Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Šokoladas (VMVT)

2006-12-17
Publicējiet savu rakstu

Šokoladas... Tikriausiai kiekvienas kartais be jokios sąžinės graužimo galime save palepinti gabalėliu gardaus šokolado. Prekybos vietose galima rasti įvairių rūšių, skonių bei formų šio saldumyno. Tačiau kaip nepasimesti tokioje gausioje pasiūloje ir išsirinkti kokybišką produktą, kalbamės su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiąja specialiste Vida Jarošiene.

Pasak Vidos Jarošienės, atsižvelgiant į besikeičiančius pirkėjų poreikius, kasmet yra papildomas ne tik šokolado asortimentas, bet ir tobulinama gamybos technologija. Šokolado gamintojai, ypač artėjant šventėms, siūlo vis gausesnį ir įvairesnį šokolado pasirinkimą. Siekiant užtikrinti šokolado ir šokolado gaminių saugą, kiekvienas šokolado gamintojas turi vykdyti žaliavų, medžiagų, gamybos procesų, higienos reikalavimų laikymosi ir gatavos produkcijos savikontrolę.

Šokolado savybės ir klasifikacija
Šokoladas – produktas, pagamintas iš kakavos, cukraus produktų, turintis ne mažiau kaip 35 proc. kakavos sausųjų medžiagų, iš jų ne mažiau kaip 18 proc. kakavos sviesto ir ne mažiau kaip 14 proc. kakavos sausųjų neriebinių medžiagų.

Skirtingas šokoladas skiriasi savo skoniu, spalva, sudėtimi. Šokolado asortimentas ypač įvairus ir platus:

Pieninis (šokolade turi būti ne mažiau kaip 5,5 proc. pieno riebalų. Jeigu produktas turi daugiau kaip 1 proc. riebalų, toks šokoladas vadinamas šokoladu su nugriebtu pienu). Riešutinis (100 g šokolado turi būti 20–40 gramų susmulkintų riešutų). Pieninis-riešutinis (100 g šokolado turi būti 15–40 gramų riešutų). Paprastasis pieninis-riešutinis. Baltasis (pagamintas iš kakavos sviesto, cukraus, pieno produktų, turintis ne mažiau kaip 20 proc. kakavos sviesto, ne mažiau kaip 14 proc. pieno sausųjų medžiagų ir ne mažiau kaip 3,5 proc. pieno riebalų). Kartusis (šokoladą sudaro 60 ir daugiau procentų kakavos masės). Įdarytas šokoladas – jo viduje yra sveiki arba smulkinti įvairūs riešutai, džiovinti vaisiai, džiovintos uogos, su likeriu, romu, konjaku ir kitais komponentais. Išorinė šokolado pusė turi sudaryti ne mažiau kaip 25 proc. bendrosios gaminio masės. Tokie reikalavimai keliami ir šokoladiniams saldainiams.

„Šokolado širdis – jo sudėtyje esanti kakava. Kuo didesnė kakavos masė, tuo šokoladas yra vertinamas savo skoniu, maistingumu. Tikrojo šokolado viena pagrindinių sudedamųjų dalių – kakavos sviestas. Aukščiausios kokybės šokoladas vertingas vitaminų gausa – A, B1, B2, C, D, E bei mineralinėmis medžiagoms – kalciu, magniu, fosforu. Kokybiško šokolado išvaizda turi būti blizganti, laužiant lengvai lūžta, netrupa, ragaujant lengvai tirpsta burnoje“, – apie šokolado subtilybes aiškino V. Jarošienė.

Šokoladas, į kurį dedamas kakavos sviesto pakaitalas – augaliniai riebalai, kurių kiekis 100 g yra viršijamas 5 proc., negali būti vadinamas šokoladu, tik saldžiąja plytele.

Laikymo sąlygos
Pagal galiojančius teisės aktus, pagaminus šokoladą jis turi būti atitinkamai laikomas, kol pasiekia vartotoją. „Jei nesilaikoma laikymo sąlygų, šokoladas tirpsta, į paviršių iškyla jame esantis sviestas, todėl produktas tampa ne blizgus, papilkėjęs. Tokio šokolado, nors ir jo galiojimo terminas nepasibaigęs, parduoti vartotojui jau nebegalima“, – sako vyriausioji specialistė.

Šokoladas turi būti laikomas sausoje ir tamsioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Jis labai jautrus net mažiausiems temperatūros ir drėgmės svyravimams, todėl šiltoje patalpoje lengvai deformuojasi, pakeičia spalvą.

Kaip išsirinkti tinkamą produktą?
Anot V. Jarošienės, vartotojai, besirenkantys produktą, būtinai turi perskaityti ženklinimo etiketę, kurios pagrindinė paskirtis – informuoti vartotoją. Šokolado ženklinimo etiketėje turi būti nurodytas gaminio pavadinimas, grynasis kiekis (gramais), tinkamumo vartoti terminas, visų specialių laikymo sąlygų, sudedamųjų dalių sąrašas, jei šokolado gamyboje naudojami maisto priedai – nurodyti E Nr., kakavos sausųjų medžiagų kiekis (procentais), maistinė ir energetinė vertės 100 g, gamintojo pavadinimas ir adresas, kilmės šalis.

Šokolado produktai turi būti įpakuoti taip, kad apsaugotų produktą nuo pašalinių aplinkos veiksnių. Pakavimo medžiagos, besiliečiančios su maistu, turi būti tam skirtos ir tinkamos.

Specialistės teigimu, atkreiptinas dėmesys, kad beveik visų rūšių šokolado sudėtyje galima rasti sojų miltų, kurie pagaminti iš modifikuotų sojų pupelių. Tačiau į šokoladų ir šokoladinių saldainių sudėtį įeinantys modifikuoti sojų produktai turi būti nurodyti produkto ženklinimo etiketėje.

„Gamintojas, vadovaudamasis patvirtintais teisės aktais, privalo apie šokolado gaminius pateikti teisingą ir išsamią vartotojui suprantamą informaciją“, – komentavo vyriausioji specialistė.

Šokolado gamintojai
Lietuvoje užregistruota daugiau kaip 15 šokoladą gaminančių įmonių. Lietuvos šokolado gamintojai savo produkciją parduoda ne tik Lietuvoje ir Europos Sąjungos šalyse, bet ir trečiosiose šalyse – Ukrainoje, Rusijoje, Turkijoje ir kt. „Mūsų“ šokoladas ypač vertinamas pačių Lietuvos vartotojų.

Šokolado vartojimo įvairenybė
Maisto tvarkymo pasaulyje ypač vertinama šokolado pagrindinė sudedamoji dalis – kakavos sviestas. Jo dedama ne tik į šokoladą, bet ir ruošiant kitus konditerinius gaminius – įvairios drožlės, šokolado lapeliai, įvairios formelės, dekoratyvūs šokolado papuošimai plačiai naudojami tortų, pyragaičių apipavidalinimui.

Neįtikėtina, kad kakavos sviestas naudojamas farmacijoje kaip vaistų ruošimo komponentas (žvakučių ir piliulių gamybai), be kakavos sviesto neapsieina nė vienas kosmetinių priemonių gamintojas, naudodamas kokybiškų lūpų dažų ir kitų kosmetinių priemonių gamyboje.


VMVT informacija ir nuotr.