Neseniai Pasaulio sveikatos organizacija atliko tyrimą apie alkoholio suvartojimą. Tyrimai parodė, jog Ukrainos jaunuoliai suvartoja daugiausiai alkoholio pasaulyje.
Šis raportas sukėlė nemažai diskusijų ir sulaukė atgarsio pasaulio žiniasklaidoje. Tyrimas parodė, jog jaunuolių girtavimas – vis didėjanti problema, su kuria kovoja daugelis pasaulio šalių. Taigi tai ne pavienis, atskiros valstybės rūpestis, bet globalinis reiškinys.
Atliekant tyrimą buvo apklausta virš 200 tūkstančių mokinių iš 41 pasaulio valstybės. Anot mokslininkų, kurie jį atliko, aukščiausias pozicijas lentelėje pagal alkoholio suvartojimą jaunimo tarpe užėmusiose valstybėse situacija yra grėsminga.
Skaičiai liudija, kad pirmąją vietą užėmė Ukraina – šalyje bent kartą per mėnesį keturiasdešimt procentų 10-16 metų amžiaus vaikų ir paauglių vartoja alkoholį. Antroje vietoje, anot tyrimo duomenų, atsidūrė Izraelis, kuriame alkoholį vartoja 28 proc. jaunimo. Trečia vieta pagal reitingus atiteko Čekijai. Rusija atsidūrė penkioliktoje pozicijoje, o paskutines vietas reitingų lentelėje užėmė Airija ir Islandija.
Deja, tai ne olimpinės žaidynės, kur už laimėjimus ir nuopelnus dalijamas auksas, sidabras ir bronza: tokie jaunimo pasiekimai nieko nedžiugina. Jie parodo valstybių jaunimo realijas. Nors Ukrainoje egzistuoja alkoholio vartojimo ribojimo įstatymai, jų beveik niekas nesilaiko. Alkoholio galima įsigyti kioskuose, o alkoholio gėrimas viešose vietose nėra draudžiamas, todėl parke ar gatvėje su buteliu alaus vaikštinėjantis jaunuolis – visiškai normalus, niekam nuostabos nekeliantis reiškinys.
Sunku pasakyti, ar tokia situacija Ukrainoje susidarė vien dėl netinkamos valstybės, kuri nesugebėjo prevencinėmis priemonėmis formuoti ir reguliuoti alkoholio vartojimą jaunimo tarpe, pozicijos. Alkoholio vartojimo kultūrą formuoja ne tik valstybės politika, bet ir aplinka, kurioje auga vaikai, tėvų ir šeimos įtaka – jų alkoholio vartojimo kultūra.
Sausio 15 dieną paskelbti „karo keliuose“ reido duomenys šokiravo: per 5 dienas Kijeve sulaikyta daugiau nei 7,5 tūks. neblaivių vairuotojų. Tokius skaičius pateikė Kijevo kelių policija. Kaip ir Lietuvoje, Ukrainoje policijos pareigūnams buvo primetamas kyšininkavimas: neblaivūs vairuotojai atsipirkdavo kyšiais, o ne baudomis. Nors toks reidas tikrai sveikintinas, jis nepakeičia situacijos iš pagrindų. Kaip ir Lietuvoje, Ukrainoje svarstoma galimybė iš neblaivių vairuotojų atimti vairuotojo pažymėjimus, tačiau šis įstatymas dar nepriimtas ir toks sprendimas gali būti vykdomas tik teismo nutarimu.
Galima padaryti išvadą, kad Ukrainoje nėra vieningos alkoholio vartojimo apribojimo politikos, o baudos nieko negąsdina, todėl tiek vaikai, tiek jaunimas, tiek suaugę žmonės gviešiasi alkoholio. Ir tai ne tik „karo keliuose“ aukos, bet ir auganti karta, kuri suvartoja vis daugiau alkoholio.
Dar labiau liūdina faktas, kad alkoholis gausiai vartojamas ne tik Ukrainoje, bet ir kitose pasaulio šalyse, todėl tikėtina, kad alkoholio suvartojimas ir ateityje augs.
Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotrauka: pontedeume.nireblog.com; villageeap.com
Meniu.lt informacija