Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Puotoje turistai bendraus su tikrais Lietuvos bajorais (Trakų Vokė)

2005-07-12
Publicējiet savu rakstu

Atvykėlius nuotaikingomis atrakcijomis viliojančias užsienio sostines įnirtingai vejasi Vilniaus turizmo informacijos centras (VTIC).

Šį sezoną VTIC pradeda siūlyti pramoginę pažintinę bajorišką puotą Tiškevičių rūmuose. Jos dalyvių Vilniaus mieste esančiame Trakų Vokės dvare laukia ne tik istoriniais kostiumais pasipuošusių aktorių draugija, vaišės bei šokiai, bet ir pažintis su Lietuvos bajorais.

It kino kadre
Nespėji nė mirktelėti, o prie vartų pasitikęs brikos vežėjas išlaipina ties rūmų durimis.
Parko veja išdidžiai žingsniuoja žirgai, tarp jų grakščiai laigo kurtų porelė, o ant laiptų šypsosi
ilgasuknės damos bei panelės, styginiais užgroja muzikantai. Vaizdas verčia suabejoti realybe ir pasijusti it kino kadre.

„Pasilinksminkite bajoriškai“, - kviečia renginio vedėjas į vidų, kur prijuostuotos kambarinės jau neša padėklus su lietuvišku midaus nektaru. Nespėji atsikvėpti, o užgrojus muzikantams salėje mazurkos ritmu ima suktis šokėjų poros.

Svečiams prisistato Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga (LBKS). Ties vadovo kalaviju klupteli įšventinamas narys.

Puota įsilinguoja susėdus prie stalų. Liokajai ir kambarinės skuba nešti tikras žuvis imituojančios sūdytos lašišos kompozicijas, skanaujama rostbifo ir kmynais gardintos kiaulienos nugarinės. Šiuos valgius keičia vištienos vyniotinis ir burnoje tirpstančių vištienos kepenėlių paštetas.

Tačiau galantiškasis vedėjas neleidžia užsimiršti ir vadina į šokių salę. Perprasti polonezo žingsnelius nesudėtinga, bet dar labiau knieti paskanauti žolelių arbatėlės ir ledų su šviežiomis braškėmis.

Vakarėjant svečiai markstosi prieš paskutinius saulės spindulius ir dovanoja šypseną bendrą nuotrauką ant rūmų laiptų norinčiam padaryti fotografui. Išsiskirstyti dar nevalia, juk dar neišdalyti dalyvavimą puotoje liudysiantys sertifikatai...

Gyvų eksponatų vaidmens nesikrato
„Užsienio šalys turi didžiulę patirtį pristatydamos kultūros paveldą teminėse išvykose ar renginiuose. Pas mus šioje srityje iki šiol buvo didelė niša“, - tikina bajoriškos puotos iniciatorė VTIC vadovė Iveta Balserienė. Ji džiaugiasi, kad ieškant renginiui vietos pavyko rasti ne tik
jai tinkamą Trakų Vokės dvarą, bet ir bajorus. Buvę grafo Jono Tiškevičiaus rūmai 2002-aisiais 99 metams išnuomoti Lietuvos bajorų organizacijai.

Kultūrinio turizmo projektas bajorų temai skirtas neatsitiktinai. „Kelis šimtmečius iki Pirmojo pasaulinio karo bajorai vaidino vieną svarbiausių vaidmenų Lietuvos politiniame ir kultūriniame gyvenime. Jie buvo mūsų tautos elitas, kurį sudarė labiausiai išsilavinę ir didžiausią kapitalą turintys visuomenės nariai“, - aiškinama puotos dalyviams.

I.Balserienei turistams skirtam renginiui pavyko suburti profesionalų komandą. Bajoriškoje puotoje dalyvauja laisvai samdomi sostinės ir Kauno aktoriai. Jiems XIX amžiaus pabaigos kostiumus kūrė istorinių drabužių meistrė dizainerė Jolanta Rimkutė. Šokių dalimi rūpinosi baletmeisteris Petras Skirmantas, rūmų dekoracijomis - dailininkas fotografas Sergejus Bocullo. Puotoje groja Lioniaus Treikausko vadovaujamas Vilniaus styginių kvintetas. Programą kūrė ir joje dalyvauja apie pusšimtis žmonių.

„Per istorinę aprangą, ceremonijas, muziką, šokius ir vaišes prisiliečiame prie senovės, kuri romantiškai vilioja“, - įsitikinęs LBKS vadovas Kęstutis Ignatavičius.

2000 narių vienijančios sąjungos atstovų nebaugina renginyje teksiantisgyvų eksponatų vaidmuo. Į puotą su turistais bajorija atstovus deleguos rotacijos būdu.

Bajoriška puota taps užsakomuoju renginiu, kurio išlaidos organizatoriams atsipirks surinkus apie 100 svečių. Žmogui puota atsieis 50 eurų (172 Lt).

Puotos aktoriams istorinių kostiumų meistrė dizainerė Jolanta Rimkutė sukūrė vizitacinius XIX amžiaus pabaigos drabužius


Ramunė Žukauskienė
„Laisvalaikio“ informacija

Meniu.lt archyvo nuotr.