Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Vokietijoje vartotojai vis sąmoningiau renkasi ekologiškus produktus

2007-06-09
Publicējiet savu rakstu

Lietuvoje ekologiškų produktų, jų gamintojų bei ekologiškus produktus auginančių ūkių daugėja, tačiau patirties, jau nekalbant apie tradicijas, vis dar maža, tvyro prekių ženklinimo chaosas ir vartotojams skirtos informacijos prieštaringumas. Siūlome trumpai pažvelgti į situaciją Vokietijoje, šalyje, kurioje ekologiškos produkcijos rinkoje įdirbis yra vienas žymiausių.

Ekologiška ir sveika
Ekologiškų prekių tema yra labai aktuali kalbant ne tik apie maisto produktus. Berlyno viešosios nuomonės tyrimų instituto „Forca“ paskutinės atliktos gyventojų apklausos rezultatai rodo, kad kas antras vokietis, perkantis prekes šeimai, ir rinkdamasis ne maisto produktus, atkreipia dėmesį į ekologišką produktų kilmę. Daugiau nei pusė apklaustųjų vertina ekologišką kokybę. Moterims skirto žurnalo „Brigitte“ atlikta apklausa patvirtina aukštą skaitytojų sąmoningumo lygį, nes beveik 80 % apklaustųjų pageidauja gauti informacijos apie sveiką gyvenseną, o dviem trečdaliams respondenčių yra svarbios gamtos ir aplinkos apsaugos temos.

Šiuos rezultatus patvirtina ir natūralių medžiagų kosmetikos populiarumas. Ekspertų teigimu, 2006 metais kontroliuojamos natūralios kosmetikos, Vokietijoje turinčios senas tradicijas, dalis bendrojoje kosmetikos produktų rinkoje (vertinamoje 11,1 mlrd. eurų) gali peršokti 5 % ribą. Populiarėja natūralios kosmetikos prekiniai ženklai. Vienam Vokietijos klasikinės natūralios kosmetikos gamintojui net pavyko patekti tarp dešimties pasaulio kosmetikos rinkoje populiariausių prekinių ženklų (MediaReport Kosmetik 2006, SevenOne Media). Padidėjęs vartotojų dėmesys natūraliems produktams ir orientacija į sveiką gyvenimo būdą yra pagrindinės šios rinkos nišos klestėjimo priežastys. Išvaizdos puoselėjimas yra neginčijama aksioma. Trys ketvirtadaliai moterų tam renkasi iš natūralių medžiagų sukurtus kosmetikos gaminius. Minėtoje studijoje natūrali kosmetika kartu su sveikatinimu ir vyrų kosmetika išskiriami kaip populiariausi kosmetikos rinkos segmentai.

Madinga tema – natūralių produktų svarba sveikatai
Šiuolaikinis ekologiškų produktų vartotojas vis didesnę reikšmę teikia sveikatai ir sportui. Toks požiūris skatina sveiką gyvenseną . Ekspertai sieja didelius lūkesčius su rinkos segmentu, nusakomu teiginiu „Viskas sveikatai“. Daugelyje šalių tradicinės sveikatos priežiūros sistemos susilaukia didelės kritikos. Auga ligų prevencijos ir sveikatos išsaugojimo svarba. Nėščios moterys, intensyviai dirbantys asmenys arba į ypatingas situacijas gyvenime patekę žmonės noriau naudoja natūralius gydomuosius ir sveikatinimo produktus. Vis didesnė sveikatos išsaugojimu besirūpinanti vartotojų dalis pasitiki ir renkasi natūralius gamtos produktus. Kelno rinkos tyrimo institutas Psychonomics 2006 metų pavasarį atliko reprezentatyvią 1500 vokiečių apklausą ir parengė studiją „Health Care Monitoring 2006“. Daugiau nei trečdalis apklaustųjų lengvo negalavimo atvejais renkasi „liaudies medicinos“ metodus, stiprina organizmą maisto papildais ir taip išvengia rimtų sveikatos sutrikimų.

Griežti produktų registravimo kriterijai
Tačiau ne visi natūraliais vadinami produktai yra tikrai natūralūs. Pavyzdžiui, dažnai tradiciniuose maisto papilduose yra atskirų, dirbtinai pagamintų medžiagų. O natūralių ekologiškų produktų rinkoje kalbama apie visus augalus ir juose esančias veikliąsias medžiagas. Dažnai pageidaujamo poveikio paslaptis slypi įvairių veikliųjų medžiagų deriniuose. Reikia nepamiršti, kad ekologiškuose ūkiuose išaugintuose augaluose susidaro daugiau veikliųjų medžiagų, juose nėra pesticidų ir trąšų likučių. BDIH sertifikatas „Patikrinta natūrali kosmetika“ ir natūraliems produktams keliamų kriterijų tenkinimas prekybininkams suteikia didesnį pasitikėjimą šiais gaminiais. Natūraliais vadinamuose produktuose negali būti etilendiamintetraacetato rūgšties (EDTA) komplekso sudėtinių dalių, formaldehido arba formaldehido skilimo produktų. Taip pat draudžiami sintetiniu būdu pagaminti riebalai, aromatizuoti aminai, muskuso junginiai, naftos derivatai ir halogeniniai junginiai. Naudojant polietileno glikolį arba sintetines konservavimo medžiagas, ribojama medžiagos koncentracija.

Liaudies išmintis sako, kad kiekvienai ligai gydyti gamtoje yra atitinkamas augalas. Šimtmečiais puoselėtas mokslas apie augalų ir mineralų gydomąsias savybes šiuo metu išgyvena savo renesansą. Gamintojai tvirtina, kad „gamina tiksliai laikydamiesi aprašymų“, randamų Rytų ar Vakarų medicinos mokslo paveldo šaltiniuose. Visi natūralūs gydymo metodai – Ajurvedos, Bacho žiedų terapijos, antroposofiniai gydymo metodai, pasiteisinę liaudies medicinos metodai, augalų medicina arba aromatų terapija – gydo švelniai ir neturi pašalinio poveikio. Tačiau vis daugiau sąmoningai savo sveikata besirūpinančių vartotojų nenori gerti bet kokių preparatų su vitaminais ar mineralinėmis medžiagomis. Jie ieško sveikatos vitaminų prisotintose saldžiosiose vyšniose, dykumų stebuklu vadinamuose alavijuose (alijošiuose), o su peršalimu kovoja ekologiniuose ūkiuose išaugintomis vaistažolėmis.

Ledinio „Ozonas“ informacija