Vos per keletą minučių, nuvažiavus nuo sopermodernaus greitkelio, šoniniu keliu galima pasiekti nuostabius, nedidukus pajūrio kurortus. Kavinukėse, įsikūrusiose viduramžių skersgatviuose, dailūs padavėjai jums atneš gardžiausią pasaulyje tiramisu pyragaitį. Ir visa tai Ligurijoje - Italijos Rivjeroje.
Kvapą gniaužiantys vaizdai
Skardus varpų skambesys bažnyčios varpinėje davė ženklą, kad prasideda kasmetinė Cukinijos žiedo šventė. Pagrindinėje Perinaldo miestelio aikštėje šalia šv.Mykolo bažnyčios parapijos choras jau pasirengęs giedoti Italijos himną. Netrukus prie jo prisidės visas meistelis. Į ciklamenų spalvos dangų lekia didžiulio laužo kibirkštys. Pamautas ant iešmo kepa paršelis. Šalia, ant dešimčių mažų laužiukų kepami lietiniai su tešloje užkeptais cukinijų žiedais - vietos gardėsis. Iš statinių, stovinčių šalia bažnyčios durų, pilstomas vietinis vynas „Rossese“. Chorui padainavus, estradoje, sukaltoje iš lentų, susėda du akordeonininkai. Pirmieji pradeda šokti vaikai. Paskui išeina vietinės juodaakės gražuolės su vaikinais geliu išteptais plaukais. O paskui jau krautuvininkai su savo žmonomis gėlėtomis sukniomis. Ant suoliuko liko sėdėti tik grupelė pensininkų su šortais ir sandalais. „Jie mus vadina vokiečiais“, - atsidūsta Edwinas, kuris prieš porą metų atsikėlė gyventi iš Amsterdamo.
836 gyventojus turinčiame Perinalde jau yra keliasdešimties žmonių kolonija iš Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir Olandijos. Vietiniai Ligurijos gyventojai nepatenkinti tuo, nes atvykėliai sukelia nekilnojamojo turto kainas, nors kita vertus, jeigu ne jie, miesteliui grėstų išnykimas, nes vis daugiau jaunimo išvyksta mokytis į San Remą ar Genują ir jau nebegrįžta į pas tėvus. Tačiau Edwinui Ligurija - tai rojus žemėje. Švelnus Viduržemio jūros klimatas sąlygoja, kad net žiemą temperatūra nenukrinta žemiau 10 laipsnių šilumos, o vasarą visada pučia gaivus vėjelis. Nuo terasos atsiveria kvapą gniaužiantis vaizdas į skardį, apraizgytą vynuogių šakomis. Per visą horizontą plyti mirguliuojanti saulėje Viduržemio jūra.
Sezonas prasideda kovą
Žiemą Ligurijos pakrantė apmiršta ir laukia pirmųjų turistų pasirodymo pavasarį. Jau kovą čia prasideda sezonas bei suguža galybė svečių į San Remą. Mat kaip tik kovo mėnesį nuo 1951 metų čia vyksta garsusis itališkos dainos festivalis. Miestas, esantis tarp Genujos ir Monako, siekia būti geriausiu. San Remas gyvena iš turizmo. Čia galima pažaisti golfą, paplūdimiu pajodinėti arkliais, išsinuomoti laivelį ar išplaukti į jūrą su žvejais. Sane Reme vyksta turtingas kultūrinis gyvenimas, nes miestas turi savo simfoninį orkestrą, čia sezono metu atvyksta gastrolių teatrai iš visos Europos. Kiekviename Ligurijos kurortiniame miestelyje vakarais
vyksta šventės, nes italai mėgsta pasilinksminti ir nenori atsilikti nuo kaimynų
Italijos Rivjera yra nuostabi vieta romantiškam poilsiui. Kas čia atvyksta bent kartą, visada nori sugrįžti. Šilta jūra, malonūs žmonės ir puiki virtuvė - tai didžiausias Ligurijos turtas.
Į kurortus galima patekti siauručiu keliu, bėgančiu šalia tarpeklio, todėl vairuotojas turi būti itin šaltų nervų. Prieš kiekveiną posūkį reikia gerokai pristabdyti, beveik visai sustoti ir kelis kartus
paspausti garso signalą. Jeigu nesigirdi įspėjamojo signalo iš priešais, galima važiuoti toliau. Pakeliui į San Remą, miesteliuose, kuriuos tenka pervažiuoti: Dolčeakvoje, Ventimiljoje, Bordigjeroje matyti istorijos palikti pėdsakai. Romėnai statė čia įtvirtinimus, saugančius svarbų kelią, einantį iš sostinės į Marselį. Jie buvo prastos nuomonės paie Ligurijos gyventojus, kurie labai vertino laisvę, o per punų karus mielai prisidėjo prie Hanibalo kariuomenės ir drauge su kartaginiečiais kovėsi su romėnų legionais...
Svarbi informacija
* Į Italijos Rivjerą galima skristi lėktuvu, iš Marselio per Genują važiuoti traukiniu iki San Remo (bilietas kainuoja apie 20 eurų). Galima važiuoti automobiliu per Lenkiją, Slovakiją, Austriją ir šiaurės Italiją.
* Kurortų pensionatuose galima rasti nakvynę už 40 eurų parai, o viešbutyje dvivietis kambarys kainuos apie 80 eurų.
* Kava ir tiramisu desertas San Remo kavinėje kainuoja 8 eurus. Pica su jūros gėrybėmis - 10 eurų.
* Ligurijoje būtinai reikia paragauti vietinės virtuvės patiekalų - „pesto“, ypatingo aliejaus ir „Rossese“ vyno. Vasarą kavinėse galima užsisakyti lietinių su cukinijų žiedais. Žiemos patiekalas yra omletas su triufeliais. Visus metus ten galima gardžiuotis citrusiniais vaisiais ir vietos melionais.
Parengė Rolanda Strumilienė
Redakcijos archyvo nuotr.
„Laisvalaikio“ informacija