Europa pasaulyje pirmauja pagal alkoholio vartotojų skaičių, taip pat pagal vieno gyventojo išgeriamą alkoholio kiekį. Dėl piktnaudžiavimo alkoholiu keliuose žūsta daugybė žmonių, patiriami kiti neigiami socialiniai padariniai, pavyzdžiui, prievarta, nusikaltimai, šeimos problemos. Remiantis ES ataskaita, dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ES per anksti miršta ir tampa neįgaliais 12 % vyrų bei 2 % moterų. Baisiausia, kad į alkoholio liūną vis labiau grimzta jaunimas.
Kiekviena šalis su šia problema kovoja savaip. Prancūzijos Ren miestelio valdžia nusprendė imtis drastiškų priemonių kovai su jaunimo girtavimu. Miestelio administracija nusprendė perpirkti barus, esančius pagrindinėje Ren dalyje tam, kad galėtų juos uždaryti. Pasak valdžios, taip jie jau „atsikratė“ dviem barais, kurių vietoje šiuo metu atidaryta muzikos prekių parduotuvė ir restoranas.
Ren valdžios atstovai sunerimo po to, kai paaiškėjo, kad maždaug pusė miestelio 17 m. amžiaus jaunuolių maždaug triskart per metus stipriai išgeria, o visoje šalyje nuolatos išgeria 26 % jaunimo.
Panašių priemonių ėmėsi ir britai. Šioje šalyje vasario 8-24 dienomis buvo vykdoma kampanija prieš jaunimo girtavimą, kuriai valdžia skyrė 760 tūkst. svarų sterlingų. Policija iš jaunuolių konfiskavo beveik 20 946 litrus alkoholio – vyno, alaus, sidro. Ketvirtadalis iš 5143 „sučiuptų“ jaunuolių buvo iki penkiolikos metų amžiaus. Valdžios atstovas Vernor Coaker patikino tautiečius, jog tai tikrai pirma, bet ne paskutinė tokia „akcija“.
Lietuvoje situacija ne ką linksmesnė, beveik 95 % penkiolikmečių jau yra ragavę alkoholio, o 70 % buvo bent kartą apsvaigę. Arnas Rudaitis, Lietuvos moksleivių sąjungos narys, sako, jog su šiuo reiškiniu reikia kovoti logiškais būdais – ne drausti alkoholį, o skatinti socialinę reklamą, parodančią alkoholio sukeltą žalą.
Apie kokius logiškus sprendimus galima galvoti, kai mūsų valdininkai ir darbo metu, ir sėdėdami už vairo nevengia išlenkti taurelę kitą. Viename JAV moksliniame straipsnyje rašoma: „Alkoholizmas – paskutinė iš didžiųjų ligų, nuo kurios apsisaugoti reikia tautos paramos“. Kokios tautos paramos galima tikėtis, jei be vargo penkiolikametis gali įsigyti „velnio lašų“ gatvės kioske ir net parduotuvėje?
Parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotrauka: www.seftonpct.nhs.uk
Meniu.lt informacija