Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Mažųjų Karpatų vyno keliais (Svetur)

2004-12-08
Publicējiet savu rakstu

Apie slovakų virtuvų esame girdėję: ji so­ti, gera. Tačiau retas, vykdamas į Slovaki­ją, dar turi tikslą paragauti slo­vakų vyno. Gal iš anksto męs žiū­rime į juos su įtarimu - juk dau­geliui lietuvių vyno šalys yra Pran­cūzija, Italija, Ispanija, dar tolesni kraštai. Panašiai, su išankstine neigiama nuostata, beje, mano­ma ir apie Vokietiją bei Austriją. Dažnai viešint Čekijoje, teko įsitikinti, kad ir ten moka pagaminti gerą vyną, ką jau kalbėti apie Austriją ir Vokietiją.

Žinoma, jog šie vėsesnio klimato kraštai negali pasigirti tokiu ekstraktyviu vynu, kaip šilto klimato šalys, tačiau baltasis čia gaminamas išties puikus, o kai kurie gamintojai sugeba padaryti labai gero raudo­nojo vyno iš „Pinot Noir“veislės arba įvairiausių jos giminaičių.

Lapkritį - atvirų durų dienos
Norėdami artimiau susipažinti su Slovakijos ir Pietų Moravijos vynu, su kolega išsirengėme pasidairyti po tų kraštų vyno re­gionus. Kad nereikėtų spėlioti, kur važiuoti, patarimo paprašė­me vyno žurnalistų iš Slovaki­jos ir Pietų Moravijos.

Vynas dabartinės Slovakijos teri­torijoje, šaltinių duomenimis, ga­mintas 400 m. pr. Kr., o dabar senos vyndarystės tradicijos labiausiai susijusios su pietiniais šalies re­gionais. Populiariausias - Mažų­jų Karpatų regionas, esantis vos keliolika kilometrų į šiaurę ir į rytus nuo Bratislavos, kur drie­kiasi ir Mažųjų Karpatų vyno kelias (Malokarpatska Vinna Cesta). Pas­taraisiais metais tai yra vienas iš populiariausių turistinių maršrutų. Tiek šalies, tiek vietos val­džia čia organizuoja įvairiausių renginių vyno mėgėjams. Svarbiau­sias iš jų - regiono vyninėse lapk­ritį vykstančios
Atvirų durų die­nos, kur laukiama svečių, visur vyksta degustacijos.

Vyno kelias prasideda šv. Urbano vyninėje, esančioje Bratis­lavos senamiestyje, driekiasi per 57 vyninines senuosiuose karališkuose miesteliuose Sviety Jur, Pezinok, Modra bei kaimeliuose pakeliui. Atvirų durų dienos - ne vie­ninteliai su vynu susiję renginiai. Rengiamos ir vyno mugės, ir vy­nuogių rinkimo šventės. Daugiau apie jas galima sužinoti vyno kelio interneto svetainėje www.mvc.sk


Keptos žąsys - į burną pačios
Tų vietovių trauka glaudžiai susijusi su senomis, dar keltų ir Romos laikų, tradicijomis vynines steigti palei visą Dunojaus upę. Mena šios vietos ir viduramžių vokiečių kolonizatorius, taip pat prisidėjusius prie vynmedžių au­ginimo. Vyno kelio miestai, mies­teliai bei kaimai atvykėlius pasitinka XIII a., XIV a. rūmais, bažnyčiomis, senomis nuotaikin­gomis turgaus aikštėmis.

Svaty Jur atvykėliams siūlo unikalius gamtos rezervatus, iš X a. išlikusių pilių liekanas, taip pat renesansinę Palfio tvirtovę. Visai netoli nuo šio miestelio galima ap­lankyti Bialy Kamien pilies liku­čius. Šiek tiek į rytus esantis kai­melis Slovensky Grob garsėja kep­tomis žąsimis, kurias gyventojai siūlo tiesiog savo trobose, prie jų - ir savos gamybos vyno taurę. Vaikš­tant po miestelį akį glosto senų na­mų sienos, išpuoštos liaudies or­namentais. Nesibaidykite užsuk­ti į kapines, nes čia galima pama­tyti įspūdingų medinių kryžių.

Kelio perlas – Modra
Toldami nuo Bratislavos pasie­kiame Mažųjų Karpatų vyno ke­lio centrą Pczinoką. Tai istorinis laisvais karališkasis miestas, dabar - Slovakijos vyno gamybos cent­ras. Pczinoke gausu istorinių ir architektūros paminklų - XVII a. rū­mai, kuriuose taip pat galima pa­ragauti vietinio vyno, senovinių namų apsupta miesto Rotušė.

Tarp Pezinoko vyninių,­ šios vertos dėmesio: vyno ūkis „Pavelka Sobolič s.r.o.“ (degustacinės šio ūkio patalpos įrengtos parapiji­nės bažnyčios (Farska pivnica) rūsiuose) ir „Vino Matysiak“ - šei­mos įmonė, gaminanti didelį vyno asor­timentą.

Dar siauriau esanti Modra dėl savo puikių apylinkių ir vynuo­gynais apsodintų kalvų vadinama Mažųjų Karpatų vyno kelio perlu. Pirmą kartą dokumentuose jos vardas paminėtas 1158 m., 1607 m. Modrai suteiktas kara­liškojo miesto statusas. Be vynuo­gynų ir vyno rūšių, Modros įžymybė yra keramikos dirbtuvės, kuriose dirbama rankomis, senai­siais būdais.

