Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Vyno degustavimas

2007-07-03
Publicējiet savu rakstu

Ar žinote, kuo skiriasi paprastas vyno ragavimas nuo degustavimo? Degustavimas kur kas subtilesnis, ilgesnis ir malonesnis procesas. Jis reikalauja tam tikrų žinių. Juk tai nėra paprastas vyno ragavimas. Degustacijos metu įvairiais būdais siekiama pajusti visą gėrimo kvapų puokštę, kiekvieną vyno skonio subtilybę. Tikrieji someljė per vynų degustaciją gali pasakyti, kokio krašto šis vynas, kokios vynuogių rūšys naudotos, kurių metų tai buvo derlius. Tačiau ir eiliniams vyno mėgėjams pravartu žinoti degustavimo proceso ypatybes.

Degustavimo metu vyno taurę reikia laikyti už kojelės arba pagrindo, kad vynas nesušiltų. Šio proceso metu labai svarbi vyno temperatūra:

· balti vynai patiekiami 8-13 ºC;
· jauni raudoni vynai patiekiami 13-14 ºC;
· lengvi raudoni vynai patiekiami 14-16 ºC;
· taurūs vynai patiekiami 18 ºC.

Taip pat egzistuoja vynų degustavimo eiliškumas:

· jauni vynai degustuojami prieš išlaikytus;
· silpnesni vynai degustuojami prieš stipresnius;
· balti vynai degustuojami iš pradžių, tik po to raudoni;
· taurūs vynai degustuojami prieš saldžius.

Kaip ir užėjus į kvepalų parduotuvę negalima uostyti daugiau nei 3-5 kvepalus, taip ir degustuojant vynus negalima viršyti tam tikros ribos. Nepatariama degustuoti daugiau negu 6 vynus iš eilės. Tarp skirtingų vynų degustacijos reikia praskalauti burną vandeniu arba suvalgyti gabaliuką keptos mėsos, kad nesusimaišytų vynų skoniai.

Egzistuoja keli vynų degustavimo būdai, savita klasifikacija:

· horizontali degustacija (vertinami tų pačių metų, tačiau skirtingų rūšių vynai);
· vertinami skirtingų metų tos pačios rūšies vynai;
· skirtingų rūšių rinktinių vynų degustacija.

Aptarėme pagrindines vynų degustavimo taisykles, tačiau yra ir vynų charakteristikų vertinimo eiliškumas.

Iš pradžių atliekama regimoji analizė: ar ant dugno nėra nuosėdų, ar gėrimas skaidrus. Vertinama vyno spalva, atspalvio intensyvumo laipsnis.

Kvapų analizės metu vertinama vyno kvapų puokštė. Čia svarbiausias yra vyno maišymas taurėje, skatinantis deguonies išsiskyrimą – išlaisvinami visi aromatai, galima pajusti eterinius junginius. Tai skatina intensyvesnį kvapų puokštės pajautimą. Per degustaciją atliekamas „dviejų nosių“ procesas – du uostymo etapai: iš pradžių uostoma prieš, vėliau po vyno maišymo taurėje. Raudoni vynai kvepia raudonais vaisiais (raudonaisiais serbentais, avietėmis, vyšniomis, miško uogomis). Balti vynai kvepia baltais vaisiais (bananais, citrina).

Skonio analizės metu vertinami tokie vyno skonio elementai: saldumas, rūgštumas, alkoholio kiekis. Degustavimo proceso metu geriamas mažas gurkšnelis vyno, juo suvilgomos lūpos, tuo pat metu įtraukiama oro, kad papultų daugiau deguonies. Vyno skonių eiliškumas priklauso nuo to, kokia liežuvio zona yra dirginama. Vynų degustacija baigiasi „trečia nosimi“ – tuščios taurės uostymu. Tuo metu susiformuoja galutinis įspūdis ir vyno vertinimas.

Kaip matome, vyno degustavimo procesas susideda iš kelių etapų, bet tai malonus procesas, kuris padeda geriau pajusti visas vyno vizualines, kvapų ir skonio savybes.

Elena Germanovič
Parengta pagal www.eastway.pl
www.images.google.lt nuotrauka
Meniu.lt informacija