Meksikos virtuvėje naudojama daug prieskonių ir padažų. Vienas svarbiausių – salsa. Salsa – tai labai aštrūs padažai, į kurių sudėtį būtinai įeina aitriosios paprikos bei pomidorai. Jie patiekiami prie žuvies, mėsos, paukštienos, pupelių ir kiaušinių patiekalų.
Kitas labai populiarus meksikietiškas patiekalas – tortilijos. Tai apskriti kukurūzų miltų blyneliai, kepami Meksikoje dar nuo actekų laikų. Tortilijos valgomos su labai aštriais padažais. Jos gali būti ir įdarytos, ir be įdaro, patiekiamos ką tik iškeptos arba šiltos.
Meksikietiški patiekalai labai aštrūs, įvairiausių spalvų, skonių bei aromatų. Šių patiekalų skonio „gaisras“ užkandamas įvairiausiais egzotiniais vaisiais bei užgeriamas tekila – garsiuoju gėrimu, gaminamu iš mėlynosios agavos.
Meksikietiškoje virtuvėje plačiai naudojami ir įvairiai valgomi kaktusai. Dažnai stropiai „nuskusti“ kaktusai supjaustomi ir naudojami salotoms gaminti. Jų skonis ne blogesnis, negu agurkų. Minėtinas ir dar vienas netradicinis patiekalas – susukti didoki keptos kiaulių odos gabalai. Jeigu jie tinkamai pagaminami ir neperkepami, iš jų gaunamas ypač švelnus užkandis – čičaroni, pardavinėjamas lyg traškučiai.
Maloniausia susipažinti su galybe įvairiaspalvių meksikietiškų patiekalų restorane. Pirmiausia bus atneštas paprastutis, bet subtilaus skonio patiekalas. Tai gali būti sviestas, pagardintas česnakais ir kinza bei šiek tiek pasūdytas. Kartu patiekiamos karštos bandelės, ištirpsiančios burnoje anksčiau, nei ant jų bus užteptas sviestas. Arba saikingai aštrios daržovių salotos su skrebučiais. Bet nepamirškime, kad pagrindiniai patiekalai dar laukia. Jeigu į padavėjo klausimą – ką valgysite – atsakysite, vardindami pupelių, ryžių bei kukurūzų patiekalus, būsite nesuprasti, nes valgyti Meksikoje reiškia valgyti mėsą.
Meksikietiški mėsos patiekalai labai įvairūs. Vienas garsiausių – gabaliukais supjaustyta kiauliena, troškinta ypatingame padaže, paruoštame iš apelsinų ir įvairių prieskonių. Šiuo būdu paruošiamas labai aromatingas oranžinės spalvos patiekalas. Su įvairiais padažais ruošiama ir veršiena, jautiena ar vištiena. Prie didelio mėsos patiekalo būtinai patiekiamas gausus garnyras – keptos bulvės arba ryžiai, pupelių tyrė, žiediniai kopūstai ir keletas kepto banano gabalėlių.
Meksikiečiai mėgsta ir žuvų bei jūrų gėrybių patiekalus: karštus ir šaltus, įvairius jų kokteilius bei salotas. Jūrų gėrybių karalienės yra krevetės: mažosios naudojamos salotoms – kokteiliams, o didžiulės karališkosios scampi patiekiamos karštos, nors ir orkaitėje apkeptos su svogūnais bei paprikomis. Arba paruošiamos kario ir medaus padaže.
Prie pagrindinių patiekalų derinamos įvairiausios salotos, pavyzdžiui, tunų, sumaišytų su susmulkintais svogūnais bei pomidorais. Šiomis salotomis įdaromi avokadai.
Garsiosios meksikietiškos salotos Guakomole gaminamos taip: nuvalytas avokadas sutrinamas į tyrę, įdedama susmulkinto svogūno, pomidorų, viskas gausiai apšlakstoma citrinų sultimis. Šios salotos valgomos su kukurūzų traškučiais arba kukurūzų miltų tortilijomis, kurios Meksikoje valgomos kaip duona.
Kukurūzai – vienas pagrindinių meksikiečių produktų. Iš jų miltų ne tik buvo kepami paplotėliai bei tortilijos, bet ir verdama košė, gaminamas netgi gaivinantis bei tonizuojantis gėrimas, užpilant kukurūzų miltus vandeniu ir laikant šį mišinį keletą dienų. Šiais laikais panašus gėrimas gaminamas naudojant ryžių miltus.
Meksikiečiai ir karštuosius, ir šaltuosius patiekalus derina su tropiniais vaisiais, pirmiausia su mangais. Gaminant desertus, netradiciškai derinami moliūgas ir imbieras, kurie vadinami kalabasa ir dažnai konservuojami nendrių cukruje.
Gėrimai meksikiečiams, gyvenantiems karštame klimate, labai svarbūs. Mėgstamos tradicinės apelsinų, mandarinų, ananasų sultys, bet gaminamos ir egzotinės tamarindų sultys, kurios, nepaisant gasdinančios juodos spalvos, labai gerai numalšina troškulį. Minėtam gėrimui prilygsta galbūt tik xamaika – atšaldytas įvairių gėlių žiedų nuoviras.
Stiprūs gėrimai geriami iš mažų taurelių mažais gurkšneliais. Maža tekilos taurelė gali būti geriama visą vakarą, citrina ir druska vartojama ne tik tradiciškai su tekila, bet ir su alumi, kad karštyje gerti šaltą alų nebūtų pavojinga – citrinų sultys padeda apsisaugoti nuo peršalimo. Mėgėjai geria ir panašų gėrimą mičelada – prie anksčiau išvardintų komponentų pridedama ir daug pačių aštriausių pipirų.
Europiečiams meksikietiška virtuvė per daug pikantiška, todėl didžiausiuose Europos miestuose meksikietiškų restoranų nėra daug.
Meksikietiškos avokadų salotos
3 nuvalyti avokadai,
2 žalios aitriosios paprikos, supjaustytos griežinėliais,
2 valg. š. susmulkintų svogūnų,
žiupsnelis koriandro,
alyvų aliejaus,
žiupsnelis druskos,
šlakelis citrinų sulčių.
Avokadus supjaustyti, apšlakstyti citrinų sultimis, sumaišyti su likusiais nurodytais produktais ir patiekti.
Ona Jurkšienė, LRVVKA
www.sxc.hu archyvo nuotr.