Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Kokį vyną renkasi australai

2005-01-22
Publicējiet savu rakstu

Baigiantis metams daugelyje sričių renkami geriausi, gražiausi, populiariausi ir pan. Vyno pasaulis – ne išimtis, taigi metams baigiantis vyno žurnalai, ekspertai renka geriausius vynus.
Australijos spaudoje kasmet skelbiami pirkėjų populiariausiais (perkamiausiais) išrinkti metų vynai. Raudonieji ir baltieji vynai, iš kurių renkami nugalėtojai, dar suskirstyti į tris kategorijas: komerciniai, plataus vartojimo vynai (parduodami daugiausia prekybos centruose); premium, aukštesnės klasės, kokybės ir kainos vynai (daugiausia parduodami prestižinėse parduotuvėse) ir trečioji kategorija - vynai, parduodami specializuotose vyno parduotuvėse (boutique vynai).

Nugalėtojas - lietuviams pažįstamas
Prieš vardijant nugalėtojus reiktų atkreipti dėmesį į tai, jog Australijos rinkoje absoliučiai karaliauja vietinės gamybos vynai. Net ir vadinamuosiuose vyno „butikuose“ galima užtikti tik labai nedaug vyno iš kitų šalių, todėl savos produkcijos ir perkama daugiausia. Tarp baltųjų vynų visose kategorijose 2004 m. nugalėtojų laurai atiteko 'Chardonnay' veislės vynams. Du iš jų brandinti ąžuolo statinėse, sodrūs vynai, tikri australietiško „Chardonnay“ vyno stiliaus atstovai. Tarp mūsų vyno mėgėjų, manau, jie taip pat turėtų pasisekimą. Geriausiu Commercial kategorijos vynu australai išrinko jau ir Lietuvoje gerai žinomą vyną „Jacob's Creek Chardonnay“, 2004.

Premium kategorijos metų vynas - „Leeuwin Estate Art Series Chardonnay“, 2001. Leeuwin Estate vyno ūkis yra Vakarų Australijoje. Jo šeimininkas Denis Horganas 1974-aisiais, žinomo Kalifornijos vynininko Roberto Mondavi patartas, pradėjo gaminti vyną. Šio ūkio terroir (terroir – kompleksinis dirvožemio, klimato bei oro sąlygų derinys, lemiantis vyno kokybę) ypač tinka 'Chardonnay“ veislei auginti. „Art Series Chardonnay“ 2001 vyną žurnalas „Wine Spectator“ įvertino nepaprastai gerai – 98 iš 100 balų.

Boutique kategorijos laimėtojas - „Scarborough Traditional Chardonnay“, 2001 – iš nedidelio ūkio Hanter Valley regione. Ūkio savininkas, o kartu ir vyndarys Ianas Scarboroughas gamina burgundiško stiliaus vynus iš 'Chardonnay' ir 'Pinot noir' veislių vynuogių ir parduoda juos tik per boutique parduotuves ir restoranams.

Raudonieji vynai
Raudonųjų vynų Commercial kategorijos nugalėtoju išrinktas „Jacob's Creek Shiraz Cabernet“, 2002. Nuo praėjusių metų jo taip pat galime paragauti ir Lietuvoje. Bėda tik ta, kad Australijoje šios kategorijos vynai kainuoja perpus ir daugiau kartų pigiau (apie 15 Lt) nei pas mus.

Premium laimėtojas - „Penfolds Bin 389 Cabernet Shiraz“, 2001. Vėl - išrankesniems mūsų vyno mėgėjams puikiai žinomas vynas. Tiesa, jo mes galime įsigyti tik specializuotose vyno parduotuvėse – „Gėrimų pasaulyje“ ar „Vyno klube“ Vilniuje.

Tai labai sodrus, galingų taninų, aromatingas vynas. Jo kaina vyninėje - 41,5 AUD. „Bin 389“ buvo sukurtas kaip kultinio „Grange“ vyno jaunesnysis brolis, net brandinamas jis tose pačiose statinėse.

Boutique parduotuvėse iš raudonųjų vynų didžiausią pasisekimą turėjo Tasmanijos atstovas – „Tamar Ridge Pinot Noir“, 2002. Toks pirkėjų pasirinkimas rodytų, jog išrankesni Australijos vyno mėgėjai ima linkti ne į šaliai būdingus vaisingo, ekstraktyvaus stiliaus vynus, o į subtilesnį burgundiškąjį stilių.

Importuotojai orientuojasi
Populiariausiu putojančiu vynu išrinktas „Jacob's Creek Chardonnay Pinot Noir NV“. Toks pirkėjų žodis lėmė, kad šios didelės ir garsios australų įmonės „plataus vartojimo produkcija“ pasirodė beesanti populiariausia: iš dešimties nominacijų net trijose kategorijose buvo išrinkti šios įmonės vynai. Tai, kad juos pasirinko ir mūsų importuotojai, rodo jų orientavimąsi plataus vartojimo rinkoje.

Dabar Lietuvoje atsirandant vis daugiau mažų importuotojų,lieka laukti ir elitinių australietiškų vynų. Pradžia tam padaryta - turime visą rikiuotę „Penfolds“ vynų.

2004 m. desertiniu vynu išrinktas Australijoje populiarios ir žinomos „De Bortoli“ įmonės vynas „Noble On“, 2002.

Ką rinktų lietuviai?
Pasvajokime, kaip atrodytų tokio vynų konkurso nominantai mūsų padangėje. Pasisukinėjus „Maximos“, „Rimi“, „IKI“ ir „Norfos“ prekybos centrų vynų skyriuose, ko gera, nesunkai atspėtume populiariausius/perkamiausius vynus. Tarp vadinamųjų Comercial tikriausiai susikautų akcijinis „J.P. Chenet su kuriuo nors iš „bulgarų“ ar „Kagor“ vynu.

Tarp Premium vynų greičiausiai pirmautų ispaniškasis ar čilietiškas.Aršiausia kova dėl perkamiausio tikriausiai kiltų tarp vienintelio Lietuvoje vynų boutique (turiu galvoje vilniškį Vyno klubą) vynų, kur pirkėjai taip akivaizdžiai neparodo savo simpatijų kuriam nors vienam vynui.Už tai tarp putojančiųjų vynų be konkurencijos tautos „šampanu“ drąsiai galime skelbti putojantį vyno gėrimą iš „Alitos“ mažiau nei už 3 litus.Būtų įdomu, jeigu toks konkursas Lietuvoje iš tikrųjų būtų paskelbtas.

Jurgis Šliogeris
„VŽ Savaitgalis (2005 m. sausio 21 d.)“ informacija