Dar už 10 km - Časta; greta jos tarp miškingų kalvų iškyla Červeny Kamen pilis. Dabar čia muziejus. Vynuogynai baigiasi šiek tiek tolėliau, prieš pat Smolenice. Pastarasis miestelis garsus sa­vo pseudogotikine pilimi. Joje vei­kiančiame vyno rūsyje galima pa­ragauti ir įsigyti regiono vyno. Čia baigiasi Mažųjų Karpatų vyno kelias.

Išaugo ant griuvėsių
Dauguma Slovakijos vyno įmo­nių įkurtos po 1990 m., privati­zavus valstybines įmones.

Iš naujųjų išgarsėjo „Pavelka“ vynas, šio vardo istorija neilga, prasidėjo ji 1995 m. Vardui atsirasti padėjo socialistinio ūkio griū­tis ir dviejų vyndarių, dviejų Mi­lanu - Pavelkos ir Soboličio - am­bicingi planai.

Jų įmonė, vadinama   „VPS s.r.o“ , turi 35 ha vynuogynų. Didesnę jų dalį sudaro baltosios vynuo­gių veislės: itališkoji ir „Reino Ricsling“, „Mueller Turgau“, „Pinot Gris“ ir „Pinot Banc“, „Palava“ ir „Gruner Veltliner“. Taip pat - raudo­nosios: „Frankovka“, „Neronet“,‘ „Cabernet Sauvignon“ ir „Pinot noir“. Įmonės pasididžiavimas - nuo 2000 m. pradėtas gaminti cuvee „Pa­ves“. Šis „Cabernet Sauvignon“, „Frankovka“ ir „Neronet“ veislių mišinys, fermentuotas ąžuolo statinėse, pasižymi stipriais taninais nestipriu, bet maloniu aromatu. Iš baltojo šios įmonės vyno didžiausią įspūdį padarė Reino „Rieslintg“ 2003 m. derliaus, „Rulanske Biele“  ir  'Palava“.

„Palava“, mums visai nežinomos vynuogės, gana populiarios Slo­vakijoje ir Čekijoje. Veislė išves­ta Moravijoje kryžminant „Traminer“ ir „Mueller Turgau“. Šių vy­nuogių vynas pasižymi muska­tiniu aromatu, prieskoniais, pa­veldėtais iš „Traminer“, bei dar­niu rūgštingumu.

Įdomiausią vyną teko ragauti taip pat naujoje įmonėje „Vino Mrva & Stanko“. Jos savininkai, 1999 m. ėmęsi verslo du jauni vy­rai, jau gali džiaugtis puikiu vy­nu, parduodamais tik geruose restoranuose bei specializuotose parduotuvėse. Su savo vynais su­pažindino pats savininkas Vla­dimiras Mrva. Tarp įmonės bal­tųjų vynų išsiskyrė Reino „Riesling“ (2003 m. derliaus, kabinet), „Veltlinske Zclcne 2003 Spaotlese“ ir sausasis „Traminer cerveny 2003 kabinet“.

Šioje įmonėje radome ir pui­kaus raudonojo vyno - jų „Rulanske Modre“ („Pinot Noir“) pakoregavo ėmusią dominuoti nuo­ monę, jog raudonasis vynas nė­ra stipriausia slovakų vyndarių produkcija. Tą atradimą patvir­tina ir įmonės „Cabernet Sauvignon“ pelnyti aukso medaliai. Tarp puikių vynų gaminančių įmonių reikėtų paminėti ir „Karpatska Perla“, „Vrabelske Vino“.

Klasifikuojant vynus Slovakijoje ir Čekijoje prisilaikoma vo­kiškosios sistemos.

Mažųjų Karpatų vyno kelyje yra daug įdomių vyninių, keliaujan­tiems pro tas vietas gali pasitaikyti ir visai netikėtų susitikimų su paprastais vyndariais, primi­tyviomis namų sąlygomis paga­minančiais labai malonių vaisi­nių, aromatingų vynų.

Toks nuotykis atsitiko ir mums. Beslampinėdami Modros pakraš­čiais ir beieškodami įdomesnių miestelio užkampių sutikome pa­gyvenusį vyrą, grįžtantį iš savo vynuogyno. Žmogus pasiteiravo, ką  veikiame miestelio pakraštyje. Pa­aiškinome, jog domimės vynuo­gynais, ir jis vėl atvėrė savo vy­nuogyno vartus, pakvietė jį ap­ žiūrėt i, o vėliau jau teko sėsti į jo daug mačiusią „Škodą“ ir važiuoti ragauti garaže gaminamų vynų. Kaip tik pas Jaroslavą Karliką ir paragavome „Palavos“. Reikia manyti, kad tokių namudininkų tuose kraštuose yra ir daugiau. Jų vynai nėra visada pačios aukščiau­sios kokybės, tačiau atmosfera, tvy­ranti aplink, ir bendravimas su tais atsidavusiais vynui žmonėms teikia daug malonumo.

Dr. Jurgis Šliogeris iš Slovakijos
„VŽ Savaitgalis“ informacija