Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Valgome pagal Ajurvedą (svetur)

2006-12-13
Publicējiet savu rakstu

Ajurveda aiškina, jog valgymas yra labai svarbus. Tinkama mityba bei valgymo įpročiai lemia tiek fizinę, tiek psichinę žmogaus sveikatą. Anot šios sistemos, valgymas – ne tik elementarus maisto vartojimas, bet ir maisto derinimas, tinkamas jo kiekis.

Mitybos esmė
Kiekvienas maisto produktas bei vaistinė žolė pasireiškia šešių elementų pavidalu: saldžiu, rūgščiu, sūriu, aštriu (aitriu), gaižiu ir karčiu.

Saldumas (madhura) teikia kūnui galios, sustiprina imunitetą, tenkina jausmus bei pagerina žmogaus išvaizdą. Rūgštumas (amla) skatina apetitą, tonizuoja, reguliuoja širdies veiklą. Sūrumas (lavana) gerina apetitą bei virškinimą. Aštrus, aitrus skonis (katu) padeda pašalinti riebalus, skatina apetitą. Kartus (tikta) neutralizuoja toksinus, valo kraują. Gaižumas (kashaya) valo kraują, šalina iš odos toksinus.

Visų skonių kombinacija yra reikalinga tinkamai subalansuotai mitybai, todėl, ruošiant ajurvedinį patiekalą, visuomet svarbu išgauti visus šešis skonius.

Viršytas vieno skonio vartojimas organizme sukelia disbalansą. Tam tikrų skonių atsisakymas gali sukelti fizinius sutrikimus, o netinkamas skonių vartojimas sukuria organizmo disharmoniją, nes sudaro netinkamą maisto derinį, pavyzdžiui, sūrus patiekalas užgeriamas saldžiu gėrimu.

Ajurvedinio maisto gaminimas
Pagaminti ajurvedinį patiekalą tikrai nėra lengva. Tai ne tik laikymasis vegetarizmo principų, bet ir vadovavimasis Ajurvedos taisyklėmis.

Ajurvedoje teigiama, kad valgyti būtina tik šviežią maistą. Patariama vengti maisto likučių, pašildyto ar perdirbto maisto. Konservuotas maistas taip pat organizmui netinkamas, nes jis stokoja gyvybinės energijos ir yra sunkiai virškinamas. Norintiems būti geros sveikatos, kiekvieną dieną rekomenduojama gerti šviežių daržovių ar vaisių sultis. Taip pat siūloma daržoves geriau valgyti virtas nei žalias, nes termiškai apdorotos daržovės lengviau virškinamos.

Mitybai labai svarbus ir aplinkos faktorius. Norintiems išvengti tam tikrų su metų laikais susijusių ligų, Ajurvedoje rekomenduojami skirtingi mitybos principai kiekvienam metų laikui. Pavyzdžiui, vasarą patariama valgyti daugiau šalto maisto, lengvų vaisių, salotų.

Pasigaminkime ajurvedinį gėrimą Lasi
Lasi – tai gaivinantis jogurto gėrimas (saldus arba aštrus). Visas sudėtines dalis (1 skardinė (240 g) mangų piurė, 1/4 litro šalto pieno, 1/4 litro ledu atšaldyto vandens, 500 g natūralaus jogurto, mėgstantiems saldžiau – 2 šaukštai cukraus arba medaus) sudėkite į elektrinį plaktuvą, įmeskite ledo gabalėlį, išplakite ir ilgai nedelsdami išgerkite. Šį gėrimą galima pasigaminti su įvairiais vaisiais (bananais, mangais, kiviais, melionais, saldžiomis prinokusiomis kriaušėmis, persikais, ananasais, braškėmis). Jei norite pikantiško skonio lasio, vaisius pakeiskite druska ir pipirais.

Pagal www.ayurveda.lt parengė Jolanta Bagurskienė
Meniu.lt bendraautorė
Nuotrauka: www.sxc.hu