Įsiplieskė aršūs debatai, kai Kinijos visuomenė sužinojo apie auginamas „olimpines“ kiaules. Vidurio šalyje daugelis žmonių gyvena ties skurdo riba, taigi nenuostabu, kad atsirado ir tokių komentarų, jog „Kinijoje geriau būti kiaule nei piliečiu“.
Pastaraisiais mėnesiais daugelis maisto kontrolės organizacijų JAV ir Europoje perspėjo, kad maisto produktuose, importuojamuose iš Kinijos, gausu „chemijos“. Kinų maisto produktų kokybė taip pat prisideda prie aplinkos taršos. Beveik pusė pagrindinių upių Kinijoje labai užterštos.
Kinijos visuomenė išties pasipiktino valstybės „politine misija“. Tokie blizgios išorės ar „fasado projektai“ ir anksčiau turėjo atgarsį istorijoje.
Kinų imperatorius Yang iš Sui dinastijos (581-619 m. po Kr. gimimo) norėjo prijungti kaimyninius regionus ir ieškojo būdų pritraukti užsienio pirklius į Kiniją. Užkariavęs naują regioną į Vakarus, jis įsakė visiems restoranams mieste ir kitiems miestams, išsidriekusiems palei kelią, vedantį į Vakarus, elgtis maloniai su visais pirkliais iš Vakarų ir apdovanoti juos dovanomis.
610 metais imperatorius Yang nusprendė įgyvendinti grandiozinį projektą. Pradedant nuo sausio 15 d., liaudies operos pasirodymai buvo perkelti prie Luoyang miesto Duan vartų. Muziką galima buvo girdėti už mylių nuo miesto. Projektas truko mėnesį, o kaštai buvo milžiniški.
Tuo pačiu metu imperatorius įsakė dekoruoti visas miesto parduotuves brangakmeniais ir prabangiomis medžiagomis. Gyventojams buvo įsakyta rengtis gražiais drabužiais. Netgi medžiai papuošti šilko juostomis. Kai pirklys iš Vakarų apsilankydavo restorane, jo savininkas turėjo jį valgydinti ir girdyti už dyką.
Restorano savininkams taip pat buvo įsakyta svečiams skelbti, kad jų valstybė tokia turtinga, kad jie niekada neprašo žmonių mokėti už maistą restorane. Tačiau ir pirkliai nebuvo kvaili, jie matė šilko juostomis puoštus medžius ir paklausė: „Yra daugelis vargingų žmonių, kurie negali apsirengti taip, kaip Sui dinastijos nariai. Kodėl valdžia neatiduoda jiems audeklų, užuot puošusi jais medžius?“
Imperatorius Yang po kurio laiko nusižudė ir taip užbaigė savo dinastiją. Šis miesto puošimo ir „rengimo“ pasakojimas tapo pajuokos objektu visos istorijos bėgyje.
Galima sakyti, kad istorija kartojasi. „Olimpinių“ kiaulių auginimu pasipiktino paprasti Kinijos piliečiai, nesuprasdami, kodėl jie turi valgyti nelabai kokybišką kiaulieną ir kodėl aukščiausios kokybės kiauliena skirta būtent Olimpinių žaidynių dalyviams.
Vienas internautas komentavo, kad gyvenantys už Kinijos ribų yra žmonės, o tie, kurie gyvena Kinijoje, yra antrarūšiai ir prilyginami kiaulėms. Nėra net ką pridurti.
Elena Germanovič
Šaltinis: chinaview.wordpress.com
Nuotrauka: mir.com.my
Meniu.lt informacija