Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Pavasario gaiva iš Elzaso maskuojasi juodu kaklaraiščiu (svetur)

2006-04-19
Publicējiet savu rakstu

Pajutę pirmuosius šiltus saulės spindulius vyno gurmanai atidžiau sužiūra į lengvesnių baltųjų vynų lentynas. Ir nors mada, ko gero, neleis ramiai praeiti pro šviesius Naujojo pasaulio
butelius, pavasario gaivos galima dairytis ir kur kas arčiau. Antai pievų gėlių aromatus skleidžia elegantiški Prancūzijos Elzaso regiono vynai, kuriuos gamintojai dar papildo ir įvaizdžio intriga.

Nors į Lieuvą Elzaso vynai vežami tik pusantrų metų, jų populiarumas auga itin sparčiai. Vynų ekspertė „Vyno klubo“ vadovė Rasa Sužiedelienė spėja, kad dėl to „kaltas“ beveik kiekviename butelyje slypintis skonių – rūgštaus ir salsvo – duetas, dažniausiai gaivus ar vos sunkesnio charakterio. Universali ir šių vynų paskirtis: jie tinka ir su maistu, bet geriami ir vieni.

Būtent tokią gerą šių vynų opiniją mūsų šalyje pelnė Elzaso vyno daryklos kooperatyvo „Pfaffenheim“ gėrimai. Prieš 49 metus įkurto kooperatyvo vynuogynai Pietų Elzase užima apie 250 hektarų. Net penki iš jų didžiuojasi aukščiausia – „Grand Cru“ – kategorija. Dar nuo vokiečių viešpatavimo šiose žemėse laikų (XV-XVI a.) regionas laikomas baltųjų vynų ambasada, o čia auginama raudonųjų vynų žaliava – vynuogės „Pinot Noir“ – sudaro vos 10 proc. vynuogynų.

Pfafenheimo žemėse daugiausiai veša „Riesling“, „Gewurztraminer“, „Tokay-Pinot Gris“, „Muscat“, „Chasselas“, „Sylvaner“ vynuogės, iš kurių gaminami baltieji sausi ir saldūs vynai, taip pat putojantis vynas „Cremant d'Alsace“. Pastarojo, kaip alternatyvos brangiajam šampanui, gamybą itin paskatino Kanados užsakovai.

Belgija ir Skandinavijos šalys, Kanada ir Australija, Kinija ir Pietryčių Azija - įvairiuose pasaulio kampeliuose „Pfaffenheim“ vynų gerbėjų gretos vis gausėja. Taip pat sėkmingai šie tik iš rankomis skinamų vynuogių gaminami gėrimai renkasi tarptautinių konkursų apdovanojimus.

Štai tik praėjusių metų lapkritį rinkoje pasirodžiusi kooperatyvo naujiena – vynas „Black Tie“ – šiemet jau spėjo pelnyti apdovanojimą už etiketę parodoje „Vinitaly“ Veronoje. „Riesling“ ir „Pinot Gris“ vynuogių gaminys yra tikras iššūkis konservatoriškiems prancūzams.

Kaip aiškino Lietuvoje viešėjęs vyninės pardavimo vadovas Patrickas Doucet, angliškas pavadinimas, kurio vertimas reiškia „juodą kaklaraištį“, tėra reveransas tarptautinei rinkai. Dar vienas šio vyno posūkis modernizmo link – užsukamieji metaliniai kamšteliai.

„Vartotojai nori aiškiai perskaityti etiketę ir prisiminti patikusių vynų pavadinimus. O „Black Tie“ keliamos asociacijos itin ryškios. Užsukamasis kamštis lietuviams taip pat jau yra ne blogo, o greitai ir patogiai vartojamo vyno ženklas“, – elzasiečių naujoves teisina R. Sužiedelienė.

Tačiau, ko gero, gurmanams labiau nei įvaizdis bus svarbesnė auksinė „Juodo kaklaraiščio“ spalva, intensyvus pievų gėlių aromatas ir lengvų užuominų į obuolius, citrusinius vaisius bei ananasus turintis skonis.

PFAFFENHEIM VYNAI LIETUVOJE
„Cremant d'Alsace“ AOC – 45 Lt
„Sylvaner“ 2003 m. – 26 Lt
„Black Tie“ (Riesling/Pinot Gris) AOC 2004 m. – 38 Lt
„Tokay - Pinot Gris“ AOC 2003 m. – 48 Lt


Ramunė Žukauskienė
„Laisvalaikio“ informacija