Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Kodėl moksleiviai turi kiekvieną dieną vartoti pieno produktus? (VMVT)

2006-09-08
Publicējiet savu rakstu

Pienas ir jo gaminiai yra būtini subalansuotos mitybos produktai. Pagal sudėtį pienas užima išskirtinę vietą tarp gyvūninių maisto produktų. Ir ne šiaip sau... Piene yra daugiau kaip 200 įvairių medžiagų, reikalingų žmogaus organizmo ląstelėms atsinaujinti ir energijai gauti. Tad prasidėjus mokslo metams, pienas ir jo gaminiai turi būti kiekvieno mokinio mitybos racione.

Pieną sudaro vidutiniškai apie 88 proc. vandens, 3-6 proc. riebalų, 2,5-3,5 proc. baltymų, 4-5 proc. laktozės (pieno cukraus), 0,7 proc. mineralinių medžiagų, vitaminų. Į pieno sudėtį įeina beveik visi mitybos požiūriu svarbūs komponentai, reikalingi organizmui augti, vystytis, atsinaujinti: visaverčiai baltymai, vertingi riebalai, angliavandeniai, mineralinės medžiagos, mikroelementai (kalcis, magnis, fosforas, kalis, cinkas, varis, jodas, fluoras, geležis, kobaltas, molibdenas), vitaminai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos – fermentai, organinės rūgštys, hormonai, imuninės medžiagos.

Pieno produktai yra pagrindinis kalcio ir magnio šaltinis. Kalcis ir magnis dalyvauja daugiau nei 300 fermentų veikloje, gerina nervinio impulso perdavimą ir raumenų darbą. Trūkstant magnio gali susilpnėti raumenys, atsirasti drebulys, mėšlungis. Organizme kalcio ir magnio apykaita glaudžiai susijusios.

Kalcis – vienas svarbiausių mineralų, be kurio mūsų organizmas negali normaliai funkcionuoti. Kalcis reikalingas formuojantis kaulams ir dantims, reguliuoja kraujo krešėjimą, padeda stabilizuoti ląstelių membranas. Kalcis sudaro 1,5-2 % žmogaus svorio, 99 % žmogaus kalcio yra jo dantyse ir kauluose. Rekomenduojama kalcio paros norma – 800-1000 mg.

Organizmas kalcio pats negali pasigaminti, todėl jo reikia gauti su maistu arba papildomai vartoti šio mineralo preparatus. Kalcis reikalingas mūsų kaulams ir dantims, būtinas širdies, inkstų bei kvėpavimo sistemos veiklos darnai, vartojamas esant hipokalcemijai, skydliaukės nepakankamumui, rachitui, kaulų lūžiams ir osteoporozei.

Pakankamas kalcio kiekis, gaunamas būtent vaikystėje ir jaunystėje, padeda padidinti maksimalią kaulų masę. Ji pasiekiama per pirmuosius dvidešimt metų. Kuo daugiau „sukaupiama“ kalcio, tuo labiau sumažinama kaulų lūžių rizika.

Naudingiausiais pagal maistingumą bei kalcio kiekį yra fermentinis sūris, pakankamai didelis kiekis jo yra raugintuose pieno gaminiuose. Sūris – nokintas arba nenokintas, minkštas arba puskietis, kietas arba labai kietas – pagal pasirinkimą ir skonį turėtų būti augančio, turinčio labai didelį protinį bei fizinį krūvį žmogaus mitybos racione.

Tačiau kai kurie žmonės skundžiasi, kad juos kankina nepageidaujama reakcija į pieną (jo sudedamąsias dalis) – alergija pienui ar pieno netoleravimas. Apie 50 proc. visų alergijos pienui atvejų sukelia laktoglobulinas, nors jis tesudaro apie 2 proc. visų pieno baltymų. Laktoglobulinas lengvai suirsta virintame ir raugintame piene. Ne visi žmonės toleruoja ir pieno cukrų (laktozę). Taip yra dėl to, kad žmogaus organizme nėra arba trūksta laktazės, kuri virškinamajame trakte skaldo pieno cukrų (laktozę), kad jis galėtų būti įsavinamas per kraują. Tokie žmonės vietoje pieno turėtų vartoti pieną be laktozės arba raugintus pieno gaminius – kefyrą, rūgpienį, jogurtą, acidofilinį pieną.

Vaikų mitybos racione turi būti pieno produktų. Šiam tikslui Žemės ūkio ministerija įgyvendina pieno produktų vartojimo vaikų ugdymo ir švietimo įstaigose paramą-programą PIENAS VAIKAMS. Šios programos dėka vaikų ugdymo ir švietimo įstaigose pakankamai brangiais ir maistingais pieno produktais gali mėgautis auganti karta.

Produkto pavadinimas

Riebumas

Baltymai, g

Kalcis, mg

Magnis, mg

Energinė 100 g produkto vertė, kcal

Pienas

3.5 proc.

3.3

118

12

65

Liesas pienas

0.1 proc.

3.4

113

12

33

Ožkos pienas

4.1 proc.

3.2

159

13

69

Rauginti pieno gaminiai be priedų

3.2 proc.

3.3

118-120

12

61

Varškė

18 proc.

14.0

88

23

234

Liesa varškė

0.5 proc.

19.8

96 -120

9

99

Fermentiniai sūriai

45-30 proc.

19-33

80-1080

35-57

250-450

Grietininiai ledai

10 proc.

4.0

140

22

180










     





VMVT informacija