Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Plaukiojantys vynuogynai (svetur)

2007-06-27
Publicējiet savu rakstu

Vynuogių plantacijos žmonėms visų pirma asocijuojasi su slėniais ir kalnais, tačiau tikrai ne su vandeniu. Kaip bebūtų keista, Tailande egzistuoja plaukiojantys vynuogynai. Neseniai prekyboje pasirodė 2547 metų vynas. Tai tikrai nėra klaida. Pagal budistų kalendorių, kurio pradžios metai skaičiuojami nuo Budos gimimo (543 m. prieš mūsų erą), 2547 metai atitinka mūsų kalendoriaus 2006 metus.

Tailandas vynų verslą pradėjo neseniai – tik XX amžiaus 80 metų pabaigoje. Iš pradžių buvo gaminami gaivinantys gėrimai, kurių pagrindą sudarė vynuogių sultys. Tik po 10 metų pradėtas gaminti tikras vynas.

Dauguma Tailando vynuogynų yra aukštai kalnuose – tai leidžia auginti vynuogių plantacijas „saikingoje“ temperatūroje – nepaisant to, kad jos guli tarp 14-18 lygiagrečių (dauguma pasaulio vynuogynų guli tarp 30-50 lygiagrečių). Tačiau didžiausio dėmesio sulaukė žemumoje plaukiojančios egzotinės vyninės, kurios guli 13-oje lygiagretėje (tiksliau 13,2 N) – vos 5 metrai virš jūros lygio.

„Plaukiojančios“ – šiek tiek perdėta, nes jos plaukioja ne visą laiką, kartais jos yra perkeliamos iš vienos vietos į kitą. Samut Sakorn vynuogynai yra Chao Phraya deltoje, tarp Tacheen ir Meklong upių, vos 60 kilometrų nuo Bankoko. Tai seniausias ir didžiausias Tailando vynuogynų regionas. Netradiciškai auginamų vynuogynų plotas užima beveik 10 000 hektarų. Krūmai sodinami eile, pailgose salelėse – dambose, tarp kurių yra labai siauri kanalai. Darbuotojai jais plaukioja siauromis, pailgomis valtimis.

Vynuogynai auginami pergolės principu (vijokliniais augalais apaugusi pavėsinė), todėl vynuogės renkamos stovint, nukerpant virš galvos kabančias kekes. Kadangi klimatas yra tropinis, dieną oro temperatūra kyla labai greitai (vidutinė temperatūra 28-35 C), todėl vynuogės renkamos anksti ryte. Vynuogių kekės sudedamos į pintines, o po to valtimis gabenamos į Siam Winery – į didžiausią vyno fabriką Pietryčių Azijoje. Į kitus vyno fabrikus, esančius šalies teritorijoje, vynuogės dažniausiai gabenamos drambliais, taigi vynuogių plukdymas iš pradžių buvo tikrai neįprastas reiškinys. Plaukiojančiuose vynuogynuose auga vynuogės, skirtos desertinių vynų gamybai – Malaga Blanc ir Pokdum rūšys. Būtent šios rūšys buvo pasirinktos dėl jų atsparumo grybelinėms ligoms (abiejų rūšių vaisių odelė labai stora). Pokdum – tai tradicinės, Tailande auginamos vynuogės.

Derlius renkamas du kartus per metus – žiemą ir vasarą. Vynuogių krūmai auga be perstojo, ir jeigu atitinkamu laiku jie nebūtų kerpami, vienu metu ant krūmo žydėtų gėlės ir noktų vynuogės – kiekviena kekė sunoktų skirtingu laiku, vyno gamyba tokiomis sąlygomis būtų neįmanoma. Po derliaus nuėmimo nuskabomi visi lapai ir krūmai pakerpami. Vynuogynai auga labai drėgnoje aplinkoje ir labai derlingoje vietoje, todėl reikia nukirpti labai didelę dalį krūmo. Po 4-6 mėnesių vėl užauga lapai ir prasideda naujas vegetacijos ciklas. Pirmas derlius jauname vynuogyne renkamas jau po metų. Krūmo gyvavimo amžius gali siekti 5, bet ne daugiau nei 8 metus. Dambų palaikymas ir priežiūra taip pat reikalauja daug pastangų – periodiškai jas reikia sutvirtinti, kadangi po kiekvieno lietaus sezono iš jų išplaunama žemė. Taigi vynuogių auginimas tokiomis sąlygomis tikrai nelengva užduotis, tačiau, kaip matome, jos vis tiek yra auginamos.

Vakariečiui tokie vynuogynai nepadarytų didelio įspūdžio, tačiau čia svarbiausia ne auginimas ir gamyba, o pats vynas, pastangos priderinti jį prie vietinės virtuvės. Tailando virtuvės patiekalai sotūs ir aromatingi, dažnai labai aštrūs, todėl ne kiekvienas vynas prie jų tinka. Daugybė žuvies patiekalų, jūrų gėrybės, kokoso pienas, riešutai, kalendra, citrinų žolė, aitriosios paprikos...

Balti vynai yra lengvi, sausi ir nelabai rūgštūs – atitinkantys europietiškus standartus. Jie tiesiog privalo būti tokie – didesnis rūgštingumas akcentuotų aitriųjų paprikų aštrumą. Vietiniai vynai švelnina paprikos skonį bei tuo pačiu metu nosį dirgina malonūs persikų, arbūzo, meliono aromatai. Raudoni vynai taip pat gana lengvi, aiškiai juntami dūmų, slyvų ir kedrų medžio kvapai.

Siam winery taip pat gamina vynus, kurie artimesni mūsų, europiečių, skoniui. Šiuo tikslu buvo išleista speciali Monsoon Valley vynų serija. Šis vynas gaminamas iš anksčiau minėtų vynuogių rūšių, o taip pat Syrah, Muscat ir Colombard, kurios auginamos Nakhon Rachasima provincijos kalnuose (netoli Bankoko). Apie 70 proc. šių vynų yra eksportuojama. Tailando vynų galima rasti azijietiškos virtuvės restoranuose visame pasaulyje. Taip yra todėl, kad Tailande vynų paklausa yra gana nedidelė. Nieko nuostabaus, kadangi uždarbiai labai maži, o alkoholio kainos kosminės. Netgi turistai čia retai perka vynus. Pagrindinė priežastis yra mokesčiai – apie 200 proc. šalies gamybos ir beveik dvigubai didesni importuotiems gėrimams. Tokie mokesčiai, turbūt, didžiausi pasaulyje.

Plaukiojančių vynuogynų sumanymas nėra naujas. Nuo antikos laikų žmonės augino vynuoges nepalankiausiomis sąlygomis. Strabonas (63 m. prieš mūsų erą – 24 mūsų eros m.) aprašė vynines, kurios egzistavo Eufrato slėnyje. Kadangi upė sistemingai užliedavo visą apylinkę, sumanūs vietiniai gyventojai sumąstė auginti vynuogynus ant žemėmis apdėtų plaustų, pintų iš nendrių. Taigi vandens lygio svyravimas upėje nebeturėjo jokios reikšmės vynuogynui – jis plaukiojo paviršiuje. Kad vynuogynai nenuplauktų į jūrą, krūmai lynais buvo tvirtinami prie balkių, įsmeigtų į dugną.

Pagal www.kurdesz.com parengė Elena Germanovič
Meniu.lt informacija
www.kurdesz.com nuotr.