Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

„Petrus“ – tai naujasis Picasso

2007-08-19
Publicējiet savu rakstu

„Vynų aukcionai tapo dideliu verslu, tokiu pačiu kaip prekyba meno vertybėmis“, – praėjusių metų lapkritį pareiškė Davidas Wainwrightas, „Zachys“ aukciono namų Niujorke konsultantas. Antrąjį 2006 m. pusmetį vynų pardavimas JAV aukcionuose tiesiog čirškėjo nuo rekordų, konstatuoja verslo žurnalas „Bloomberg Markets“.

Triukšmingi „Zachys“ aukciono dalyviai energingai siūlė kainas, sykiu besimėgaudami elegantiška šešių patiekalų vakariene, pagaminta šefo Danielio Boulud. Aukcione buvo pasiūlyta 290 lotų už pradinę   4 349 600 USD kainą ir visi parduoti.

Prie vieno iš staliukų kolekcininkas Waisas Jalalis iš „WDJ Capital Holdings“ svečius vaišino kelių rūšių vynu – retais egzemplioriais iš savo 30 000 butelių rūsio. „Neseniai, per savo 36-ąjį gimtadienį, ragavau 1961 m. „Chateau Petrus“, tai buvo geriau nei seksas“, – cituoja „Bloomberg“ kolekcininko žodžius.

Norint įsigyti išties vertingo kolekcinio vyno, aukcionai – bene vienintelis šaltinis, rekomenduoja „Bloomberg“. JAV per metus vyksta apie 45 kolekcinių vynų aukcionai, daugiausia Niujorke, taip pat Čikagoje, Los Andžele, San Franciske.

Kaip ir meno aukcionuose, čia suplaukia įvairiausių šalių kapitalas ir pirkėjai, pradedant naujaisiais turtuoliais iš Kinijos, Rusijos, Pietų Amerikos, baigiant tradiciniais milijardieriais.

Minėtasis Waisas Jalalis už 7 lotus „aukciono su pietumis“ metu sumokėjo 128 573 USD. Tarp jų buvo dėžė 1978 m. „Chateau Rayas Chateauneuf-du-Pape Reserve Reynaud“ (21 330 USD) ir trys dėžės legendinio ispaniškojo „Vega Sicilia Unico“ – 1989, 1990, 1994 m. derliaus (22 514 USD). Visi vynai parduoti dvigubai brangiau nei pradinė kaina. Vertinant senuosius vynus ir nustatant jų kainą, labai svarbu kilmė ir laikymo sąlygos. Auga ir pirkėjų nerimas dėl falsifikuoto vyno.

Dėl to vynai, patenkantys į aukcionus tiesiai iš gamintojų rūsių arba žinomų kolekcinininkų, kainuoja brangiau.

Akys atsivėrė
Niekad anksčiau nebuvo tokios gausios vertingų vynų pasiūlos kaip dabar, kai kolekcininkai pamatė, kad gali pasipelnyti iš didžiulės paklausos. „Kolekcinių vynų rinka tiesiog braška“, – teigia kolekcininkas Ronaldas Friedmanas, kuris iš savo 8000 butelių rūsio tą vakarą pardavė 30 lotų.

„Kadaise nusipirkau daugybę vyno, kurio kainos dabar yra 10 kartų didesnės nei mokėjau. Juk nebūtinai turiu per pietus išgerti tūkstančio dolerių vertės butelį vyno“, – sako kolekcininkas.

Dėl kokios priežasties kolekcininkai traukia butelius iš savo rūsių? Atsakymas slypi skaičiuose. Praėjusiais metais „Christies International“ aukcione dėžė vyno buvo parduota už didžiausią kada nors sumą ir daug brangiau nei tą patį vakarą aukcione Los Andžele: vos po kelių akimirkų, kai Los Andžele už 290 000 USD buvo parduota 12 butelių 1945 m. derliaus „Chateau Mouton Rothschild“, tokio pat vyno 6 magnumų (magnum – 1,5 l talpos butelis) dėžė Niujorke buvo nupirkta už 345 000 USD, t. y. vidutiniškai po 28 750 USD už įprastinį 750 ml butelį.

