5 dieną teminiai vaidinimai, žaidimai yra rengiami ne tik namuose, bet ir gatvėse. Tėvai šią dieną vaikams ruošia tradicinius saldumynus Chim aki ar Kashiwa-Mochi, pagamintus iš ryžių ir pupelių. Kashiwa-Mochi - tai saldumynas, gaminamas iš ryžių miltų, pagardintas pupų džemu, suformuotas į pusmėnulį, suvyniotą į mongoliško ąžuolo lapą. Sakoma, kad tokia saldumyno forma yra panaši į šalmą, todėl įkvėpė samurajus laimėti kovose. Chimaki - tai pyragėlis, taip pat pagamintas iš ryžių miltų, suvyniotas į bambuko lapą, surištas kinine nendre ir virtas garuose. Bambukas simbolizuoja vientisumą ir pasiaukojimą, o ažuolas jėgą ir gynybą.

Shobu, japoniškasis vilkdalgis - ilgas siauras lapas, šiek tiek panašus į kardą, visada buvo siejamas su berniukų diena. Ilgus šio augalo lapus mirkydavo karštame vandenyje ir tikėjo, kad tai puiki profilaktikos priemonė nuo įvairių ligų. Gegužės 5 dieną berniukai maudosi karštoje vilkdalgių vonioje, nes tai savotiškas apsivalymo nuo ligų ritualas.

Pasak „Miyako“ restorano virtuvės šefo K. Hinoharos, apie japoniškas tradicijas būtų galima pasakoti daug. 2005-ieji paskelbti Europos Sąjungos ir Japonijos kultūrinių mainų metais. „Todėl „Miyako“ ketinama ne tik supažindinti su japonų valgymo kultūra, patiekalais ir gėrimais, bet ir rengti teminius vakarus, meno parodėles. Linksmos moterų ir vyrų šventės - tai tik pradžia. Švęsime ir kitas japonų šventes, supažindinsime su arbatos gėrimo ceremonija“, - tvirtino K. Hinohara. Restorano adresas Konstitucijos pr. 7A, mados ir stiliaus centras „Europa“.

Kristina Kučinskaitė
„Miyako“ archyvo nuotr.
„Laisvalaikio“ informacija
http://laisvalaikis.meniu.lt