Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Vitaminas C padeda ne visiems

2007-07-28
Publicējiet savu rakstu

Neseniai pakartotinai peržiūrėjus apie 30 anksčiau atliktų tyrimų, kurių metu aiškintasi, kaip vitamino C papildai veikia sergančiuosius peršalimo ligomis, prieita prie išvados, kad profilaktinės jo dozės padeda ne visiems.

Kasdien profilaktiškai vartojant vitamino C po 200 mg ir daugiau, rečiau sirgti peršalimo ligomis nepavyks – bent jau statistiniam vidutiniam gyventojui, teigiama remiantis medicinos tyrimus vertinančios tarptautinės organizacijos „Cohrane Collaboration“ praėjusią savaitę paskelbtais duomenimis. Tačiau žmonės, kuriems kartkartėmis tenka sunkus fizinis krūvis ir (arba) dirbti šaltyje, vartodami vitamino C, išties gali sau padėti – jiems jis duoda daugiausiai naudos. Prie tokių išvadų prieita apžvelgus 29 jau skelbtas mokslines studijas, kuriose dalyvavo per 11 000 žmonių, kasdien vartojusių mažiausiai po 200 mg vitamino C. Kiekvienos tokių studijų metu bandyta nustatyti, kokios įtakos ligos trukmei, sunkumui ir dažnumui vitaminas C turi vartojamas profilaktiškai arba pradėtas gerti pačioje ligos pradžioje.

Pasak tyrimus analizavusių specialistų, tai, kad vartojamas profilaktiškai vitaminas C neturėjo jokios įtakos peršalimo dažnumui, rodo, jog rekomenduoti jo vartoti visiems iš eilės nėra protinga. Be to, statistiškai dideliam skaičiui tiriamųjų, vartojusių vitamino C, nuo peršalimo teko gydytis tiek pat laiko, kiek ir tiems, kurie vartojo placebo preparatą. Nuo vitamino C beveik nesumažėjo ir peršalimo sunkumas. Taigi, anot ekspertų, skirtumai tarp gėrusiųjų vitamino C profilaktiškai ir jo negavusiųjų savijautos buvo tokie menki, jog kalbėti apie kokią nors klinikinę naudą vargu ar galima.

Apibendrinę tyrimus ekspertai pažymi, kad pastebėta, jog naudos iš vitamino C esama tik tada, kai jis pradedamas gerti vos pajutus pirmuosius peršalimo požymius ir didelėmis dozėmis, siekiančiomis iki 4 g per dieną. Tačiau taip pat įspėja, jog už tokią profilaktiką rizikuojama sumokėti šalutiniu vitamino C poveikiu skrandžiui, žarnynui, inkstams.

Gydytojai nuolat mėgsta pabrėžti, jog vitaminai, kurių nuolat gauname su maistu ir kurie būtini sveikatai palaikyti, gryni profilaktikai labai didelėmis dozėmis ilgą laiką vartoti netinka. Kol mūsų platumose vasara ir netrūksta šviežių gamtos gėrybių, siūloma naudotis proga ir gausiai valgyti natūralaus vitamino C šaltinių: juodųjų serbentų, su lupenomis virtų bulvių, o rudeniop pasidairyti erškėtuogių.

Vitamino C kiekis kai kuriuose vaisiuose bei uogose
Vaisiai ir uogos, 100 g kiekis, mg
Obuoliai 20–40
Juodieji serbentai 250
Citrinos 40
Apelsinai 40
Spanguolės iki 10
Erškėtuogės iki 5000

Šaltinis: I. Kondrackienė. „Dietinė mityba“
Skaidrė Vainikauskaitė
„Verslo žinios“, 2007 07 27
Interneto archyvo nuotr.
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>