Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Kas išrado laimės sausainėlį? (svetur)

2006-06-05
Publicējiet savu rakstu

Laimės sausainėlis buvo išrastas ne Kinijoje, kaip daugelis mano, o San Franciske (JAV). Dažniausiai sausainėlis mums atnešamas ant padėklo, kartu su sąskaita. Mes arba pirma suvalgome sausainėlį ir po to perskaitome, kas parašyta ant jame esančio popierėlio, arba atvirkščiai, pirmiausia iš smalsumo ištraukiame popierėlį ir tik po to suvalgome sausainėlį. Ir netgi tie, kurie netiki lapelyje parašytomis frazėmis, dažnai popierėlį įsikiša į kišenę arba įsideda į piniginę.

Laimės sausainėlių istorija siekia XII amžių, kuomet kinų kariai tokiu būdu perduodavo šifruotas, nuo priešų slepiamas žinutes. Ir visgi, nors ir labai egzotiški, laimės sausainėliai atsirado JAV. Tik kuriame mieste? Kol buvo nustatinėjama laimės sausainėlių kilmės vieta, atsirado labai daug šio produkto gamintojų, ir mįslė liko neįminta.

Laimės sausainėlių populiarumas vis didėja. Amerikoje šiuo metu yra maždaug 100 gamyklų, kepančių laimės sausainėlius. Nei sausainėlių sudėtis, nei kepimo būdas nepasikeitė, tačiau pasikeitė juose esantys užrašai. Deividas Jangas šiuos sausainėlius su viduje paslėptais užrašais pradėjo gaminti maždaug 1920 metais. Jis pirmasis į sausainėlius pradėjo dėti lapelius su mintimis iš Biblijos, kai kiti tuo metu dar vis užrašinėdavo Konfucijaus epigramas.

Dažniausiai užrašai būdavo moralizuojantys, pavyzdžiui „Laimė nebus pilna, kol jos nepasidalinsi“, tačiau apie 1950 metus Jangas suprato, kad žmonės norėtų žaismingesnių užrašų, todėl pradėjo rengti laimės sausainėlių užrašų konkursus. Konkursų metu atsirado toks posakis, kaip „Moters kardas yra liežuvis ir ji neleis jam ilsėtis“. Neilgai trukus daugelis suprato laimės sausainėlių reikšmę reklamai. Kad išpopuliarintų savo filmą „Laimės sausainėlis“, Bilis Vailderis išplatino apie 15 000 laimės sausainėlių, kurių viduje buvo užrašas : „Ateityje pamatysi nuostabų filmą“.

Sausainėliai labiausiai keitėsi 1960-1970 metais. Edvardas Luji sukūrė mašiną, kuri pati tinkamai suvyniodavo ir įdėdavo popierėlį į sausainį. E. Lujo šūkis buvo „Nesvarbu kas, kad tik būtų juokinga“. Tai buvo rizikingų humoristinių užrašų pradžia. 1980 m. verslininkai į sausainėlius pradėjo dėti laimingus loterijos skaičius. Dabar atsiranda kepyklų, kurios orientuojasi į tam tikrą vartotoją, pavyzdžiui, į moksleivius, todėl sausainėliuose slepiami lapeliai su tokiais užrašais kaip „Daugiau dėmesio skirk žinioms per pamokas, ir namų darbai bus vieni juokai“.

Laura Kubilienė
Meniu.lt informacija