Kiekvienam alaus mėgėjui smarkiau ima plakti širdis vien išgirdus žodį „Oktoberfest“. Šis alaus festivalis yra didžiausia gilias tradicijas turinti liaudies šventė pasaulyje. Festivalis, kuris džiugina ir sutraukia milijonus turistų ir pačių vokiečių, švenčiamas jau beveik 200 metų. Visus šiuos žmones vienija silpnybė alui.
„Oktoberfest“ vyksta kasmet, rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje, Bavarijoje, Vokietijoje, Miunchene, Teresės pievose. Pastaraisiais metais „Oktoberfest“ apsilanko apie 6 milijonus žmonių, kurie išgeria virš 5 milijonų litrų alaus (litrinių alaus bokalų, taip vadinamų Maß Bier).
Pirmą kartą „Oktoberfest“ buvo švenčiama 1810 m. spalio 12 dieną, kunigaikščio Liudviko I, būsimo karaliaus, ir jo išriktosios Prūsijos karalaitės Thereses von Sachsen-Hildburghausen vestuvių proga. Į iškilmes buvo sukviesti Miuncheno gyventojai, šventė vyko priešais miesto vartus, vietinėse pievose, kurios po renginio pavadintos „Teresės pievomis“. Iškilmės baigėsi žirgų lenktynėmis. Pagal išleistą įstatymą, jos vėl turėjo įvykti lygiai po metų. 1811 metais žirgų lenktynių proga kartu vyko liaudies festivalis, sujungtas su žemdirbystės paroda. Jau 1818 metais įrengtos karuselės ir sūpuoklės, o kioskeliuose pradėtas pardavinėti alus.
Išvertus iš vokiečių kalbos Oktoberfest reiškia „spalio šventė“. Atsižvelgus į festivalio ilgumą ir spalio mėnesį vyraujančius šaltus orus, alaus šventė perkelta į rugsėjo pabaigą dar 1872 metais.
Pagal visas tradicijas, paskutinį rugsėjo šeštadienį „Oktoberfest“ iškilmingai pradedama eitynėmis, priekyje joja jauna mergina ant žirgo, po jos seka vežimas su miesto meru ir Bavarijos gubernatoriumi. Po pastarųjų traukia spalvingai apsirengę alaus daryklų savininkai, padavėjai ir padavėjos, muzikantai.
Tiksliai 12 valandą miesto meras, trenkęs mediniu plaktuku, atidaro pirmąją legendinio monarchinio alaus „Märzenbier“ statinę. Po to pasigirsta šūkis „Ozapf is, Angezapft ist“ arba „Oktoberfest“ (pasakomi metai) atidarytas!“
Ir štai šventė, trunkanti net 16 dienų, prasideda! Netoli senosios katedros, didelėje aikštėje, įsikuria alaus daryklų palapinės. Festivalio svečiai, užsieniečiai, o taip pat patys vokiečiai noriai kilnoja litrinius alaus bokalus ir valgo užkandžius prie alaus, dainuoja chorines vokiškas dainas, susikimba rankomis ir ritmingai juda į šonus. Vienu metu tas pačias melodijas užgroja 400 orkestrų.
Šventės metu vyksta ugnies šou, įvairūs konkursai, tikrinantys dalyvių žinias apie alų. Vienas iš įdomesnių konkursų yra skirtas padavėjoms – laimi ta, kuri vienu metu paneša daugiausia litrinių alaus bokalų. Rekordininkės gali pasigirti pernešusios virš 10 tokių bokalų!
Kaip bebūtų linksma, kiekvieną vakarą šventė užsidaro lygiai 22.45 tam, kad kitą dieną vėl galėtų suburti alaus mėgėjus į vieną vietą.
Kiekvienais metais tūkstančiai vokiečių bando išnešti iš renginio oficialius bokalus, kurie kasmet būna skirtingų modelių. Šiek tiek faktų:
Išties įspūdingi skaičiai. Neveltui ši šventė didžiausia pasaulyje.
Parengė Elena Germanovič
Šaltiniai: pl.wikipedia.org, nawidelcu.pl
Nuotrauka: mondobirra.org, jaunted.com