Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Lietuvoje lankėsi škotiško salyklinio viskio „Glenfiddich“ atstovai

2006-05-04
Publicējiet savu rakstu

Lietuvos restoranų savininkams, vadovams ir barmenams balandžio 25-27 dienomis buvo surengta įdomi degustacija. Tomis dienomis UAB „Mineraliniai vandenys“ kvietimu Lietuvoje lankėsi škotiško salyklinio viskio „Glenfiddich“ atstovai. Trijuose miestuose organizuotų viskio vakarų dalyviai buvo supažindinti su įvairaus išlaikymo salykliniais „Glenfiddich“ viskiais, jų atsiradimo istorija ir gamybos ypatumais.

Degustavimui buvo pateikti šeši skirtingi „Glenfiddich“ salykliniai viskiai – 12, 15, 18, 21 ir 30 metų išlaikymo. Kai kurie jų dar naujovė ir retenybė Lietuvoje. Pirmą kartą Lietuvoje buvo pristatytas „Glenfiddich Caoran Reserve“ – stipriai durpių dūmu dvelkiantis salyklinis viskis. Susirinkusius sužavėjo ypatingieji bei prabangūs 21 ir 30 metų išlaikymo „Glenfiddich“ viskiai. Pastarųjų į Lietuvą įvežamas ribotas kiekis, nes jų paprasčiausiai nėra daug pagaminama. Tačiau jau degustacijų metu išgirdę restoranų vadovų pageidavimus, gamyklos atstovai pažadėjo pasirūpinti, kad šie retieji viskiai atkeliautų ir į Lietuvos restoranus bei barus.

„Glenfiddich“ atsiradimo istorija
Kai 1963 metais „William.Grant & Sons“ pasaulio rinkai pateikė naujovę – nemaišytą salyklinį (single malt) viskį „Glenfiddich“, konkurentai tokį žingsnį laikė beprotybe. Buvo manoma, jog gryni salykliniai viskiai yra per sodrūs, per daug kvapnūs ir, galiausiai, per sudėtingi britams ar užsieniečiams. Iki tol grynas salyklinis viskis buvo tik Škotijoje pasitaikanti retenybė.
Tačiau viskio mėgėjai iš karto pripažino šią naujovę, ir per gana trumpą laiką pasaulyje pasikeitė viskio mada, o salykliniai viskiai pagaliau buvo įvertinti.

Ši sėkmė nėra nulemta vien atsitiktinumo. „Glenfiddich“ yra vienintelis Škotijos Aukštumų salyklo viskis, distiliuotas, brandintas ir išpilstytas į butelius toje pačioje gamykloje-ūkyje. Siekiant apsaugoti Robbie Dhu šaltinį, kurio vanduo naudojamas „Glenfiddich“ gamybai, Grantų šeima nusipirko aplink šaltinį plytinčią žemę. Šiuo metu toje pačioje žemėje auginami ir miežiai, skirti viskio gamybai.

Dažnas susimąsto, kaip įmanoma ištisus dešimtmečius brandinti daugybę statinių viskio, kiek tam reikia sandėlių ir statinių. Vien Duftaune ir jo apylinkėse yra daugiau nei 40 hektarų sandėlių. Nuosavose statinių dirbtuvėse – tai irgi didelė retenybė šiais laikais – kas savaitę paruošiami tūkstančiai statinių.

Šiuo metu kiekvienas norintis gali aplankyti „Glenfiddich“ viskio gamyklą Škotijoje. Gamintojai pasididžiuodami pristato visą šio viskio gamybą, lankytojus įsileidžia nemokamai. Neseniai „Glenfiddich“ viskio mėgėjams pasiūlė ir unikalią vardinio butelio paslaugą – specialioje etiketėje atspausdinamas pirkėjo tekstas, pavyzdžiui, dovanos gavėjo vardas ir proga, kuria šis prabangus viskis dovanojamas. Tokiu būdu pasaulyje populiariausio gryno salyklinio viskio butelis tampa išties nepamirštama dovana.

Apie „Glenfiddich“ viskius
„Glenfiddich Special Reserve 12 Year Old“ neseniai pakeitė savo pirmtaką – „Glenfiddich“ viskį be išlaikymo (amžiaus) nuorodos. Nors naujasis viskis yra brandintas ilgiau, šio viskio distiliuotojai ištikimiems „Glenfiddich“ gerbėjams paliko tą pačią gėrimo kainą. Malonus ir gaivus šio viskio aromatas primena kriaušių ir net pušų ūglių, tropinių vaisių kvapų natas. Savitas, gerai subalansuotas vaisinis skonis neturi kitiems viskiams būdingo durpių skonio aitrumo. Dėl savo švelnumo ir ilgai burnoje išliekančių pojūčių „Glenfiddich“ labai patinka visiems viskio ragautojams.

„Glenfiddich Caoran Reserve 12 Year Old“ – stipriai durpių dūmu dvelkiantis salyklinis viskis. Iš pradžių jaučiamas dūmų aromatas, vėliau pajuntamos aštresnės natos, pereinančios į specifinius saldžiųjų vaisių aromatus su švelniu ir ilgai išliekančiu durpių poskoniu.

„Glenfiddich Solera Reserve 15 Year Old“ aromatas primena vaisius, jaučiamos medaus ir vanilės natos. Šiam viskiui gaminti naudojama unikali Solera brandinimo sistema. Pirmiausia viskis brandinamas trijų rūšių medinėse statinėse (ne mažiau kaip 15 metų): tradicinėse ąžuolo statinėse, naujo ąžuolo statinėse bei statinėse, kur anksčiau buvo brandintas cheresas. Toliau kruopščiai atrinkti viskių distiliatai iš skirtingų statinių pamažu dalimis supilami į vadinamąją didžiąją Solera statinę. Čia sumaišomi senesni ir 15 metų išlaikymo viskiai. Kai ši statinė pripildoma, išpilstymui į butelius skirta viskio dalis nupilama papildomai „susigulėti“, ir tik tuomet viskis išpilstomas į butelius. Solera privalumas – natūralus senų ir jaunesnių (bet nejaunesnių nei 15 metų) salyklinių viskių maišymas. Šiame viskyje yra ir dalis labai seno viskio.

„Glenfiddich Ancient Reserve 18 Years Old“ – elegantiško, obuolių ir ąžuolo aromato bei puikiai subalansuoto skonio viskis. Tai viskio žinovų ir meistrų nepakartojamas kūrinys. Šis viskis 18 metų brandinamas Oloroso chereso statinėse ir tradicinėse burbono statinėse. Vėliau viskio meistrų sumaišomas ir išpilstomas į butelius.

„Glenfiddich Grand Reserve 21 Years Old“ – pagrindinė šio viskio ypatybė yra ta, kad jis buvo brandinamas Kubos romo statinėse. Todėl viskis yra tirštas, labai įdomaus, saldesnio skonio. Jaučiami gėlių, bananų, karamelės aromatai, odos ir ąžuolo natos. Pirmiausia jaučiamas švelnus skonis, vėliau gaiviai sausas su lengvais prieskonių, dūmų ir laimo prieskoniais, ilgai išliekantis.

„Glenfiddich Reserve 30 Years Old“ – prestižinis salyklinis viskis su stipriai išreikštu medžio skoniu ir aromatu, jaučiami gėlių aromatai ir medaus poskonis. Brandintas chereso statinėse. Puikiai tinka pagerbti ypatingą svečią ar ilgam vakarui su senais draugais.


Meniu.lt ir „Glenfiddich“ informacija
Vytauto Mickevičiaus nuotraukos