Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Pietų Afrikos virtuvių derinys (svetur)

2007-08-23
Publicējiet savu rakstu

Pietų Afrikos Respublika yra viena labiausiai ekonomiškai išsivysčiusių valstybių Afrikos žemyne. Šios šalies valgiai – tikra kulinarijos skonių puokštė, sudaryta iš Europos, Azijos bei Afrikos virtuvių, o krašto vynai sparčiai populiarėja pasaulyje.

Regioniniai ypatumai ir šalies virtuvė
Vakarinėje Pietų Afrikos pusėje gausu vaisių sodų, javų laukų ir vynuogynų plantacijų, o rytinė pusė šalį aprūpina arbata ir subtropiniais vaisiais: mangais, bananais ir papajomis. Natalio Kvazulu regione kultivuojamos cukranendrės, auginami avokadai, o Karoo srityje Klein užsiimama avininkyste ir kitomis ūkininkavimo šakomis (auginami stručiai, elniai). Regionai, esantys pakrantėse, šaliai tiekia jūros produktus – tuną, krevetes, austres, vėžius, midijas.

Kartais dar „vaivorykštės virtuve“ vadinamoje Pietų Afrikos kulinarijoje galima atrasti malajų, italų, graikų, portugalų, olandų, prancūzų, anglų virtuvės bruožų. Prieskoniai į Pietų Afriką atkeliavo iš Indijos ir Kinijos, tad ir šių šalių virtuvės čia paliko pėdsaką. Daugelis patiekalų ruošiami kaip košės, troškiniai. Štai tradiciniu patiekalu laikomas umngqusho, kuris gaminamas iš kukurūzų, pupelių, sviesto, svogūnų, bulvių, „čili“ pipirų ir citrinų. Beje, tai buvo prezidento N. Mandelos mėgstamiausias troškinys. Kitas tipiškas šios virtuvės valgis yra mashonzha – vikšrai, išvirti su „čili“ pipirais ir valgomi su riešutais. Šis valgis labai mėgiamas šalies turistų.

Bobotie – tai mėsos kukuliai su razinomis ir ant viršaus keptais kiaušiniais. Patiekiamas su geltonaisiais ryžiais, sambal padažu (tradiciniai Pietryčių Azijos padažai), kokosais, bananų griežinėliais ir iš vaisių arba daržovių pagamintu pagardu, vadinamu catni.

Pietų Afrikoje labai populiarus skanėstas boerewors, į šalį atkeliavęs iš Vakarų Europos. Tai ant grotelių iškepta aštri dešrelė, laikoma delikatesu. Taip pat populiarus biiltong – džiovinta mėsytė, kuri dažnai kramsnojama kaip užkandis.

Pietums Pietų Afrikos gyventojai mėgsta pagurkšnoti šalyje populiarių gėrimų: likerių „Cape Velvet“ ar „Amarula“, gaminamų iš marulos vaisių.

PAR vynai
Pietų Afrika yra aštuntoji pagal dydį vyno gamintoja pasaulyje. Pasak vynų specialistų, šios šalies vyno istorija įgauna vis didesnį pagreitį, o jos vynai vertinimo skalėje dažnai pasiekia 90 balų ribą. Pietų Afrikoje žymėjimo taisyklės labiau pabrėžia vynuogių veislę nei kilmę, tačiau pastarosios, kurią nurodo sertifikatas ar spaudas ant butelio, vyno kokybės taip pat negarantuoja. Įstatymuose numatyta, jog eksportuojami vynai turi būti pagaminti mažiausiai iš 85 % pavadinime minimos veislės vynuogių, o jei vynas skirtas vietinei rinkai – mažiausiai iš 75 % atitinkamos veislės vynuogių.

Pietų Afrikoje didžioji dalis vynuogynų esti netoli sostinės. Pasak specialistų, šio regiono klimatas yra idealus vynininkystei. Geriausiais vyno regionais šalyje laikomi Stellenbosch, Paarl ir Constancia. Walker Bay sritis taip pat laikoma pakankamai perspektyvia. Be šių vynuogynų yra ir visa eilė kitų. Durbanville kalvose nokstantis vynuogynas skaičiuoja jau 280 metus, Vorcester sudaro maždaug 20 % visų šalies vynuogynų, o štai Klein – Karoo regione tarpsta vynuogių rūšys, kurios naudojamos pastiprintiems desertiniams vynams (pavyzdžiui, portugalų Porto) gaminti. KWW Rooderberg – tai dar viena populiarėjanti vyno rūšis. Puikus raudonas vynas gaminamas iš Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz ir Ruby Cabernet vynuogių. Jis yra pelnęs ne vieną apdovanojimą, o pasaulio vynų ekspertų vertinamas 91 balu.

Aukščiausiais balais įvertinti PAR vynai:
„Nederburg Noble Late Harvest“ – 92 balai;
„Laibach Ladybird Organic“ – 90 balų;
„Nederburg Manor House Collection Shiraz“ – 90 balų;
„Nederburg manor House Collection Shiraz“ – 89 balai;
„Welmoed Hand Crafted Shiraz“ – 88 balai.

Tradiciniai patiekalai
Sosaties – afrikietiškas kebabas.
Bredies – mėsos, pomidorų ir daržovių troškinys.
Amasi – raugintas pienas.
Isidudu – moliūgų košė, paskaninta agurkais ir kepenimis. Dažnai prie jos patiekiamas amasi – raugintas pienas.
Potjiekos – tradicinis Pietų Afrikos patiekalas, pasiskolintas iš Nyderlandų virtuvės (troškinys ruošiamas iš mėsos, ryžių ir daržovių).
Umqombothi – iš kukurūzų, grūdų salyklo, mielių ir vandens gaminamas namų gamybos alus. Ypatingai švarus ir labai populiarus šalyje. Viena šalies dainininkių Yvonne Chaka Chaka yra sukūrusi labai populiarią dainą apie šį alų, kuri vadinasi „Magiškas Afrikos alus“.

Jolanta Bagurskienė (virtuves@meniu.lt)
Parengta pagal įvairius interneto šaltinius
Nuotraukos www.sxc.hu