Kitas pavyzdys – „Cafe Gray“ kavinėje Niujorke mažmenininkai „Acker Merrall & Condit Co.“ surengė dviejų dienų vynų aukcioną, kuriame pasiūlė vynų iš indoneziečių kilmės multimilijonieriaus Rudy Kurniawano kolekcijos, kaip kalbama, „tikriausiai turtingiausios visame pasaulyje“. Aukciono pelnas – 24,7 mln USD – daugiau nei 10 mln. USD pralenkė buvusį rekordinį pelną.

Praėjusių metų pabaigoje „Aulden Cellars-Sotheby's“ labdaringame aukcione Niujorke pirkėjas telefonu iš Europos už 50 dėžių 1982 m. derliaus „Mouton“ sumokėjo 1,05 mln. USD, arba daugiau nei po 1750 USD už butelį. Tai buvo dalis iš 14 000 vynų, kuriuos iš savo 60 000 butelių rūsio pasiūlė kolekcininkas Parkas B. Smithas. Aukciono katalogas kietais viršeliais su meiliai apšviestomis mėgstamiausių butelių nuotraukomis priminė knygas, spausdintas parduodant meno dirbinius.

„Tai buvo beprotiški metai, įteisinę naujas kainas, – apie 2006-uosius metus yra sakęs „Acker Merrall“ aukciono direktorius Johnas Kaponas. – Tik lieka klausimas, kiek dar ir kaip greitai tos kainos kils.“

Be abejo, geidžiamiausi aukcionuose yra Bordo (ypač „Mouton“, „Petrus“ ir „Le Pin“) ir nedideliais kiekiais gaminami (taip užtikrinamas retumas) vynai iš kelių Burgundijos ūkių. Per pastaruosius dvejus metus geriausių burgundiškų vynų kainos daugiau nei padvigubėjo. Tarp kalifornietiškų vynų brangiausi „Harlan Estate“ ir „Screaming Eagle“.

Robertas Rosania, vienas iš Niujorko nekilnojamojo turto įmonės „Stellar Managemen“ vadovų, kramtydamas gumą ir gurkšnodamas šampaną „Christie's“ aukcione rudenį Niujorke statė „už Burgundiją“. Jis nusitaikė į 1971 m. „Domaine de la Romanee – Conti Romanee Conti“ matuzalį (mathusalem, 6 l talpos butelis) ir sumokėjo už jį 59 000 USD.

Būna ir kitaip
Kevinas Swersey iš Niujorko „Connoisseur Advisory Group LLC“ sako, kad daugybės į aukcionus patenkančių vynų pradinės kainos aukcionuose mažėja.

„Mane labiausiai stebina rinkos anomalijos, to paties vyno kainos kitimas. Pavyzdžiui, 1945-ųjų derliaus „Chateau Mouton Rothschild“ vyno dėžės „Zachys“ ir „Christie's“ aukcionuose buvo parduotos vos ne perpus pigiau nei Los Andžele“, – sako p. Swersey. „Kai rinka absorbuos naująsias aukštumas, vėl viskas pakils“, – teigia kolekcininkas Robertas Schagrinas, Niujorko parduotuvės „Chrush Wine & Spirits“ vadovas ir nuosavybės bendrininkas. Ir tai sako žmogus, 1999 m. už 1 267 500 JAV USD įsigijęs Marilyn Monroe suknelę, kurią ji dėvėjo prezidentui Johnui F. Kennedy dainuodama „Happy Birthday“. Kolekcininko žodžiais, neseniai suknelė buvo įvertinta 4,8 mln. USD.

Parengė Beatričė Laurinavičienė
„Verslo žinių“ informacija, 2007 08 17
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>