Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Strutiena – jau ne prabanga (profesionalams)

2004-11-04
Publicējiet savu rakstu

Daugelis maitinimo įstaigų bent pora kartų per metus, o kartais ir dažniau atnaujina savo valgiaraštį. Stengdamiesi pritraukti įvairesnių lankytojų, išlaikyti pastovius savo svečius, ar tiesiog norėdami nustebinti kažkuo nauju, ne vieni yra bandę siūlyti ir egzotiškų patiekalų iš Lietuvoje neįprastų produktų. Tačiau dauguma jų būdavo vežami iš užsienio, brangūs, be to – užšaldyti. Tiesa, kai kurie ūkininkai bando egzotiškus gyvūnus auginti ir mūsų šalyje...

Lietuvoje jau ne vienerius metus yra auginami stručiai. Didesnių ūkių, auginančių apie 20-40 stručių, yra net apie dvidešimt, dar maždaug tiek pat yra laikančių po keletą stručių šeimų. Šių paukščių auginimas yra gana perspektyvus verslas – parduoti galima ne tik jų mėsą ir dedamus kiaušinius, bet ir plunksnas, odą, taukus, kiaušinio lukštus. Tačiau dėl prastos realizavimo sistemos pavieniams ūkininkams šis verslas sunkiai sekėsi.

Stručių auginimas – daug darbo ir laiko reikalaujantis verslas. Šie paukščiai subręsta ir kiaušinius dėti pradeda būdami 4-5-erių metų amžiaus. Šeima susideda iš patino ir dviejų patelių, kurios per metus padeda iki 50 kiaušinių.

Didžiausia problema kildavo dėl stručių skerdimo, skerdenos apdorojimo ir realizavimo. Strutis yra visai kitokio sudėjimo nei kiti paukščiai. Jis gali išaugti iki 2,7 m aukščio ir sverti iki 150 kg. Be to, jo gyvenimo trukmė gali siekti iki 60-ties metų. Stručio sandara labai skiriasi nuo naminių paukščių – labiausiai yra išsivystę kojų viršutinės dalies šonų ir klubo raumenys, nors maistui naudojamas ir kaklas – iš jo verdama delikatesinė sriuba.

Stručio skerdimui netinka jokių kitų paukščių skerdimo linija. O paskerdę ir patys jį išmėsinėję ūkininkai negali suteikti tokiai mėsai reikalingos pažymos. Vienintelė šiuo metu stručiams skersti pritaikyta licencijuota skerdykla yra šalia Kauno, Šlienavoje. Čia, įmonės „Sistem“ skerdykloje, žemės ūkio kooperatyvo „Stručių genetikos centras“ iniciatyva pagal visus naujausius reikalavimus yra įrengta stručių skerdimo linija. Čia dirba specialiai užsienyje mokyti darbuotojai.

„Stručių genetikos centras“, panaudodamas SAPARD lėšas, šalia Kauno – ties Girininkais šiais metais pastatė stručių fermą. Užmojai gana dideli – po metų joje žadama auginti apie 1000 stručių, o ateityje ir dvigubai daugiau. Tokio dydžio ferma bus didžiausia ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje. Puikiai stručiams veisti pritaikytoje fermoje bus auginami visų trijų rūšių Afrikos stručiai – raudonkakliai, mėlynkakliai ir Afrikos juodieji. Juos kryžminant bus bandoma išvesti Lietuvos sąlygoms labiausiai pritaikytus mišrūnus, kurie būtų mėsingesni ir dėtų daugiau kiaušinių. Šioje fermoje veisiami stručiai bus parduodami ir kitiems verslininkams. Pirkti bus galima kiaušinius, išsiritusius ir paaugusius stručiukus bei suaugusius stručius.

Fermai įkurti buvo atrinkta speciali smėlėta pamiškė, įrengtos atskiros mėsinių stručių ir tėvinių pulkų fermos, inkubatorius, pašarų sandėliai, nuotekų valymo įrengimai. Stručiams pasivaikščioti skiriami pakankamo dydžio aptvarai, jauniklių patalpos šildomos. Dėl gerų stručių laikymo ir auginimo sąlygų, specialių visaverčių pašarų bei teisingos skerdimo technologijos laikymosi, „Stručių genetikos centras“ gali nuolat siūlyti aukštos kokybės strutienos.

Strutiena – tai ypatinga mėsa, vertinama kaip vienas sveikiausių ir naudingiausių maisto produktų žmogaus organizmui. Joje labai mažai riebalų, cholesterolio, daug geležies. Švelni, liesa ir sveika stručio mėsa yra tamsiai raudonos spalvos, neturi kremzlių, gyslų ar plėvių. Stručio mėsa dažniau lyginama su jautiena, nei su paukštiena. Dar vienas argumentas dėl ko strutiena taip greitai populiarėja visame pasaulyje – stručiai neserga jokiomis užkrečiamomis ligomis, kurios gali būti perduotos žmogui.

Kepant beveik nebūna kepimo nuostolių, mėsa išlieka švelni. Dažniausiai iš jos ruošiami įvairūs kepsniai, nors mėsos pramonėje yra gaminamos ir rūkytos dešrelės, šalto rūkymo filė bei dešros.

Iki skerdimui optimalaus dydžio strutis užauga per 14 mėnesių – tokio amžiaus šio paukščio svoris siekia 100 kg. Tačiau visavertės mėsos gaunama tik apie 30 kg, iš paukščio šonų ir šlaunų gaunama apie 9 kg steiko ir apie 9 kg filė.

Paskerdus strutį mėsa yra dalinama į 17 skirtingų gabalų, kurių svoris nuo 110 g iki 1,5 kg. Kaklas sudalinamas atskirai po slankstelį. Visi jie dedami atskirai į vakuumines pakuotes. Atvėsinta mėsa šaldytuve gali būti laikoma 7 paras, atšaldyta iki -12 °C – iki 3 mėn., sušaldyta – iki 8 mėn. Toks mėsos sudalijimas ir supakavimas yra itin patogus naudoti maitinimo įmonėse.

Stručių kiaušiniai sveria nuo 1,5 iki 2 kg. Iš jų galima paruošti 6-8-ias kiaušinienes. Kadangi jo lukštas labai storas, jį reikia pjauti pjūkleliu arba abiejuose galuose išgręžti po skylę ir išpūsti trynio tiek, kiek reikia. Taip kiaušinis gali stovėti šaldytuve ir ilgesnį laiką. Be to, lieka jo lukštas, kuris yra superkamas juvelyrų ir naudojamas įvairiems papuošimams gaminti.

Kad strutiena taptų populiaresnė Lietuvoje, „Stručių genetikos centras“ šiuo metu restoranams tiekia strutienos produktus be prekybinio antkainio. Strutienos kaina šiuo metu yra nuo 15 Lt už stručio kaklo pjausnio 1 kg iki 62 Lt už pjausnio ar filė kilogramą. Kiaušinis kainuoja apie 100 Lt . Taip pat siūlomi strutienos sriubos rinkiniai, širdis, kepenėlės. Taigi strutienos patiekalų Lietuvos restoranuose jau daugėja, greitu laiku lietuviška strutiena turi pasirodyti ir parduotuvėse.

Vytautas Mickevičius
Leidinys „Restoranų verslas“

Daugiau apie „Stručių genetikos centrą“ >>