Pieneliai ir kiti pieniški desertai
Migdolų pienelis
Sauja karčiųjų migdolų, 1 ½ litro pieno, 100 g cukraus, 5 kiaušiniai, 5 tryniai arba 6 kiaušiniai.
Sutrinti saują karčiųjų migdolų, išmaišyti su puse litro nenugriebto pieno, 100 g cukraus ir išspausti. Išplakti penkis trynius ir penkis kiaušinius, sumaišyti su migdolų tyrele, perkošti per sietą, supilti į fajansinį puodelį arba salotinę ir pašauti į vidutinio karštumo krosnį. Kai pagels ir bus galima pjaustyti peiliu, ataušinti ir patiekti pabarsčius cukrumi. Visus pienelius galima patiekti šiltus arba šaltus.
Kavos pienelis
1 stiklinė stiprios kavos, 1 litras pieno, 100 g cukraus, 5 kiaušiniai, 5 tryniai.
Stiklinę stiprios kavos sumaišyti su litru virinto pieno arba grietinėlės ir 100 g cukraus, įmaišyti penkis trynius ir išplaktus penkis kiaušinius, perkošti, supilti į salotinę ir apkepti nelabai karštoje krosnyje.
Kavos kvapo pienelis
½ stiklinės kavos pupelių, ¾ stiklinės cukraus, 1 litras pieno, 5 kiaušiniai, 5 tryniai.
Paskrudinti pusę stiklinės kavos, užplikyti puse litro karštos grietinėlės ir uždengti, kad prisitrauktų. Išplakti penkis kiaušinius ir tiek pat trynių, sumaišyti su grietinėle ir puse tiklinės smulkaus cukraus, perkošti į salotinę ir apkepti vidutinio karštumo krosnyje.
Šokoladinis pienelis
100 g šokolado, 1 litras pieno, ¾ stiklinės cukraus, 5 kiaušiniai, 5 tryniai.
Tarka sutarkuoti šokoladą, užpilti verdančiu nenugriebtu pienu ir suberti cukrų. Išplakti penkis kiaušinius ir tiek pat trynių, sumaišyti su šokoladiniu pienu, perkošti per sietą į salotinę ir apkepti.
Garuose virtas pienelis
10 kiaušinių, 1 litras pieno, ¾ stiklinės cukraus.
Gerai išplakti dešimt kiaušinių, sumaišyti su litru nenugriebto pieno, perkošti per sietą į formą, įstatyti į puodą su verdančiu vandeniu, uždengti ir virti. Kai nelips prie peilio, išimti formą, pastatyti šaltai, kad pienelis sustingtų, tada išimti, pabarstyti cukrumi ir užpilti grietinėle su smulkiomis razinomis arba pieno padažu.
Rusiškas kildytas pienas
3 litrai pieno, 1 ½ stiklinės grietinėlės, 2 šaukštai rūgščios grietinės. Prie jo – cukraus.
Tris litrus šviežio pieno sumaišyti su 1 ½ stiklinės grietinėlės ir pastatyti krosnyje prie įkaitusių anglių, kad pamažu virtų. Kai užsitrauks geltona plėvelė, ją išmaišyti ir virti gerą valandą, vis išmaišant atsiradusią plėvelę. Paskui pastatyti šaltoje vietoje, kad šiek tiek atvėstų, įdėti du šaukštus rūgščios grietinės ir šiltoje vietoje surauginti. Atšaldžius valgyti su cukrumi.
Angliškas sviestas
1 ½ litro grietinės, 200 g cukraus, truputis vanilės arba aromatizuoto aliejaus. Prie jo grietinėlės kremo.
Pusantro litro šviežios tirštos grietinės išplakti šluotele. Kai pradės tirštėti, įberti 100 g smulkaus cukraus ir truputį vanilės, įpilti aliejaus arba rožių vandens, išmaišyti, sudėti į audeklą, stipriai surišti ir nakčiai pakabinti ledainėje. Kitą dieną išimti į pusdubenį ir užpilti grietinėlės padažu, sutirštintu cukrumi ir tryniais.
Žemės sūris pusryčiams
1 ½ litro grietinės, druskos ir saujelė kmynų.Pusantro litro tirštos šviežios grietinės pasūdyti, įberti kmynų, supilti į stiprų sūrmaišį, užrišti ir 24 valandoms užkasti po žeme sode arba rūsyje. Išėmus iš žemės atsargiai ištraukti iš sūrmaišio, kad nesutrupėtų. Vietoj kmynų galima naudoti grūstas garstyčias.
„Lietuvos virėjos" autorė Vincenta Zavadska pirmuosius knygos leidimus paslaptingai pasirašė inicialais W. A. L. Z. Kas ji buvo, šią paslaptį žinojo visi - ponia priklausė Lietuvos ir Lenkijos kultūriniame gyvenime gerai žinomai šeimai. Juzefas Zavadskis buvo Vilniaus universiteto tipografas, vėliau spaustuvę paveldėjo jo sūnus Adamas, autorės vyras. Ponia Vincenta, be abejonės, išmanė svetimų šalių virtuves, pirmiausia prancūzų, taip pat mokėjo patiekti madingą anglišką arbatą. Pati būdama šeimininkė iš pašaukimo, žinojo, kiek rūpesčių gali sukelti patiekalų derinimas. Tad knygos pradžioje įdėjo pasiūlymų, kokius „pietus ruošti kiekvieno mėnesio vieną savaitę, patiekalams naudojant tuo metų laiku turimus produktus".