Per šių metų pusmetį gauti ir ištirti 1067 gyventojų skundai dėl nekokybiškų maisto produktų arba su maistu susijusių paslaugų, tai 200 mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Iš jų pasitvirtino 373 skundai (35 proc.). Anonimiškai vartotojai skundėsi 202 kartus, 80 proc. tokių skundų pasitvirtino. Už nustatytus pažeidimus VMVT administracinėmis nuobaudomis nubaudė 293 įmones, 143 atvejais taikytos rinkos apribojimo priemonės, laikinai sustabdyta 35 įmonių veikla, uždrausta 2 įmonių veikla.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjos Aušros Išarienės, nedidelį pagrįstų skundų skaičių lemia įvairios priežastys: produktas nebuvo rastas tikrinimo metu, buvo patikrintas kitos partijos produktas, įmonė minėtu produktu iš vis neprekiavo, buvo skųstasi dėl fizinės taršos, vartotojas suklydo pateikdamas informaciją, paskambino praėjus ilgam laiko tarpui nuo nekokybiško produkto įsigijimo dienos.
Tačiau, pasak A.Išarienės, kelerių metų tendencijos rodo, kad vis daugiau vartotojų sužino apie maisto produktų saugos, kokybės bei ženklinimo reikalavimus, apie savo teises įsigijus netinkamos kokybės maisto produktą ar paslaugą, apie tai kur galima kreiptis dėl vartotojų teisių gynimo, žmonės tampa vis reiklesni maisto produktų kokybei.
„Nors įmonių atstovai piktinasi anoniminiu skundų teikimo būdu, būtent tokių skundų pagrįstumas yra didesnis. Todėl žmonės ir toliau galės skųstis, neatskleisdami savo tapatybės“, – sakė Maisto skyriaus vedėja A. Išarienė.
Daugiausia skundų užregistruota dėl viešojo maitinimo įmonėse teikiamų patiekalų kokybės – 18 proc. visų skundų. Pavyzdžiui, Šiauliuose, R. Buračo kavinėje, vartotojai valgė maltinukus su grybais, pasidarė bloga, pykino, čeburekai taip pat buvo blogo skonio. Patikrinus įmonę nustatyta, kad įmonėje neužtikrinamas maisto produktų atsekamumas, galima maisto produktų kryžminė tarša, nesilaikoma produktų kaimynystės reikalavimų. Įmonės įgaliotam asmeniui taikyta administracinė nuobauda 200Lt.
Vilniuje restorane „Muskatas“ vartotoja apsinuodijo maistu suvalgiusi picą su saliami ir majoneziniu padažu. Kiek vėliau gautas skundas, kad tame pačiame restorane buvo patiekti cepelinai su plaukais, o ledai atsiduoda žuvimi. Patikrinus restoraną nustatyta, kad skundai pagrįsti: galima kryžminė tarša, dešra saliami be ženklinimo, pjaustyta laikoma kambario temperatūroje, be to rasta produktų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, patalpose nešvaru, nepildomi savikontrolės žurnalai. Uždrausta 12 kg jautienos, burokėlių sriubos realizacija, skirta 250 Lt bauda.
Palangoje pirkėjai apsinuodijo dešrainiais ir čeburekais, kuriuos nusipirko prekybos kioske (J. Basanavičiaus g. 23). Atlikus patikrinimą Lino Užomecko IĮ sezoniniame kioske, nustatyti higienos ir gamybos technologijos pažeidimai, be to maisto tvarkymas vykdomas neturint Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo. Įmonės veikla sustabdyta, atsakingam asmeniui skirta 100 Lt bauda.
Gautas skundas, kad UAB Sveikatos centro “Energetikas” maisto tvarkymo skyriuje (Kuršių takas 1, Palanga) nešvarūs indai, staltiesės, salės grindys, darbuotojai nesilaiko higienos. Atlikus patikrinimą šiame maisto tvarkymo skyriuje nustatyti higienos pažeidimai, dėl kurių sustabdyta maisto tvarkymo skyriaus veikla.
Pagal produktų grupes dažniausiai skųstasi dėl mėsos ir mėsos gaminių (67 pagrįsti skundai). Žuvies ir žuvų gaminiais pagristai skundėsi 47 vartotojai, pieno ir pieno produktais – 41 vartotojas. 38 proc. skundų sudaro nusiskundimai dėl kokybės, 18 proc. pasibaigusių tinkamumo vartoti terminų, 17 proc. – dėl higienos, 13 proc.– dėl ženklinimo pažeidimų.
Pavyzdžiui, Šiauliuose G. Bičkaus įmonės „Rengmė“ parduotuvėje vartotojas nusipirko itališkos kilmės šaldytos žydrosios menkės filė. Atidarius pakuote joje matėsi kirmėlės, lervos. Sustabdyta produkto realizaciją, įmonė iš rinkos surinkto 352,4 kg žuvies.
Lazdijų r. Kučiūnų k., J. E. Giedraitienės firmoje-parduotuvėje „Pas Elžbietą“ prekiauta įvairių rūšių sausainiais ir kitais maisto produktais (žuvų gaminiais, mėsa, mėsos gaminiais, duonos, pyrago gaminiais, malybos produkcija), kurių pasibaigęs tinkamumo vartoti terminas. Įmonėje rasta neženklintų maisto produktų (miltinė, kreminė konditerija, šokoladai, valgomieji subproduktai). Nepildomi savikontrolės, žaliavų ir maisto prekių priėmimo žurnalai. Skirta bauda 600 litų.
UAB „Eugesta“ sandėlyje (Meistrų g. 10, Vilnius) prekiauta iš parduotuvių grąžintais, pasenusiais maisto produktais. Atsakingam darbuotojui skirta 200 Lt bauda.
Vartotojai visą parą gali skambinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nemokama telefono linija (8 800) 404 03 ir pranešti apie nesaugius, nekokybiškus maisto produktus ir nesaugias viešojo maitinimo įstaigų teikiamas paslaugas.
VMVT informacija